Outolempi kirjoitti:
Siis muotoilen kysymykseni uudelleen: Onko Applen tapana kertoa koneidensa ominaisuuksia siten, että jotakin oleellista jää kertomatta? Kuten nyt tämä voit-katsella-elokuvia-mutta-jätimme-kertomatta-että-et-kuule-ääntä-samalla. Pitäisi kuitenkin valita itselleni sopiva kone.
Tervetuloa foorumille. Aika "lupaava" ensimmäinen viesti...
Mutta joo, mitäpäs tuohon nyt sanoisi niin, että menee varmasti perille, kun kyseessä ei ole mikään erityinen Apple-juttu, vaan paremminkin yleinen valistuneen kuluttajan määritelmä.
Applen mainonta ei poikkea mitenkään oleellisesti muiden vastaavien isohkojen tuotevalmistajien mainonnasta. Siitä pitää huolen jo lainsäädäntö ja brändien maineen ylläpito. Yleensähän hyvä nyrkkisääntö minkä tahansa merkkisen tuotteen ostoa harkitessa on tutustua pelkkien mainoslauseiden sijaan myös itse laitteen
spekseihin.
Ne löytyvät kyllä sieltä Applen nettisivuiltakin, ja jopa suoraan Apple Storesta. Kun vertaa niitä speksejä omiin olemassaoleviin laitteisiin ja omiin tarpeisiin, saa aina paremman kuvan siitä, millainen laite oikeasti on, miten se soveltuu niihin omiin tarpeisiin ja sopiiko laite suoraan jo siihen olemassaolevan laitteen liitäntöihin, vai tarvitaanko kenties jotain lisukkeita avuksi.
Tuohan nyt on yleensä ihan perusjuttua, oli laite sitten mikä tahansa tai minkämerkkinen tahansa. Jos siis et ole tarkistanut telkkarisi speksejä liitäntöjä ja verrannut niitä minin spekseihin ennen ostoa, olisi rehellisempää syyttää itseäsi hölmöilystä kuin Applea tai muuta vastaavaa brändiä valehtelusta.
Tuo mainoksen lause ei sinänsä puhu ihan täyttä paashaa, koska televisioiden liitännät vaihtelevat. Toisissa on paremmat liitännät ja säädöt kuin toisissa, (esim. pelkän HDMI- tai SCART-liittimen lisäksi myös erilliset ääniliitännät jne.). Mainostekstien laatija taas ei varmaan edes osaa olettaa, että joku jättäisi tuotevalintansa vain niiden mainostekstien varaan, eikä tutustuisi lainkaan niihin tarjollaoleviin spekseihin laitteen sopivuuden varmistamiseksi jo ennen ostopäätöstä.
Sitäpaitsi, jos saat kuvan kulkemaan tietokoneesta DVI-HDMI -kaapelilla ja äänet tarvittaessa vaikka erillisten kaiuttimien tai stereoiden kautta (jos siis siinä töllössä ei ole tarpeeksi liitäntöjä tai säätöjä), niin eikös siinä ole jo ihan toimiva systeemi? Mikä siis jää enää ongelmaksi?