Raahaa kuva vaikka Työpöydälle. Tai sitten sillä samalla hiiren kakkosnappulalla.kasper kirjoitti:Tänään tuli hankittua iMac, ja nyt ihmetyttää kuvien tallennus nettisivulta.
Windowsissahan tämä onnistuu painamalla hiiren kakkosnappia.
”Tyhmät kysymykset” iPhone-, iPad- ja iPod-laitteista
-
- Viestit: 7416
- Liittynyt: 20.5.2005 klo 10.41
- Paikkakunta: Turku I
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja Maza »
-
- Viestit: 47
- Liittynyt: 16.1.2010 klo 14.22
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Wombut »
Skip : en oo uskaltanu pistää sitä koneeseen kiinni ku ohjeissa oli että ekaa kertaa kun sen kytkee koneeseen, tapahtuu joku aktivointi puhelimeen ja luulin että sillon pitää olla sisällä jo soneran avaama liittymä, nyt kun se liittymä ei kai oo ns. elossa.skip kirjoitti:Kyllä sillä voi tehdä kaikkea muuta kuin soittaa, tekstata, ym., vaikka liittymä ei olekaan auki. Vai mikä siinä on, ettei toimi vasta kuin enskuussa?Wombut kirjoitti:Tylsiä junamatkoja ajatellen, voiko iphoneen siirtää videoita ja pitääkö niiden olla jossain quicktime muodossa =) vai onko puhelimessa mitään avi codekkeja tjs? Ja jos voi katsella videoita niin riittääkö niiden siirtäminen itunesin elokuvat kansioon ja syncata puhelin?
(niin siis puhelin alkaa toimimaan vasta ens kuussa niin en pääse leikkimään/kokeilemaan viel)
-
- Viestit: 5892
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 2.39
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja kermit »
TosiMies ottaa selville kuvan osoitteen ja nimen palvelimella ja käyttää komentoriviltä Curlia. 8) Mutta joo, muitakin tapoja on olemassa…Maza kirjoitti:Raahaa kuva vaikka Työpöydälle. Tai sitten sillä samalla hiiren kakkosnappulalla.kasper kirjoitti:Tänään tuli hankittua iMac, ja nyt ihmetyttää kuvien tallennus nettisivulta.
Windowsissahan tämä onnistuu painamalla hiiren kakkosnappia.

-
- Viestit: 2282
- Liittynyt: 26.8.2007 klo 20.52
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja skip »
Hyvin voi aktivoida, vaikka liittymä ei ole auki, kunhan SIM-kortti on sisällä. Itse tein näin, eikä mitään ongelmia ole ollut tai tullut.Wombut kirjoitti:Skip : en oo uskaltanu pistää sitä koneeseen kiinni ku ohjeissa oli että ekaa kertaa kun sen kytkee koneeseen, tapahtuu joku aktivointi puhelimeen ja luulin että sillon pitää olla sisällä jo soneran avaama liittymä, nyt kun se liittymä ei kai oo ns. elossa.skip kirjoitti:Kyllä sillä voi tehdä kaikkea muuta kuin soittaa, tekstata, ym., vaikka liittymä ei olekaan auki. Vai mikä siinä on, ettei toimi vasta kuin enskuussa?Wombut kirjoitti:Tylsiä junamatkoja ajatellen, voiko iphoneen siirtää videoita ja pitääkö niiden olla jossain quicktime muodossa =) vai onko puhelimessa mitään avi codekkeja tjs? Ja jos voi katsella videoita niin riittääkö niiden siirtäminen itunesin elokuvat kansioon ja syncata puhelin?
(niin siis puhelin alkaa toimimaan vasta ens kuussa niin en pääse leikkimään/kokeilemaan viel)

https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
-
- Viestit: 199
- Liittynyt: 19.10.2009 klo 20.57
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Vildee »
Eli puhelimessani on terhered jailbreak ja se pitäisi saada käynnistettyä uudelleen. Ongelmana on vaan se että tietokone jolla jailbreak on tehty on mennyt rikki eikä ole kunnossa ainakaan tässä kuussa.
Voinko asentaa blackrainin toiselle koneelleni, rebootata iphonen ja ajaa blackrainin uudestaan siten että puhelin on taas toiminta kunnossa?
Macbook Pro 13" Mid 2012
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 13155
- Liittynyt: 29.6.2006 klo 11.16
- Paikkakunta: Helsinki
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja egoste »
Ei ole väliä, millä koneella tuon Blackra1n:in ajaa...Vildee kirjoitti:Rupesin miettimään että onnistuisko tämmöinen.
Eli puhelimessani on terhered jailbreak ja se pitäisi saada käynnistettyä uudelleen. Ongelmana on vaan se että tietokone jolla jailbreak on tehty on mennyt rikki eikä ole kunnossa ainakaan tässä kuussa.
Voinko asentaa blackrainin toiselle koneelleni, rebootata iphonen ja ajaa blackrainin uudestaan siten että puhelin on taas toiminta kunnossa?
-
- Viestit: 16
- Liittynyt: 7.11.2009 klo 21.50
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja kasper »

-
- Viestit: 199
- Liittynyt: 19.10.2009 klo 20.57
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Vildee »
Macbook Pro 13" Mid 2012
-
- Viestit: 3551
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 10.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja Pis »
Oletko kurkannut hiiren kohdalle Järjestelmäasetuksissa?kasper kirjoitti:Kiitos paljonIlmeisesti Magic Mouse on liian vaikeakäyttöinen minulle. Pitää vaihtaa takaisin vanhaan, jotta saan kakkosnapin toimimaan.
-
- Viestit: 34
- Liittynyt: 10.1.2010 klo 10.54
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja löysä »
iPhonen voi aina palauttaa iTunesin "Palauta" -nappia painamalla "tehdastilaan". Netistä löytyy vaikkapa googlella iPhonen viimeisin perus-softa (iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw) jonka voi ladata koneelle valmiiksi ja asentaa iTunesilla puhelimeen. Oman softan voi valita palautettavaksi pitämällä SHIFT-nappulaa pohjassa samalla kuin painaa "Palauta" -nappulaa iTuneissa. Toki iTunes lataa tuon itsekin mutta testatessa tiedosto latautui applen omilta palvelimilta hyvin verkkaisesti...
Samalla tavalla voi puhelimeen ladata operaattori-kohtaiset asetukset (*.ipcc). Näitäkin löytyy netistä, tältäkin foorumilta löytyy linkkejä. Nopein tie oman operaattorin asetuksia sisältäviin tiedostoihin on taas google (elisa.ipcc, saunalahti.ipcc, dna.ippc).
Olet ilmeisesti hankkinut kytky -puhelimen Soneralta ja odotat operaattorin vaihdosta omalle liittymänumerollesi. Tätä odotellessa lataa blackra1n sivustolta blackra1n.com. Talleta softa USB-tikulle jota kannat avainnipussasi.
Lataa tietokoneellesi iTunes, aseta Soneran SIM-kortti puhelimeen, kytke se koneeseen ja aktivoi puhelin iTunesilla. Sammuta iTunes ja käynnistä blackra1n. Kun puhelin on taas käytettävissä ota puhelimen asetusten kautta käyttöön wlan (wi-fi), valitse oma langaton kotiverkkosi ja aja puhelimeesi asentunut öljytippa, valitse cydia ja sn0w. Ohjeita esimerkiksi sivustolla http://www.iclarified.com/entry/index.p ... 885&laid=9
Kun blackra1n / blacksn0w ovat tehneet tehtävänsä, sammuta puhelin ja vaihda siihen nykyisen operaattorisi SIM-kortti ja käynnistä laite. Kas kummaa - puhelin näyttää piuhan kuvaa eikä ole käytettävissä. Käynnistä tietokoneelta blackra1n uudestaan, aloita sade ja iPhonen ruutuun ilmestyy pieni hobbitti. Vajaan minuutin kuluttua puhelimesi on käyttökunnossa, sillä voi vaikkapa soittaa puheluja. Jos ei ihan heti, niin kokeile uudelleen aktivointia iTunesilla - ei jaksa enää muistaa oliko se välttämätöntä.
Käynnistä iTunes ja shift-lataa -tempulla siirrä operaattorikohtaiset asetukset (*.ippc -tiedosto). Tämän jälkeen voit esimerkiksi lähettää MMS-viestejä ja tehdä muitakin temppuja mitä normaalisti nykyaikaisella puhelimella on mahdollista tehdä.
Seuraavaksi luo tunnus iTunesin kautta App Storeen ja lataa puhelimeen x kpl ohjelmia. Aina iTunesin kautta synkronisoidessasi otetaan puhelimesta backupit jotka on myöhemmin mahdollista palauttaa.
Mikäli akku loppuu puhelimestasi ja se sammuu niin käynnistämiseen tarvitaan USB-tikullasi olevaa blackra1n:ä ja data-kaapelia. Pidä ne mukanasi ja kytke vaikka lähikirjaston yleisökoneeseen tarvittaessa.
Kun Soneran ilmoittama operaattorivaihdosajankohta on tullut etkä voi enää soittaa vanhan operaattorisi SIM-kortilla niin on aika tehdä palautukset.
Kytke puhelin tietokoneeseen, aja iTunes ja shift-palauta etukäteen ladattu ipsw-tiedosto. Sammuta puhelin, vaihda SIM-kortti ja palauta varmuuskopiot ja yritä totutella uuden operaattorisi verkkoon joka ei välttämättä vastaa sitä mitä käytit aikaisemmin... <-- perustuen tällä palstalla esiintyneisiin valituksiin Soneran 3G-verkon toimivuudesta - itsellä ei kokemusta syystä että oman kytkyni mukana tullut Sonera SIM lähti puhelimesta välittömästi ensiaktivoinnin jälkeen.
Edit: Toisinaan bootattuasi puhelimen menettää se kyvyn muodostaa wlan / wi-fi -yhteyksiä. Tähän auttaa verkkoasetusten nollaus (ohjeita löytyy netistä googlella). Operaation jälkeen puhelimen käynnistämiseen tarvitset jälleen kerran blackra1n:ä - ellet ole jo siirtynyt Soneralaisuuteen.
-
- Viestit: 47
- Liittynyt: 16.1.2010 klo 14.22
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Wombut »
Ok, noh luotetaan sanaan ja pistetään puhelin lataukseen =) Niin että saa tehtyä kaikki iTunes tilit ja kaikki appsit ladattua yms? Eli se soneran kortti on kai tavallaan siis elossa mutta ei vielä avattuna. Tosin tuskin iTunes nyt on naimisissa minkään operaattorin kanssa, ei sitä ohjelmaa varmaankaan paljoa kiinosta.skip kirjoitti:Hyvin voi aktivoida, vaikka liittymä ei ole auki, kunhan SIM-kortti on sisällä. Itse tein näin, eikä mitään ongelmia ole ollut tai tullut.Wombut kirjoitti:Skip : en oo uskaltanu pistää sitä koneeseen kiinni ku ohjeissa oli että ekaa kertaa kun sen kytkee koneeseen, tapahtuu joku aktivointi puhelimeen ja luulin että sillon pitää olla sisällä jo soneran avaama liittymä, nyt kun se liittymä ei kai oo ns. elossa.skip kirjoitti:Kyllä sillä voi tehdä kaikkea muuta kuin soittaa, tekstata, ym., vaikka liittymä ei olekaan auki. Vai mikä siinä on, ettei toimi vasta kuin enskuussa?Wombut kirjoitti:Tylsiä junamatkoja ajatellen, voiko iphoneen siirtää videoita ja pitääkö niiden olla jossain quicktime muodossa =) vai onko puhelimessa mitään avi codekkeja tjs? Ja jos voi katsella videoita niin riittääkö niiden siirtäminen itunesin elokuvat kansioon ja syncata puhelin?
(niin siis puhelin alkaa toimimaan vasta ens kuussa niin en pääse leikkimään/kokeilemaan viel)
-
- Viestit: 47
- Liittynyt: 16.1.2010 klo 14.22
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Wombut »
-
- Viestit: 2958
- Liittynyt: 29.3.2004 klo 7.11
- Paikkakunta: Helsinki
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja harri »
iTunesissa ko. levyn tietoihin vähintään 600x600 pikselin kokoisina jpg:einä. Ja sitten synkaten iPhoneen.Wombut kirjoitti:Jos haluaa pitää biisikirjaston nättinä, niin missä muodossa cd:n kannet pitää tallentaa ja mihin yms? =(
-Harri
-
- Viestit: 47
- Liittynyt: 16.1.2010 klo 14.22
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Wombut »
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 4.1.2010 klo 18.03
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja tim@tim »
Itse ostin iMacin eilen ja siitä saakka on tullut tätä ihmeteltyä ja opeteltua. Muotoilu on kyllä todella hyvä, magic hiirulainen on hyvän näköinen ja rullailu sitä silittelemällä on minun mielestäni helpompaa kuin tuossa vanhassa hiiressä rullan pyörittely. Kakkosnapin saa käyttöön, kun käväisee hiiriasetuksia säätelemässä, ja sehän löytyy helposti... öööö.... siis löytyy... siellä alhaalla palkissa on rataskuvioinen ikoni - "järjestelmäasetukset" - ja sieltä löytyvät! Ensin ajattelin ottaa käyttöön vanhan hiireni, mutta vuorokaudessa olen jo tottunut tähän uuteen, joten taidan "tyytyä" siihen 8)kasper kirjoitti:Kiitos paljonIlmeisesti Magic Mouse on liian vaikeakäyttöinen minulle. Pitää vaihtaa takaisin vanhaan, jotta saan kakkosnapin toimimaan.
Virtualboxihan oli pakko asentaa ensitöiksi ja siihen asensin ubuntu 9.04:n. Ohjeita kun seurasin niin hyvin meni. Sitä vaan en tiedä, miten saan virtualboxissa olevan koneen näkemään näytön hiukan isompana - vaikka koko ruudun kokoisena!
Sitten löysin macportsin ja asentelin sen. Macportsin kautta olen juuri asentamassa inkscapea - vektoripiirto-ohjelmaa (hiukan kuin coreldraw). Olen jo ehtinyt asentaa xemacsin ja bluefishin (editoreita). Jos vielä saan asennettua digikamin (valokuvien hallinta, vähän niinkjuin iPhoto) ja scribuksen (sivuntaitto), niin en kyllä tiedä tarviinko enää lainkaan virtualboxia kuin korkeintaan joidenkin ohjelmien testaamiseen.
Linuxissa totuin useisiin työpöytiin tai työtiloihin, miten niitä nyt kutsuisi. OS X:ssä on puolestaan "spaces", joka kyllä kannattaa ottaa käyttöön (varsinkin, jos on tottunut useaan työpöytään jo aikaisemmin). ctrl-nuolinäppäimillä on kätevää vaihtaa työtilaa.
Jotta aika mukava systeemihän tämä on! "Iloisen säätelyn" (vai mitä mä tuolta jostain luin) jälkeen systeemi alkaa tuntua kotoisalta ja pääsee tositoimiin järjestelemään valokuvat ja kokeilemaan iMoviesia ja jatkamaan muutamaa ohjelmointiprojektia (python + qt).
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 123
- Liittynyt: 16.7.2008 klo 17.02
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Éclair »
Ei ole tuollaista minimikokoa, itsellänikin kansien koko vaihtelee välillä 200x200 - 1000x1000.harri kirjoitti:iTunesissa ko. levyn tietoihin vähintään 600x600 pikselin kokoisina jpg:einä. Ja sitten synkaten iPhoneen.Wombut kirjoitti:Jos haluaa pitää biisikirjaston nättinä, niin missä muodossa cd:n kannet pitää tallentaa ja mihin yms? =(
-
- Viestit: 1203
- Liittynyt: 21.4.2009 klo 12.02
- Paikkakunta: Turku
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja pnp »
Tuota, kyllähän siellä on, kun valitset iPhonen, ja tulee sen näkymä ja kaikki ne asetukset ym., niin niissä välilehdissä on valokuvat. Mutta iPhone pitää siis olla kytkettynä koneeseen, muutoinhan tuonne ei pääse.Wombut kirjoitti:Mites muuten iphoneen siirretään valokuvia? iTunesissa ei näy mitään Valokuvat -tabia. =/
Mac Studio M1 Max 32Gb
-
- Viestit: 47
- Liittynyt: 16.1.2010 klo 14.22
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Wombut »
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 4.1.2010 klo 18.03
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja tim@tim »
No jaa - en tiedä ovatko sinänsä "Linux softia" - sanotaan mieluummin "open source softia". Josta sitten juontuukin mieleen, että mistäpä vastaavat ohjelmat tai ohjelmia ylipäätään tai jokin ratkaisu:NeliX4 kirjoitti:Ai, kauhialt kuulostaa! Linux softia Ompppuun. Kannattaa kokeilla niitä ompun vastaavia ohjelmia, saatat yllättyä.
- inkscape - näppärä vektorigrafiikkaan perustuva piirtelyohjelma
- Jokin säädyllinen editori ohjelmien kirjoitteluun - pitäisi osata sisentää pythonia automaattisesti. Olen tottunut xemacsiin ja jonkin verran on tullut bluefishiäkin käyteltyä.
- iPhotolla ei liene mahdollista kirjoitella tietoja kuvien metatietoihin? Minusta olisi hyvä, että kommentit ja luokittelut tallennetaan tietokannan lisäksi kuviin. Toisaalta, jos iPhoton tietokantaa (en ole tutkinut vielä yhtään) voisi lukea, niin ei liene kovinkaan kummoista tehdä pythonilla scripti, joka siirtää tärkeät tiedot metatietoihin.
- Sitten ohjelma, joka tekee valitsemistani kuvista juuri sellaisen weppigallerian kuin haluan! Eihän sen tarvitse olla kovin monimutkainen edes. No, tällä hetkellä teen sellaista pythonilla ja qt:llä: valitsen kuvat digikamin sqlite3 tietokannasta jne... Näitähän maailma on väärällään, mutta kun ovat niin monimutkaisia käyttää tai sitten niiden tekemät galleriat eivät minun silmääni miellytä (olenpas kranttu
).
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Saakohan thunderbirdistä muuten helposti siirrettyä postit mailiin? Ja jos saa, niin onnistuisikohan koko vanhan mailiarkiston sujauttaminen parilta eri koneelta saman tien...?
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
-
- Viestit: 381
- Liittynyt: 13.8.2009 klo 16.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: Aloittelijan "tyhmiä" kysymyksiä
Viesti Kirjoittaja TupeN »
Näin saat suuremmat resoluutiot käyttöön: Kun Ubuntu on käynnistynyt, valitse OSX:n yläpalkista "Laitteet" --> "Asenna asiakaslisäosat", tai Näppäinkomento Host +D.tim@tim kirjoitti:[
Virtualboxihan oli pakko asentaa ensitöiksi ja siihen asensin ubuntu 9.04:n. Ohjeita kun seurasin niin hyvin meni. Sitä vaan en tiedä, miten saan virtualboxissa olevan koneen näkemään näytön hiukan isompana - vaikka koko ruudun kokoisena!
Ubuntun työpöydälle ilmestyy VBOXADDITIONS_3.1.2_56126 laitekuvake. Käynnistä Ubuntusta pääte ja mene /media/cdrom hakemistoon. Aja VBoxLinuxAdditions joko komennolla "sudo ./VBoxLinuxAdditions-x86.run", tai sitten aja se 64 bittinen. Myös hiiren toiminta muuttuu paremmaksi, niin, että voi sulavasti liikkua hostin ja guestin välillä.
-
- Viestit: 9
- Liittynyt: 17.1.2010 klo 16.45
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja mursis »
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 13155
- Liittynyt: 29.6.2006 klo 11.16
- Paikkakunta: Helsinki
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja egoste »
Ei siitä haittaakaan ole...mursis kirjoitti:Hei, pahoittelut jo etukäteen todella typerästä kysymyksestä, mutta olisin tiedustellut, pitääkö/kannattaako mun rekisteröidä (ei siis aktivoida) iPhone 3gs:ni Soneran kortilla ennen kuin jailbreakkaan ja unlockaan sen?
-
- Viestit: 47
- Liittynyt: 16.1.2010 klo 14.22
Re: "Tyhmät" iPhone 3G-kysymykset
Viesti Kirjoittaja Wombut »
1. Voiko/kannattaako noita puhelimen omia sovelluksia piilottaa esim "Kamera" jos käytän siihen tarkotukseen Appia (photoshop jotain) Saako ne tarvittaessa palauttamalla takas, vai saako niitä ees pois.
2. Ilmoittaako puhelin itestään jotenkin kun jonkun kaverin synttärit on jos ne on tallennettu kaverin tietoihin, vai tarviiko tähän joku App?
3. Miten puhelimeen sai tehtyä kansioita, esim Valokuvat -kohdassa on vain "Kameran rulla" ja "iPhone" eli tahtoisin tehdä esim "Profiilit" kansion ja siirtää sinne tunniste kuvia yms
4. Miten pääsen ns. Perus näkymään missä näkyy tuo oma asennettu taustakuva ja kelloajat yms? Onko ainut keino näpäyttää virtanappia ja sitten se hävii siitä heti kun avaan näppäinlukon? En tiedä miksi siihen pitäisi päästä mutta en myöskään että miksi siihen ei pääse =)
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit