ravene kirjoitti:Vielä kun tähän saisi AdBlock-ohjelman, joka ei lataisi mainoksia ennen niiden piilottamista, vaan oikeasti blokkaisi ne. Itsellä Firefox tilttailee vähän väliä ja on hidas, niin siksi Chromea käytän.
Tähän löytyi uskomattoman hyvä softa: BFilter (
http://bfilter.sourceforge.net/).
BFilterin asentaminen on helppoa: asennat sen ja laitat omppuvalikosta käyttöpaikaksi (BF) Automatic -vaihtoehdon. Tuo siis toimii tavallaan taustapalvelimena ja blokkaa mainokset ENNEN kun selain niitä edes käsittelee. Tuo on siis huomattavasti tehokkaampi kuin adblock plus, mutta minulla on myös Adblock tuossa taustalla varmistamassa. Chrome on nyt aivan hemmetin paljon nopeampi selain.
Jos haluaa ettei BFilter blokkaa jotain sivua niin: /Library/Application Support/BFilter löytyy tiedosto nimeltä urls.local
Sitä editoimalla voit laittaa exceptioneita eri säännöin. Itse tein esim. ensimmäisenä näin: NOFILTER http://*steampowered.com/*
Ei lähde siis Höyrystä mainokset kävelemään, niin palvelu toimii hyvin.
edit: Softa toimii ja tekee saman toki myös kaikille muille OSX:n selaimille, jos ne vaan käyttävät globaaleja proxyjä. Muuten proxy pitää itse säätää käsipelillä päälle.