Crimson kirjoitti:n0ble kirjoitti:Eikös verkko-backup, kuten vaikka MobileMe:n iDisk, ole ihan yleinen tapa turvautua varkailta ja tulipalolta, lisäksi tiedot on käytettävissä missä vaan? Itsellä ei ole mitään niin tärkeää että niiden menettäminen olisi edes pieni murhe jos kämppä palaa, mutta jotain tiedostoja pitelen http://www.getdropbox.com:ssa ihan vaan niiden saatavuuden varmistamiseksi.
Kyllä. Mutta koitappa vaikka iDiskille heittää 10 gigan iPhoto-kirjasto turvaan.

Ei ole mobile me:tä, mutta 100 eurolla varmaan saisi enemmänkin verkkotallennustilaa jostain muualta, varsinkaan kun en muita mobile me:n palveluita tarvitse.
Dropboxikin on, mutta sinne menee vain 2 gigaa.. Sitten on tämä If.fi:n verkkotallennus, mutta se oli tosi kökkö vielä vuosi sitten. Voisinkin sen tsekata joku ehtoo tässä, vai onko jollain kokemuksia? Voiko sinne naamioida tiedostoja muuntamalla päätteen jpg:ksi? Pääsee helpolla ku laittaa pari sataa megaisia zippejä.
Pitää jossain vaiheessa ostaa isukille USB-kovo, kytkeä se sen miniin ja luoda sinne oma suojattu levytiedosto. Sitten sinne laitan netin ylitse tiedot aina silloin tällöin
nobu178 kirjoitti:NeNithelo kirjoitti:Vainoharhaisimmat vielä laittaisivat tikulle AES 256-bitin salauksella suojatun DiskImagen

Salaus voisi olla hyvä idea, jos kuljetat tikkuasi taskussa. Väliaikaisena säilytyspaikkana usb-tikku on tosi kätevä, mutta sen voi viedä helposti... Pelottelenko nyt liikaa
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Joo, tuo tikku on tosiaan tarkoitus piilottaa talon rakenteisiin toiselle puolelle Suomea

Sieltä sitä ei kukaan löydä, joka ei sitä osaa etsiä

Muistaa vaan ottaa pois, jos sieltä joskus pois muuttavat
