Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
-
- Viestit: 318
- Liittynyt: 3.2.2005 klo 0.31
Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Kim »
Ohjelmat joita olen kokeillut ovat iDVD, iMovie (iLife5) ja Quicktime pro. Kokeilin myös avata QT:lla ja exportoida sen (DV-PAL) .mov formaattiin mutta homma ei parane. QT exportoi sen samanlaisena kuin se importoi. Missään ohjelmassa ole nappia jossa voisi määritellä kuvasuhteen manuaalisesti vaan kaikki vaan toimivat automaattisesti päin peetä.
Ainoa keino millä sain homman toimimaan oli muuttaa pikselikuvasuhde 1:1 muotoon ja suurentaa reson 1024x576 pikseliin. QT kuitenkin räveltää kuvanlaadun täysin. PC puolella virtualdub kyllä tekee tuon saman homman hyvällä kuvanlaadulla mutta on ihan turhan vaikea operaatio.
Millä tavalla saan avit näkymään oikealla kuvasuhteella mahdollisimman helposti?
Kim
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Jamac »
-
- Viestit: 1414
- Liittynyt: 24.6.2004 klo 14.40
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Lakiopaalu »
iMovien saa kyllä käyttämään PAL-kuvasuhdetta, esim. tuolta löytyy ohjetta.
Kunnolliset editointiohjelmat osaavat kyllä käyttää materiaalin kuvasuhdetta ja frameratea, ne tietystikin maksavat jonkin verran... (itse leikin vieläkin välillä Premieren 6-versiolla Classic-tilassa; perkule kun saisi jostain 6.5-päivityksen...)
Pelkkään katseluun tuo VLC taitaa olla varmin vaihtoehto.
-
- Viestit: 318
- Liittynyt: 3.2.2005 klo 0.31
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Kim »
Mitä pro ohjelmiin tulee, niin DVD studio 3 pro ei myöskään ymmärtänyt tuon anamorfisen avin oikein. Eli kyseessä on joku perustavaa laatua oleva puute avin ymmärtämisessä koko ompulla. Nyt pitäisi löytyä keino millä muutta nuo avit sellaiseen muotoon että ompun DVD koosto ohjelmat niitä ymmärtävät oikein, niin ettei kuvanlaatu kärsi, eli uudelleen rendausta pitäisi välttää.
Kim
-
- Viestit: 1414
- Liittynyt: 24.6.2004 klo 14.40
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Lakiopaalu »
Outoa. Kyllä esim. digipokkarin avi:t ovat auenneet ongelmitta QuickTimeen sekä Premiereen. Kuvasuhde sama kuin PAL, vaikkakin resoluutio pienempi.
Oletko koettanut tuoda tavaraa suoraan kamerasta koneelle? Vaatii tosin FireWire-liitännällä olevan kameran.
-
- Viestit: 318
- Liittynyt: 3.2.2005 klo 0.31
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Kim »
Erona on että digipokkarin pikselit ovat suhteeltaan 1:1 kun taas PAL 4:3 kuvan pikselin suhde on 1:1,09 ja 16:9 anamorfisen kuvan pikselisuhde on 1:1,4x. Tämä kaikki sen takia että reso on PAL kuvassa vakio ja kuvasuhde muutetan pikselin suhdetta muuttamalla. Homma kaatuu nyt siihen ettei omppu ymmärrä käyttää 1:1,4x pikselisuhdetta 1:1,09 sijaan.Lakiopaalu kirjoitti: Outoa. Kyllä esim. digipokkarin avi:t ovat auenneet ongelmitta QuickTimeen sekä Premiereen. Kuvasuhde sama kuin PAL, vaikkakin resoluutio pienempi.
Kyllä siitä kamerasta löytyy Firewire (tiedoksi että kyseinen DVCAM järjestelmä on ammattitavaraa ja tuottaa Broadcast laatua). Mulla ei vaan tähään hätään ole 25 000 eskoo ylimääräistä jolla hankkisin sen kameran omaksi jolloin voisin leikkiä sillä silloin kun huvittaa... Ja toisekseen se olisi jumalaton homma importoida kaikki materiaali toiseen kertaan.Lakiopaalu kirjoitti: Oletko koettanut tuoda tavaraa suoraan kamerasta koneelle? Vaatii tosin FireWire-liitännällä olevan kameran.
Jos ei löydy ompulta ohjelmaa joka ymmärtää anamorfisen avin päälle ja osaa muuttaa sen DVD koosto-ohjelman ymmärtävään muotoon, niin teen sen kooston PC:llä. Pointti on se että haluaisin tutustua uuteen omppuuni ja kokeilla kaiken maailman ohjelmia. Tämän ompun hankin kuukausi sitten nimenmomaan amattimaista AV tuotantoa varten, mutta alku tuntuisi olevan kivinen. Pro ohjelmien hankinta ei ole esteenä, kunhan nyt vaan tietäisi mitä tähän hommaan tarvitaan???
Kim
-
- Viestit: 2351
- Liittynyt: 24.3.2004 klo 16.15
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Rewes »
-
- Viestit: 1414
- Liittynyt: 24.6.2004 klo 14.40
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Lakiopaalu »
Miten tuo AVI ylipäätänsä, onko kuinka onnistunut raakamateriaalin tallennus- ja siirtomuoto? Jostain nousee hataria muistikuvia siitä, että sitä pidettäisiin heikompilaatuisena esim. QuickTimen omaan verrattuna.
Ideaalihan lienee käyttää sitä muotoa, mitä käytettävä editointiohjelma geneerisesti käyttää, vai?
Pystyisikö jokin PC-ohjelma konvertoimaan tuon .mov-muotoon?
Miten kuvanlaatu ylipäätään konvertoinneissa, omakohtaisesti vähän huonoja kokemuksia?
(Tosin Adobe Premiere 6 nielaisi ihmettelemättä nuo pokkarin AVI:t ja antoi ulos hyvälaatuista QT .mov-filettä.)
Mites Final Cut Express, onko tuntumaa; onko kuinka "rajoitettu" ohjelma (esim. ymmärtämiltään tiedostomuodoilta) verrattuna Adobe Premiere:n?
-
- Viestit: 1150
- Liittynyt: 13.10.2004 klo 13.24
- Paikkakunta: Naantali
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja MacinJosh »
Joshua.
-
- Viestit: 318
- Liittynyt: 3.2.2005 klo 0.31
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Kim »
Avi, yhtälailla kuin Quicktimen muoto .mov on vain tiedostopaketti joka sinänsä voi sisältää melkein mitä tahnasa formaattia olevaa videota ja audiota. Eli avi tai mov ei kerro mitään laadusta tai videon ja audion formaatista. Koodekit joilla video ja audio on pakattu voi olla hyvinkin erilaisia vaikka tiedosto on avi tai mov päätteinen.Lakiopaalu kirjoitti: Miten tuo AVI ylipäätänsä, onko kuinka onnistunut raakamateriaalin tallennus- ja siirtomuoto? Jostain nousee hataria muistikuvia siitä, että sitä pidettäisiin heikompilaatuisena esim. QuickTimen omaan verrattuna.
Ideaalihan lienee käyttää sitä muotoa, mitä käytettävä editointiohjelma geneerisesti käyttää, vai?
Mini-DV ja DVCAM järjestelmät käyttävät samaa video koodekkia joka on DV koodekki jonka bittivirta on 30 Mbps. Audio on sensijaan pakkaamaton 32 tai 48 kHz PCM. Tämä em tavaran voi paketoida yhtälailla avi kuin mov paketin sisään ja laatu on tasan identtinen riippumaatta siitä onko tiedoston pääte avi tai mov. Jos tuon kamerasta tavaran PC:lle se tehdään avi pakettiin, ja jos sen tuo suoraan macciin se tehdään mov pakettiin mutta video ja audioformaatti on molemmissa tapauksiisa sama. Ongelman ydin on tässä se että vaikka macci tunnistaa avi paketin videoformaatin DV:ksi niin se ei kuitenkaan osaa tulkita avi paketin sisällä oleva ns. header tai metadataa joka kertoo mm. PAL kuvan pikselisuhteesta. Näin ollen macci nyt ei osaa venyttää sitä pikseliä oikeaan muotoon. Itse asiassa tässä ei tarvita mitään videoraidan konvertointia, vaan ainoastaan saada metadata sellaiseen muotoon että macci sen ymmärtää., ja se onnistuu mitä ilmeisimmin ainoastaan mov paketilla.
Editointiohjelma ei geneerisesti käytä mitään tiettyä koodekkia. Editointii soveltuu kuitenkin DV koodekki parhaiten sen suuren bittivirran takia.
Konvertoinnit voidaan tehdä joko renderöimättä (lähinnä vain DV) tai sitten se pakataan uudestaan. Uudelleenpakkaus (pakkaus on häviöllistä muutamaa häviötöntä koodekkia lukuunottamatta), riippumatta sen muodosta, ei ikinä tee kuvaa paremmaksi. Parhaimmillaan laadun huonontuminen on nimellistä kuten esim. DV formaatissa korkean bittivirran ansiosta vaikkaikin se on häviöllinen, mutta huonoimmillaan pakkaus tekee videosta katselukelvottoman. Kaikki riippuu käytetystä koodekista ja sen bittivirrasta. Ainakin Canon käyttää digipokkareissaan mjpeg koodekkia jonka bittivirta on jotain n. 1-2 Mbps luokkaa. Se on laadultaan siis kaukana DV koodekin laadusta.Lakiopaalu kirjoitti: Miten kuvanlaatu ylipäätään konvertoinneissa, omakohtaisesti vähän huonoja kokemuksia?
(Tosin Adobe Premiere 6 nielaisi ihmettelemättä nuo pokkarin AVI:t ja antoi ulos hyvälaatuista QT .mov-filettä.)
Kim
-
- Viestit: 2351
- Liittynyt: 24.3.2004 klo 16.15
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Rewes »
OK, mä en taaskaan lukenut kysymystä kunnolla.Lakiopaalu kirjoitti:Mites Final Cut Express, onko tuntumaa; onko kuinka "rajoitettu" ohjelma (esim. ymmärtämiltään tiedostomuodoilta) verrattuna Adobe Premiere:n?
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
-
- Viestit: 318
- Liittynyt: 3.2.2005 klo 0.31
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Kim »
Kiitos linkistä. Lyhyen kokeilun perusteella alan olla siinä uskossa ettei koko omppujärjestelmä osaa tulkita erilaisia pikselisuhteita. Tolla ohjelmaalla kun muunta .dv muotoon dv koodekilla niin homma ei muutu miksikään vaikka 16:9 namiskuukkeli on asetettu manuaalisesti. Kun konvertoin mov formaattiin mpeg4 koodekilla (miksi ei saa valita DV koodekkia?) ja laitan 16:9 napin manuaalisesti niin ohjelmaa muuttaa reson 1024x576 muotoon vaikka olen kirjoittanut että 720x576. Tästä ei voi vetää muuta johtopäätöstä kuin että omppu ei osaa muuttaa pikselisuhteita vaan ainaoastaan resosuhdetta muuttamalla saadan 16:9 kuvasuhde???MacinJosh kirjoitti:Koita tätä:ffmpegx. Sillä saat kaikki formaatit muunneltua miten sattuu ja ton AVIn DV muotoon iMovie ja iDVD:tä varten..
Kim
-
- Viestit: 228
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 8.59
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja kuma »
En ole itse kovinkaan paljon videoita käsitellyt (hiukan puuceella) enkä laajakulmaa laisin, mutta ymmärrykseni mukaan videoeditointi, laajakulmat, DV, etc. ovat olleet Mäkisessä vakiokauraa jo 90-luvulta alkaen. Eli uskoakseni kaikkiin hommiin löytyy jokin ratkaisu.
Tuohon AVI-juttuun vielä: auttaisiko asiaa jokin muunnos johonkin toiseen tiedostomuotoon? Sekä Mäkiselle että PC:lle löytynee läjäpäin ohjelmia asiaa hoitamaan. Yksi työkalu (josta en ole varma, sopiiko juuri sun tapaukseesi) on Mäkiselle DivX Doctor II, joka löytyy täältä.
Koodi: Valitse kaikki
kuma
-
- Viestit: 2331
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 21.42
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Mikko »
(1) File > Open File... ja valitset sen AVIn Browse...-napilla. Sitten rasti ruutuun Advanced Output: ja painat Settings....
(2) Tarkista, että Play Locally ei ole valittuna, valitse Encapsulation Method:iksi Quicktime, paina Browse... nappia ja valitse paikka ja nimi jolla tallenetaan. Hyväksy asetukset.
En tiedä toimiiko tässä tapauksessa, mutta itselläni on monesti vastaava muunnos pelastanut hirveeltä säädöltä muualla.. AVI on kuitenkin Windowsista peräisin ja huonosti tuettu (osittain kolmannen osapuolen kilkareitten kautta) Macissä. Macci tykkää MOVeista, jotka on taas sille natiivia kauraa.
Niin joo ja ainakaan ennen nuo iDVD ja iMovie eivät ole hirveästi laajakuvan päälle ymmärtäneet.. tiedä mikä on sitten tilanne nyt uusimmissa versioissa. Suosittelen vähintään FCE:n hommaamista jos meinaa laajakuvan kanssa askarella (ei tullut ihan selväksi mitä on käytettävissä).
-
- Viestit: 1414
- Liittynyt: 24.6.2004 klo 14.40
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Lakiopaalu »
Mielenkiintoisia linkkejä, mitä tänne ilmestynyt.
Pikaisen lukemisen jälkeen tuntuisi siltä, että suurin kanto alkuperäisen kirjoittajan kaskessa on tuo AVI.
Toisaalta (lainaus sivulta docs.info.apple.com/article.html?artnum=75079):
"Remember that 16:9 anamorphic video is supposed to look "squished" on a typical 4:3 monitor. Although this may seem odd, it is the correct behavior. When recording, transferring, editing, and outputting to tape, an anamorphic image should never be permanently rescaled in order to retain the full video resolution of the image for future use, either for display on a widescreen monitor, or for enlarging to film."
Samaisen sivun alapäässä todetaan FCP:n osaavan näyttää kuvan oikein, muuttamatta resoa. Mitenköhän iMovien ja FCE:n tuoreimmat versiot; editointi litistettynä, vai näkyykö oikein?
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Mutta kuten itsekin totesit, niin litteältähän sen kuuluukin näyttää, tosin ei sellaista mukava editoida ole.
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 15.55
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja fcpuser »
Avista ompun kanssa on vähän ja huonoja kokemuksia, mutta avin mpeg2-pakkaus pitäisi onnistua quicktime prolla ja compressorilla. Määritetään vain että aspect ratio on 16:9=anamorfinen.
-
- Viestit: 181
- Liittynyt: 25.2.2004 klo 15.31
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja saha »
iMovie (HD:stä en tiedä) /iDVD näyttää materiaalin venytettynä tietokonenäytöllä venytettynä. FCP:ssä ja FCE:ssä tietokonenäytöllä voi tietenkin katsoa kuvan oikeassa suhteessa kun projektin on määritelty 16:9.
Kyllä nää omput on ihan hyviä näissä videohommissa. Ei kannata masentua!

-
- Viestit: 2
- Liittynyt: 18.6.2004 klo 11.34
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja axn »
Useamman vuoden macilla työkseni videota vääntäneenä en ole vielä löytänyt muotoa mitä macci ei ymmärtäisi. On totta että osx näyttää monet avi 16:9 venyneenä, mutta mitä sitten. Eiköhän pääasia ole se että lopputulos on oikein..ainakin minun mielestäni on näin.
Avi on muutenkin puuceen muotoja mitä minun mielestäni pitäisi välttää viimeiseen asti, varsinkin ammattivideossa. Jos avi olisi parempi, miksi esim. editointisoftien kuningas Avid käyttää quicktime-kodekkia?? Jatketaan vielä että itse olen käyttänyt sekä Avidin lukuisia eri versioita että FCP:ta ja jälkimmäinen hakkaa kaikki edelliset käytettävyydessä ja laadussa 6pöö.
axn
-
- Viestit: 2
- Liittynyt: 18.6.2004 klo 11.34
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja axn »
videohommiin omppua parempaa ei "valitettavasti" tällä hetkellä maanpäällä ole..saha kirjoitti: Kyllä nää omput on ihan hyviä näissä videohommissa. Ei kannata masentua!
vai miltä kuulostaisi seuraava:
1. Duali omppu G5 johon lisätty muistia 3 GB saakka (toki voidaan lisätä vaikka 8GB saakka) + Konan (HD) videokortti + kovalevyä n. 300Gigaa = täyden resoluution HD leikkausyksikkö.. hinta n. 8.000€ ( tuo pelkkä Konan kortti maksaa puolet tuosta)
2. Puucee joka rakennetaan vastaamaan vaihtoehtoa 1 suorituskyvyltään.. hinta n. 12.000€
Täytyy sanoa että molempia kokeiltua jäin miettimään, että millä se microsoft oikein elää?
Ja tämä ei ole pelkästään mutua vaan tarjouskilpailun pyöristettyjä tuloksia, käytännön kokeissa puucee hyytyi jo capturoinnissa kun macci vasta ihmetteli, että mitä tässä nyt on niin ihmeellistä normaari SD-videoon verrattuna..
axn
-
- Viestit: 318
- Liittynyt: 3.2.2005 klo 0.31
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Kim »
Homma alkaa tässä säikeessä karata käsistä, eikä kukaan tunnu ymmärtävän ongelman ydintä, paitsi fcpuser.fcpuser kirjoitti:En tiedä ymmärsinkö jotakin väärin, mutta jos tarkoitus on koostaa dvd eihän ompun tarvi pikseleitä venytellä. Pitkiä ja kapeitahan niiden ihmisten kuuluu anamorfisessa DV-PALissa ollakin. Jos materiaali on anamorfista flagataan vain mpeg2-pakkauksessa matsku 16:9:si. Näyttölaitehen sen kuvan venyttää, tai vaihtoehtoisesti dvd-soitin letterboksaa.
Minua ei kiinnosta pätkääkään miltä se anamorfinen näyttää tietokonenäytöllä. Minua kiinnostaa koostaa DVD levy iDVD:llä jossa on sekä 4:3 että 16:9 anamorfista tavaraa ja niiden kuuluu näyttäytyä oikein sekä 4:3 ja 16:9 telkkarissa ilman että käyttäjän tarvitsee manuaalisesti muuttaa kuvasuhteita DVD soittimesta tai telkkarista. Ja tähän hätään voin kertoa että se on teknisesti mahdollista kun homma osataan tehdä oikein.
Nyt kun tuon iDVD ohjelmaan anamorfisen 16:9 avin, näkyy se 4:3 suhteessa sekä monitorilla että 4:3 telkkarissa koska tämä kuuluisa flagi on päin takapuoli koska iDVD ei ymmärrä avi flagin päälle eikä sitä voi tietääkseni manualisesti iDVD:ssä muuttaa. Toisaalta en ole millään ohjelmalla vielä saannut konvertoitua QT muotoon niin että iDVD olisi sen flagin ymmärtänyt oikein. Ainoastaan resoluutiota muuttamalla (1024x576) iDVD taipuu näyttämään oikein.
Vaikka DVD levy olisi päin takapuoli tehty se voidaan pelastaa muuttamalla kuvasuhdetta manuaalisesti joko soittimesta tai telkkarista. Tämä ei kuitenkaan ole tarpeen jos levy on tehty oikein.
99% ei tajua tätä juttua ja tekee DVD levyt päin takapuoli. Olen juuri nyt keräämässä DVD materiaalia elokuva-gaalaan ja kaikki 16:9 levyt jotka olen tähän asti saannut, ovat 4:3 flagilla, eli väärin tehty... Että näin se homma etenee...
Kim
-
- Viestit: 318
- Liittynyt: 3.2.2005 klo 0.31
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja Kim »
Kyllä. Et vain ymmärtänyt ongelman ydintä, vaikka on niin monen vuoden kokemus.axn kirjoitti: Homma toimii juuri niinkuin "fcpuser" tuossa kertoi.
Useamman vuoden macilla työkseni videota vääntäneenä en ole vielä löytänyt muotoa mitä macci ei ymmärtäisi. On totta että osx näyttää monet avi 16:9 venyneenä, mutta mitä sitten. Eiköhän pääasia ole se että lopputulos on oikein..ainakin minun mielestäni on näin.
Tämä lausunto viimeistään osoittaa ettet ole mikään alan ammattilainen.axn kirjoitti:Avi on muutenkin puuceen muotoja mitä minun mielestäni pitäisi välttää viimeiseen asti, varsinkin ammattivideossa. Jos avi olisi parempi, miksi esim. editointisoftien kuningas Avid käyttää quicktime-kodekkia??
Avid on rakennettu quicktimen ympärille siitä yksinkertaisesta syystä että Avid on alunperin tehty Macille. Ja tätä kaikki PC käyttäjät kiroaa, minä mukaanlukien. QT:ssa ei ole sinänsä mitään vikaa, se vaan toimii yhtä huonosti PC:ssä kuin mitä avi näyttää toimivan Macissa.
Ja vielä kerran selvennykseksi: Avi tai QT muoto ei määrää laatua. Sen tekee käytetty koodekki joka voi olla molemmissa tiedostopakettiformaatissa sama. Kun puhutaan digivideosta niin koodekki on DV riippumatta siitä onko pakettiformaatti avi tai mov ja silloin laatu on identtinen.
Olen huomannut että tämä foorumi kärsii hieman jonkinlaisesta fanaattisuudesta joka välillä tuntuisi johtuvan jostain Mac-pienuus-kompleksista. Monella on hirvittävä tarve korostaa Macin erinomaisuutta suhteessa PC:hen ja haukkua PC:tä vaikka PC puolen tietous on tasan nolla. Itselläni ei ole tarvetta haukkua kumpaakaan vaikka kokemusta on toistaiseksi enemmän PC:stä. Hankin Macin koska softapuolen tuki tuntuisi olevan äänipuolella parempi Macilla. Se ei kuitenkaan tarkoita että PC on paska tai että sillä ei voi tehdä ääntä. Molemmat ovat erinomaisia työkaluja osaavissa käsissä. Jos haukku toista, niin se vain tarkoittaa ettei vaan osaa itse sitä käyttää.
Itse aion jatkossa käyttää molempia sekaisin koska toista homma tekee toinen helpommin tai paremmin, eikä se todellakaan aina ole Mac.
Ja mitä Kuninkaisiin tulee niin YLE (sitä kuuluisaa amattivideota) tekee nykyään videohommat PC:llä ja Avidilla (joka ei tarkoita että Macci olisi paska, vaan tarkoittaa sitä että molemmilla voidaan tehdä ammattivideota, kunhan vaan osaa).
Kim
-
- Viestit: 2631
- Liittynyt: 12.4.2004 klo 3.34
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja NOx »
http://www4.discreet.com/cleanermac/
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Käytän siis Avideja lähes päivittäin ja jostain kumman syystä tuntuu, että mitä useampi kk laitteella on leikattu, sitä epävarmemmaksi menee. FCP:lla ei samaa ongelmaa.
Avid on myöskin siitä mielenkiintoinen laite, että se pitää aina vähän niin kuin huijata tekemään se mitä tahdot. Esim. pakotat kaikki raidat synkkaan ja vedät jonkun palikan väliin overwritella hiirikomennolla -> synkka katoaa (ei aina mutta 60% tapauksista). Teet saman komennon pikanäppäimellä -> homma toimii. Miten voi olla mahdollista, että saman asian tekeminen hiirellä ruudulla ja pikanäppäimellä aiheuttaa eri lopputuloksen? Vastaavia esimerkkejä on useampiakin.
Nuo epäloogisuudet on ne, josta syystä vihaan käyttää avidia 5 min pidempien juttujen leikkaamiseen. Aina joku synkka katoaa jossakin, vaikka olisi mitenkä päin väännetty synkat.
En siis ole mikään fanaatikko mihinkään suuntaan. Ihan vain käytännön kokemuksia nuo tuossa ylhäällä.
Ja palatakseni aiheeseen. Ymmärrän hyvin Kimin yskän, mielestäni on hyvin ärsyttävää, kun televisiokantaa uusitaan 16:9, eikä kukaan oikein tunnu edes osaavan tehdä siihen formaattiin. Välillä esim. mainostetaan, että joku lähetys on 16:9, mutta kun ei ole. Niin kauan kun se letterboxattua ja tekstit on sen palkin päällä, sitä ei 16:9 telkkarista voi katsoa. Palkit pois, niin eiköhän lähtisi 16:9 tv:t myyntiin edes hieman paremmin. Kiitos Neloselle, kun välillä jaksatte (vai vahingossako sitä teette) lähetätte ihan "aitoa" 16:9 ohjelmaa.
Olen myös joskus lähetettyäni jonkun pätkän, joka on tilattu 16:9:nä ja olen lähettänyt sen letterboxaamattomana, saanut siitä palautetta, että "tämä ei näy oikein minun 4:3 tv:ssä." Se on telkkarin. Ei tekijän vika.
Meni vähän off-topiciksi, mutta kuitenkin.
-
- Viestit: 181
- Liittynyt: 25.2.2004 klo 15.31
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Missä omppuohjelmassa 16:9 .avi tuki?
Viesti Kirjoittaja saha »
Kim kirjoitti:Minua ei kiinnosta pätkääkään miltä se anamorfinen näyttää tietokonenäytöllä. Minua kiinnostaa koostaa DVD levy iDVD:llä jossa on sekä 4:3 että 16:9 anamorfista tavaraa ja niiden kuuluu näyttäytyä oikein sekä 4:3 ja 16:9 telkkarissa ilman että käyttäjän tarvitsee manuaalisesti muuttaa kuvasuhteita DVD soittimesta tai telkkarista. Ja tähän hätään voin kertoa että se on teknisesti mahdollista kun homma osataan tehdä oikein.
99% ei tajua tätä juttua ja tekee DVD levyt päin takapuoli. Olen juuri nyt keräämässä DVD materiaalia elokuva-gaalaan ja kaikki 16:9 levyt jotka olen tähän asti saannut, ovat 4:3 flagilla, eli väärin tehty... Että näin se homma etenee...
Ehkä iDVD on hieman liian perusohjelma tuohon hommaan. Täytyy nyt myöntää, että omat dvd tekemäni dvd:t ovat joko olleet anamorphisia tai sitten 4:3 jossa 16:9 on olleet letterboxia.
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit