The Apple iPad (2010)
-
- Viestit: 59
- Liittynyt: 4.2.2010 klo 21.01
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Slevin »
-
- Viestit: 2634
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 12.50
- Paikkakunta: Helsinki
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Macpoika »
Daniel Eran Dilger muuten mainitsi, että se vois olla perua Newtonista. Siis tuo nimi. MessagePad on nyt iPad. Liittyen siihen, kun pundiitit (miten ton suomentais) sanoo, että Microsoft keksi tabletit, vaikka Applella oli jo omansa vuosikymmen aiemmin...A.K.A kirjoitti:Ostan. Mä näen itseni jo sohvalla lökötellen surfailemassa tolla ipadilla. Mut mikälie rasta tonkin nimen taas keksinyt. Applen i&i -sanasto alkaa olla jo vähän kulunutta IMO, ja ainakin itellä alkaa jo mennä vähän ipodit ja ipadit sekaisin, huomas kun selailin noita otsikoita.
RoughlyDrafted on kyllä loistava saitti.

Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
-
- Viestit: 2634
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 12.50
- Paikkakunta: Helsinki
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Macpoika »
Sä nyt vähän hukkasit mun pointin. Mun viestin pointti oli tossa nimessä.Sherukka kirjoitti:Ei kuluttajaa voisi vähempää kiinnostaa kuka keksi minkäkin ensimmäisenä. Tärkeintä on hommansa hoitava vekotin.
Eikä sitä paitsi tarvitse nyt kaikkea ohittaa sillä, että kuluttajia ei kiinnosta. Jos lehdistö fanittaa Microsoftia, niin ei se välttämättä kuluttujia kiinnosta, mutta on se ihan hyvä panna merkille, mitä asioita lehdistö kertoo ja mitä ei...
Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
-
- Viestit: 781
- Liittynyt: 22.11.2008 klo 15.24
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Jukava »
Ei tullut mieleen, että tuotakin on ehkä joku miettinyt kun muita Flash kosketusnäyttölaitteita on markkinoilla on vaikka se Applelle onkin ylitsepääsemätön ongelma.Macpoika kirjoitti:Ainoa keino on kursori. Mutta haluatko sä kosketusnäytölle kursorin ja virtuaalisen kosketuslevyn ruudun alalaitaan?
Apple ei ainakaan halua.
http://www.youtube.com/watch?v=PVMPu83f22g
http://www.youtube.com/watch?v=JUCc2C4JPJE
-
- Viestit: 2634
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 12.50
- Paikkakunta: Helsinki
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Macpoika »
Tuo oli kyllä todella kömpelön näköinen ratkaisu. Parempi olisi, että koko näyttö toimisi kosketuslevynä, jolla sä siirtelisit kursoria (kursori liikkuisi vähän nopeammin, kuin sormi).Jukava kirjoitti:Ei tullut mieleen, että tuotakin on ehkä joku miettinyt kun muita Flash kosketusnäyttölaitteita on markkinoilla on vaikka se Applelle onkin ylitsepääsemätön ongelma.Macpoika kirjoitti:Ainoa keino on kursori. Mutta haluatko sä kosketusnäytölle kursorin ja virtuaalisen kosketuslevyn ruudun alalaitaan?
Apple ei ainakaan halua.
http://www.youtube.com/watch?v=PVMPu83f22g
http://www.youtube.com/watch?v=JUCc2C4JPJE
Mutta, pointti on, että Apple haluaa helppokäyttöisen selaimen. Tuo Maemon ratkaisu on varsin kömpelö.
Mieti nyt sitä, kun joku selaa nettiä iPadilla ja sitten “oho, nyt pitääkin otta kursori esiin, ootas hetki” ja tässä kohtaa se selailu muuttuu hitaaksi ja kömpelöksi näytön tökkimiseksi.
Siis, ei ole mitään järkeä laittaa kosketusnäytölle kursoria, kun voi antaa nettisivujen muuttua ihan rauhassa. iPhonehan aiheutti sen, että alettiin tehdä mobiiliversioita nettisivuista.
Mä vaikkaan, että iPad aiheuttaa samantyyppisen reaktion.
Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
-
- Viestit: 5735
- Liittynyt: 30.12.2006 klo 14.04
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja IIIMacci »
Joo joo - kuten sanottu SAMALLA LOGIIKALLA eli puhuin että teoriassa miks ei toimisi Flashinkin napit... mut en näe oikeen että mikä tässä jutussa alunperin nyt oli se pointti. Ei kai kukaan usko siihen että jos Adobe tekisi Mobiilin version i-laitteille Flash-pluggarista etteikö ne tekis sitä niin että siinä nyt perusasiat kuten napit nyt ainakin toimisi...!???kari.patila kirjoitti:Pöh. CSS-hoverin mobiili Safari tunnistaa ihan hyvin. Näpäytys elementtiin jolla on :hover määritettynä toimii samalla tavoin kuin hiiren vienti siihen päälle. Tässä on wrona se, ettei Flashin sisältä ainakaan vielä saada tätä tietoa ulos.IIIMacci kirjoitti:Joo no samalla logiikalla ei toimi javascriptitkään eikä CSS-hoveritmenorca kirjoitti:@ macpoika Sitä samaa tässä kaikki puhuu mutta tuntuu että sitä ei haluta ymmärtää
Googlettakaa niillä iPhoneilla joku kiva iso Brändi ja tsekatkaa niiden saitit (esim. Nikestä Quicksilverin kauttta Burberyyn ja BMWstä Porcheen) - jos pystytte. Ne meinaa on 99% puhdasta FLASHIÄ. Ainii sori mä unohdin - teitähän ei kiinnosta Flash-sisältö!
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
-
- Viestit: 56
- Liittynyt: 29.4.2008 klo 23.29
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja TeemuT »
NohIIIMacci kirjoitti: Googlettakaa niillä iPhoneilla joku kiva iso Brändi ja tsekatkaa niiden saitit (esim. Nikestä Quicksilverin kauttta Burberyyn ja BMWstä Porcheen) - jos pystytte. Ne meinaa on 99% puhdasta FLASHIÄ. Ainii sori mä unohdin - teitähän ei kiinnosta Flash-sisältö!Mut joo jatketaanko jonkun muun aiheen väännössä.. kun tuntuu että tää Flash ei johda mihinkään.
- Porschen kansainväliset sivut toimii kaikinpuolin moitteitta
- BMW:n sivuilla alapalkki ei siirtynyt selaimen mukana ( voi eikä!!!?!?! )
- Nike kun on oikeasti iso brandin niin oli erilliset mobiilisivut jotka tietenkin toimi loistavasti
- Elohopean sivut toimi jotenkuten mutta kuitenkin sen verran huonosti ettei kiinnostanut jäädä selailemaan tuotteita, mutta tässä kohtaa voisi kyseenalaistaa "brändin" kokoluokan kun itse ainakaan koskaan kuullutkaan..
- Burbery myöskin tuntematon mutta sivut toimi kuitenkin moitteettomasti..
Nuo sivustot joilla itse olisin saattaanut muutenkin kuin kokeilumielessä käydä oli siis yhtä alapalkki lukuun ottamatta täysin toimivat sivut. Laitteen muuten normi 3G uusimmalla softalla.
Hirvee määrä whineä kyllä tuosta flashistä, ite oon selaillu iPhonella nettiä päivittäin viimeiset pari vuotta ja ainut sivusto jonka toiminta itteä harmittanu oli aikanaan Facebook, mutta nykyään siihenkin on ilmainen pätevä softa. Ite varmaan ostan iPadin heti kun tulee, vähän vielä riippuu Suomen hinnoittelusta mutta pari puutetta sii itteäkin häiritsee. Eka on se moniajo,täälläkin aika moni sitä valittanut mutta montako eri tarpeellista tilannetta sille oikeasti on, omassa käytössä ainoa olisi että kun saisi skype puhelin pyörimään taustalle ja voisi esim. selailla nettiä siinä samalla. Toinen olisi käyttäjäprofiiliti jotka moisessa laitteessa olisi hyvä olla kun tuota meilläkin käyttää kaksi eri henkilöä, saisi suoraan vaihdettua jolloin vaihtuisi ohjelmien järjestys työpöydällä ja Facebookin ja mailin tunnarit jne.. Tuossa keynotessa ei moisesta mainittu mutta bobgasin kyllä lock screeniltä avaus liu'un vierestä hiukan tikku ukkoa muistuttavan napin, ettei vaan olisi ollut käyttäjän vaihto?? Samaten tuliskohan tuo landscape koti-näyttö myös iPhoneen kun välillä vaihtaa kahden landscape softan välillä niin ei tarviis puhelinta käännellä välissä

-
- Viestit: 1533
- Liittynyt: 5.1.2007 klo 19.25
- Paikkakunta: Lappeenranta
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja kari.patila »
Veikkaus ei ole aivan kehityksen kärjessä tässä valikossa, mutta se toimii kuitenkin. Napeissa ei ole scriptiä, vaan ne ovat osa imagemappia. Tästä syystä nopea klikkaus yrittää tavallaan valita koko alueen, mutta jos pidät sormea vähänkin kauemmin siinä "lottoa"-linkin päällä niin selain kyllä laskee sen imagemapin koordinaatit ja seuraa sitä lottolinkkiä.IIIMacci kirjoitti:itseasiassa tulee mieleen saitti missä en päässyt navigoimaan kun ei iPhone ymmärtänyt sitä Javascriptiä oikeen - nyt muistankin. Veikkauksen sivuilta yritin ylä-subnavista valikoida lottoa mut ei toimi sit millään...
-
- Viestit: 25
- Liittynyt: 27.10.2007 klo 0.19
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja A.K.A »
Siinä mielessä mullistava kapistus tuo ipad on, että ainakin mulla on tarvetta tollaiselle "nettilukulaitteelle". Netti on täynnä niin mielenkiintoista luettavaa, mikä jää usein kumminkin vain pintapuoliseksi hermostuneeksi selailuksi, koska pitää istua epämukavissa asennossa hankalien tietokoneiden kanssa.
Mä oon just oikea kohde-asiakas noille applen laitteille. Innostun aina niistä heti kun jotain uutta ilmaantuu. Iphonea kuolasin pitkään, kunnes vihdoin kun niitä alkoi saada täältä kotomaasta, niin alkuinnostus oli jo laantunut, eikä se tuntunut enää niin tarpeelliselta. Turhakehan toi ipadikin on muiden joukossa, mutta ainakin toistaiseksi pakollinen sellainen.
-
- Viestit: 1533
- Liittynyt: 5.1.2007 klo 19.25
- Paikkakunta: Lappeenranta
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja kari.patila »

"As an industry, we need to understand that not wanting root access doesn’t make you stupid. It simply means you do not want root access".
http://weblog.muledesign.com/2010/02/th ... mpathy.php
-
- Viestit: 1164
- Liittynyt: 17.11.2004 klo 12.14
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Forsteiner »
http://blogs.adobe.com/conversations/20 ... d_app.html
"Ironically, Flash was originally designed for pen computing tablets, about 15 years before that market was ready to take off."
Edit: lisäys
"Now regarding performance, given identical hardware, Flash Player on Windows has historically been faster than the Mac, and it is for the most part the same code running in Flash for each operating system. We have and continue to invest significant effort to make Mac OS optimizations to close this gap, and Apple has been helpful in working with us on this. Vector graphics rendering in Flash Player 10 now runs almost exactly the same in terms of CPU usage across Mac and Windows, which is due to this work. In Flash Player 10.1 we are moving to CoreAnimation, which will further reduce CPU usage and we believe will get us to the point where Mac will be faster than Windows for graphics rendering."
-
- Viestit: 233
- Liittynyt: 3.10.2009 klo 16.40
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja hatmac »
Kylläpä nyt luodaan taas myyttiäkari.patila kirjoitti:Tässä on hyvin kiteytetty ainakin se idea laitteen takana:
"As an industry, we need to understand that not wanting root access doesn’t make you stupid. It simply means you do not want root access".
http://weblog.muledesign.com/2010/02/th ... mpathy.php

Ipadin käyttäjien ytimen muodostaa näköpiirissä olevaan tulevaisuuteen Applen lumoissa olevat kuluttajat. Näillä on jo vähintään tietokone sekä lisäksi ipod ja/tai iphone. Tulevat erittäin hyvin tietokoneen kanssa juttuun, ovat käyttäneet sellaista käytännöllisesti katsoen päivittäin vähintään 5-10v.
Laite on kiehtova nimenomaan gadget hullun näkökulmasta, ei kulmabaarin tavisten.
-
- Viestit: 366
- Liittynyt: 3.3.2008 klo 14.26
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Captain Napalm »
Niin se taitaa olla, että se kulmabaarin tavis ostaa edelleenkin sen halvimman Dellin sieltä Prismasta ja menee senjälkeen takaisin sinne kulmabaariin ryyppäämään huonoa itsetuntoaan, kun ei osaa sitä Delliään käyttää.hatmac kirjoitti:Kylläpä nyt luodaan taas myyttiä :)kari.patila kirjoitti:Tässä on hyvin kiteytetty ainakin se idea laitteen takana:
"As an industry, we need to understand that not wanting root access doesn’t make you stupid. It simply means you do not want root access".
http://weblog.muledesign.com/2010/02/th ... mpathy.php
Ipadin käyttäjien ytimen muodostaa näköpiirissä olevaan tulevaisuuteen Applen lumoissa olevat kuluttajat. Näillä on jo vähintään tietokone sekä lisäksi ipod ja/tai iphone. Tulevat erittäin hyvin tietokoneen kanssa juttuun, ovat käyttäneet sellaista käytännöllisesti katsoen päivittäin vähintään 5-10v.
Laite on kiehtova nimenomaan gadget hullun näkökulmasta, ei kulmabaarin tavisten.
-
- Viestit: 2634
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 12.50
- Paikkakunta: Helsinki
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Macpoika »
http://northtemple.com/2010/02/01/on-ip ... as-and-gamhatmac kirjoitti:Kylläpä nyt luodaan taas myyttiäkari.patila kirjoitti:Tässä on hyvin kiteytetty ainakin se idea laitteen takana:
"As an industry, we need to understand that not wanting root access doesn’t make you stupid. It simply means you do not want root access".
http://weblog.muledesign.com/2010/02/th ... mpathy.php
Ipadin käyttäjien ytimen muodostaa näköpiirissä olevaan tulevaisuuteen Applen lumoissa olevat kuluttajat. Näillä on jo vähintään tietokone sekä lisäksi ipod ja/tai iphone. Tulevat erittäin hyvin tietokoneen kanssa juttuun, ovat käyttäneet sellaista käytännöllisesti katsoen päivittäin vähintään 5-10v.
Laite on kiehtova nimenomaan gadget hullun näkökulmasta, ei kulmabaarin tavisten.
Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
-
- Viestit: 418
- Liittynyt: 18.4.2006 klo 14.01
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja omenatarhuri »
Ei kai prismoissa edes ole myynnissä Dellejä eikä ne muutenkaan ole erityisen halpoja. Eiköhän se kulmabaarin tyyppi pysy siellä baarissa, hakee prismasta korkeintaan bisseä. Käyttää kaverin aceria sillon kun haluaa katsoa pornoa.Captain Napalm kirjoitti:Niin se taitaa olla, että se kulmabaarin tavis ostaa edelleenkin sen halvimman Dellin sieltä Prismasta ja menee senjälkeen takaisin sinne kulmabaariin ryyppäämään huonoa itsetuntoaan, kun ei osaa sitä Delliään käyttää.hatmac kirjoitti:Kylläpä nyt luodaan taas myyttiäkari.patila kirjoitti:Tässä on hyvin kiteytetty ainakin se idea laitteen takana:
"As an industry, we need to understand that not wanting root access doesn’t make you stupid. It simply means you do not want root access".
http://weblog.muledesign.com/2010/02/th ... mpathy.php
Ipadin käyttäjien ytimen muodostaa näköpiirissä olevaan tulevaisuuteen Applen lumoissa olevat kuluttajat. Näillä on jo vähintään tietokone sekä lisäksi ipod ja/tai iphone. Tulevat erittäin hyvin tietokoneen kanssa juttuun, ovat käyttäneet sellaista käytännöllisesti katsoen päivittäin vähintään 5-10v.
Laite on kiehtova nimenomaan gadget hullun näkökulmasta, ei kulmabaarin tavisten.
Villisti lähtisin veikkaamaan että jos katsotaan koko kansaa (eli suurinta osaa taviksista) niin useammat osaa käyttää windowsia paremmin kuin OS X:ää, joten Macit ajaa näitä omantunnontuskaisia sinne baariin enemmän. Muutenkin omatunnon ongelmat lienee yleisempiä niillä jotka yrittää boostata sitä ostamalla kalliimman ja nätimmän tietokoneen kuin muilla on.
-
- Viestit: 12
- Liittynyt: 3.2.2010 klo 19.03
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Pelkät »
Toivottavasti en ole myöhässä
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 97
- Liittynyt: 23.7.2009 klo 14.20
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Scaha »
Heh, omat fiilikset iPadista on juurikin sitä että tiedostan laitteen olevan itselleni turha vekotin mutta laitteena kiinnostaa. Vaimo sitten taas ei tosiaan ole kiinnostunut mistään vekottimista eikä osaa tietokoneen kanssa juurikaan touhuta. Nettiä ja s.postia kyllä käyttää ja selailee mutta tarvitsee jatkuvasti apuani windows-läppärinsä ylläpidossa. Hän surffaileekin enemmän iphonellaan kuin koneellaan. Ensimmäisen kerran kuulinkin iPadista kun emäntä oli törmännyt lehtiartikkeliin ja oli jättänyt sen pöydälle minun löydettäväksi. No hänen syntymäpäivä lähestyy joten toivottavasti ehtii myyntiin ennen sitä.hatmac kirjoitti:Kylläpä nyt luodaan taas myyttiäkari.patila kirjoitti:Tässä on hyvin kiteytetty ainakin se idea laitteen takana:
"As an industry, we need to understand that not wanting root access doesn’t make you stupid. It simply means you do not want root access".
http://weblog.muledesign.com/2010/02/th ... mpathy.php
Ipadin käyttäjien ytimen muodostaa näköpiirissä olevaan tulevaisuuteen Applen lumoissa olevat kuluttajat. Näillä on jo vähintään tietokone sekä lisäksi ipod ja/tai iphone. Tulevat erittäin hyvin tietokoneen kanssa juttuun, ovat käyttäneet sellaista käytännöllisesti katsoen päivittäin vähintään 5-10v.
Laite on kiehtova nimenomaan gadget hullun näkökulmasta, ei kulmabaarin tavisten.
-
- Viestit: 2634
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 12.50
- Paikkakunta: Helsinki
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Macpoika »
Mä luulen, että tulee olemaan iso tekijä juuri sellaisten ihmisten keskuudessa, jotka ei oikein tietokoneista ole kiinnostuneita, mutta joilla on kuitenkin tarve sähköpostiin ja netin selaamiseen. Tuossa tulee päälle vielä paljon muutakin.Scaha kirjoitti:Heh, omat fiilikset iPadista on juurikin sitä että tiedostan laitteen olevan itselleni turha vekotin mutta laitteena kiinnostaa. Vaimo sitten taas ei tosiaan ole kiinnostunut mistään vekottimista eikä osaa tietokoneen kanssa juurikaan touhuta. Nettiä ja s.postia kyllä käyttää ja selailee mutta tarvitsee jatkuvasti apuani windows-läppärinsä ylläpidossa. Hän surffaileekin enemmän iphonellaan kuin koneellaan. Ensimmäisen kerran kuulinkin iPadista kun emäntä oli törmännyt lehtiartikkeliin ja oli jättänyt sen pöydälle minun löydettäväksi. No hänen syntymäpäivä lähestyy joten toivottavasti ehtii myyntiin ennen sitä.
Mä veikkaan, että tuosta tulee tulee todella suosittu tuote. Tosin eihän se floppaaminen oo kovin todennäköistä.

Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
-
- Viestit: 655
- Liittynyt: 23.2.2008 klo 11.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Kasimir »
Kyllä varmasti tulee, mutta uskon että tuo laite löytää myös "jokaisen" tietokonetta käyttävänkin kotiin. Itse tulen hommaamaan iPadin vain sen takia että on lelu mitä voi käyttää kun kone on kiinniMacpoika kirjoitti:Mä luulen, että tulee olemaan iso tekijä juuri sellaisten ihmisten keskuudessa, jotka ei oikein tietokoneista ole kiinnostuneita, mutta joilla on kuitenkin tarve sähköpostiin ja netin selaamiseen. Tuossa tulee päälle vielä paljon muutakin.Scaha kirjoitti:Heh, omat fiilikset iPadista on juurikin sitä että tiedostan laitteen olevan itselleni turha vekotin mutta laitteena kiinnostaa. Vaimo sitten taas ei tosiaan ole kiinnostunut mistään vekottimista eikä osaa tietokoneen kanssa juurikaan touhuta. Nettiä ja s.postia kyllä käyttää ja selailee mutta tarvitsee jatkuvasti apuani windows-läppärinsä ylläpidossa. Hän surffaileekin enemmän iphonellaan kuin koneellaan. Ensimmäisen kerran kuulinkin iPadista kun emäntä oli törmännyt lehtiartikkeliin ja oli jättänyt sen pöydälle minun löydettäväksi. No hänen syntymäpäivä lähestyy joten toivottavasti ehtii myyntiin ennen sitä.
Mä veikkaan, että tuosta tulee tulee todella suosittu tuote. Tosin eihän se floppaaminen oo kovin todennäköistä.

iMac 27"
iPod Touch 1st Generation
-
- Viestit: 22981
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Ei tosiaan ihme, jos nörttimaailma on shokissa. Itsekin luulin tajuavani jotain tästä, kun tulin siihen tulokseen, että tuo olis täydellinen mun vaimolle kotiin. Olen kyllä ihan varma, että tämä Rob Foster on 99 % oikeassa arviossaan.Macpoika kirjoitti:http://northtemple.com/2010/02/01/on-ip ... as-and-gam
Onneksi tajusin, että näitä tullaan myymään rekkalasteittain, en tosin oikeasti miksi. Ihan sama onko moniajoa tai flashia, se ei ostajia kiinnosta, meitä nörttejä kylläkin.
-
- Viestit: 165
- Liittynyt: 28.11.2005 klo 14.51
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja M *nen »
Minulla tuli jo mieleen liikeidea - siis jos tuo iPad vaatii iTunesin ja tietokonepäivitykset - että joku myy iPadia palvelulla jolla tämä hoidetaan ilman omaa tietokonetta. Etänä tai esim myymälässä fyysisesti aika-ajoin suoritettuna. Vielä hienompaa jos tietsikkaa ei tarvitsisi vaan nämä pakolliset tiedostotoiminnot hoituisi Dropboxin tai Mobilemeen - tapaan tai ulkoisella kovalevyllä.Macpoika kirjoitti: Mä veikkaan, että tuosta tulee tulee todella suosittu tuote. Tosin eihän se floppaaminen oo kovin todennäköistä.
-
- Viestit: 994
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 18.13
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja Opa »
Lukemani perusteella ainakin selata nettiä. Airport siinä lienee ilman muuta. Mulla on nimittäin nytkin sylissä vanha iBook G4 jota käytän vain netin selaukseen. Paras asento nojatuolissa, kuin lehteä lukisi. Mutta, mutta. iBookin näyttö pysyy itse pystyssä, iPadia tätynee kannatella pystyasennossa kuin lehteä.
No, kertokaa nyt selkokielellä mikä on sen funktio. Pikaisella selauksella Applen esittelystä jäi mielikuva valokuvien katselulaitteesta päällimmäiseksi.
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: [ÄÄNESTYS] The Apple iPad 2010
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
No lyhyttä listaa:Opa kirjoitti:Kertokaas nyt tavikselle (en tosin käy kulmabaarissa) vaikka ranskalaisin viivoin jäsenneltynä mitä tuolla iPadilla voi tehdä.
Lukemani perusteella ainakin selata nettiä. Airport siinä lienee ilman muuta. Mulla on nimittäin nytkin sylissä vanha iBook G4 jota käytän vain netin selaukseen. Paras asento nojatuolissa, kuin lehteä lukisi. Mutta, mutta. iBookin näyttö pysyy itse pystyssä, iPadia tätynee kannatella pystyasennossa kuin lehteä.
No, kertokaa nyt selkokielellä mikä on sen funktio. Pikaisella selauksella Applen esittelystä jäi mielikuva valokuvien katselulaitteesta päällimmäiseksi.
- Sähköiset lehdet/kirjat (Apple avasi oman kirjakaupan ja useampi iso lehti on ilmoittanut tuolle version tekevän, myös Hesari on ilmaissut kiinnostuksensa)
- Netin selaus
- Sähköposti
- Sähköinen muistiinpanoväline
- Musiikki
- Elokuvat (tosin suomessa ei niitä vielä(kään) saa Applen kaupasta ostettua, mutta esim. TVkaista-palvelu tulee toimimaan tuolla mainiosti)
- Telkun katselu (esim. Sling-box tai EyeTV hoitamaan taloon virittimen vikaa ja tuolla sitten etäyhteyksiä vaikka mistä päin maailmaa siihen omaan digiboksiin. Tai sitten se TVkaista, jolla ei sitten tosin livetelkkua näe)
- Ohjelmat (kaikki iPhonen softat toimii ja saataville tulee heti julkaisun yhteydessä myös ihan tuolle suunniteltua softaa. Softatarpeet sitten tietty riippuu ihan omasta käytöstä. Minä odottelen lähinnä audiosoftien apuvälineitä ja esim. ratkaisuja joilla tuota voi käyttää piirtopöytänä)
Tuossa nyt ne käytöt jotka omalle kohdalle osuu. Oli tarkoitus hankkia uusi makuuhuoneen telkkari, niin todennäköisesti nyt makkarista tulee tv-vapaa vyöhyke ja iPad hoitaa sitten tarvittaessa siellä telkun katselut TVkaistan ja EyeTV:n avulla.
EDIT: Niin ja tietty ne valokuvatkin

-
- Viestit: 494
- Liittynyt: 3.3.2006 klo 13.03
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit