Ylläpitäjä?
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 13.8.2008 klo 11.14
Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Valas »
-
- Viestit: 22982
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 13.8.2008 klo 11.14
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Valas »
-
- Viestit: 7768
- Liittynyt: 25.2.2004 klo 12.38
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Juhani L »
Joka tapauksessa, voit käynnistää koneen sen mukana tulleelta käyttis-DVD:ltä tai uudemman Mac OS X:n retail-levyltä: DVD-levy asemaan, käynnistä kone ja pidä c-näppäintä pohjassa, kunnes omena tulee näyttöön. Älä asenna käyttistä, vaan valitse Lisäohjelmat > Salasanan palautus.
-
- Viestit: 2785
- Liittynyt: 18.3.2008 klo 16.21
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja -wk- »
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 13.8.2008 klo 11.14
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Valas »
Viikko sitten aloin rajoittaa koneeltani varmuuden vuoksi oikeuksia koska valo oli taas alkanut syttyä ja se vaivasi minua. Myös consolista näkyi että koneellani oli valtava liikenne. Tutkin tiedostojen ja ohjelmien oikeuksia ja huomasin, että oikeuksien omistajien joukkoon oli ilmestynyt Wheel-ryhmä. Koska sellaista ryhmää ei aiemmin oikeuksien omistajana ollut ollut, poistin kaikki wheelit (sudo whoami?).Sen jälkeen (ei poiston seurauksena) koneeltani hävisivät omenan alta tulevat järjestelmäasetukset, ne eivät yksinkertaisesti tulleet enää näkyviin. Heti sen jälkeen tuli koneelle Safarin päivitys-ilmoitus. Panin päivityksen pyörimään ja käynnistin lopuksi koneen uudestaan niinkuin kehoitettiin. Tämän jälkeen kone ei enää noussut ja se on nyt tutkittavana. Viimeksi kävi samoin joulukuussa. Silloinkin yritin rajoittaa oikeuksia joita joku ulkopuolinen voisi hyödyntää.
Tässä vanhassa koneessa (iBookG4), joka nyt korvaa tutkittavana olevan uudemman kävi niin, etten enää pystynytkään muuttamaan mitään asetuksia. Käyttäjät-menulla lukee himmennettynä Käyttäjätunnus Admin, siihen ei siis pääse käsiksi. Kun yrittää avata lukkoa, kone pyytää käyttäjätunnusta ja salasanaa. Oma salasanani on tietysti muistissa, mutta se ei kelpaakaan enää. Minulta puuttuu tähän tarvittava käyttäjätunnus ja sen salasana. Se on ilmeiseti jonkun muun tahon hallinnassa. Järjestelmäasetukset>Verkko>Sisäinen Ethernet>TCP/IPv4: Käyttäen DHCP:tä>IPv6-osoite>konfiguroi IPV6. Mihinkään näistä tiedoista en pääse käsiksi juuri tämän ongelmani takia: Käyttäjätunnut ja salasana puuttuvat.
Macit ovat siinä määrin yleistyneet, että ne ovat muuttuneet kiinnostaviksi kohteiksi. En usko että koneen kaappaaminen, Macinkään olisi mitenkään ylivoimaista osaavalle tyypille tai rikollisjoukkiolle.
-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja atheos »
Ps. "wheel" kuuluu kyllä käyttikseen vaikkei sitä usein näekään joten todennäköisesti sen poistaminen vetäisi koneen jumiin. En suosittele poistamaan enää. Tuossa lisää tietoa: http://support.apple.com/kb/TA44217?viewlocale=en_US
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Vuoden Homppulainen 2006
- Viestit: 10220
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 18.55
- Paikkakunta: Mustasaari (Vaasa)
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja AppleFarmer »
Valas kirjoitti:Tutkin tiedostojen ja ohjelmien oikeuksia ja huomasin, että oikeuksien omistajien joukkoon oli ilmestynyt Wheel-ryhmä. Koska sellaista ryhmää ei aiemmin oikeuksien omistajana ollut ollut, poistin kaikki wheelit (sudo whoami?).Sen jälkeen (ei poiston seurauksena) koneeltani hävisivät omenan alta tulevat järjestelmäasetukset, ne eivät yksinkertaisesti tulleet enää näkyviin. Heti sen jälkeen tuli koneelle Safarin päivitys-ilmoitus. Panin päivityksen pyörimään ja käynnistin lopuksi koneen uudestaan niinkuin kehoitettiin. Tämän jälkeen kone ei enää noussut ja se on nyt tutkittavana. Viimeksi kävi samoin joulukuussa. Silloinkin yritin rajoittaa oikeuksia joita joku ulkopuolinen voisi hyödyntää.
Komppaan atheosia. Tässä mentiin heti takapuoli edellä puuhun. Älkää hyvät ihmiset menkö sorkkimaan näitä käyttäjäryhmiä, jos ette tiedä mitä olette tekemässä.atheos kirjoitti:Levy tyhjäksi ja käyttis uusiksi. Ja tee itsellesi eri salasana kuin ennen...
Ps. "wheel" kuuluu kyllä käyttikseen vaikkei sitä usein näekään joten todennäköisesti sen poistaminen vetäisi koneen jumiin. En suosittele poistamaan enää. Tuossa lisää tietoa: http://support.apple.com/kb/TA44217?viewlocale=en_US
-
- Viestit: 1384
- Liittynyt: 25.4.2009 klo 22.29
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja rthghdfger »
Samoja ohjeita kuin aikaisemmatkin; kone siis aivan puhtaaksi uudella asennuksella.Valas kirjoitti:Ostin koneeni liikkeestä, jossa oli erittäin avulias englanninkielinen myyjä, joka osasi jonkun verran myös suomea.
Olisi kyllä kiinnostavaa tietää, missä liikkeessä tällainen myyjä on toiminut (vaikkei enää olekaan siellä töissä).
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 13.8.2008 klo 11.14
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Valas »
Wheelistä ei Applen "korjaamossa" tiedetty mitään. Oikeuksissa ei pitäisi olla sellaista ryhmää. En kuulema pystyisi itse omilla toimillani saamaan mitään tuhoa aikaiseksi. Olet kyllä oikeassa ettei saisi työntää näppejään sellaiseen paikkaan mistä ei mitään tiedä, mutta minua häiritsee koko ajan se, että sekä korjattavana olevalla koneella että tällä tapahtuu asioita joita en ole itse tehnyt.AppleFarmer kirjoitti:Komppaan atheosia. Tässä mentiin heti takapuoli edellä puuhun. Älkää hyvät ihmiset menkö sorkkimaan näitä käyttäjäryhmiä, jos ette tiedä mitä olette tekemässä.atheos kirjoitti:Levy tyhjäksi ja käyttis uusiksi. Ja tee itsellesi eri salasana kuin ennen...
Ps. "wheel" kuuluu kyllä käyttikseen vaikkei sitä usein näekään joten todennäköisesti sen poistaminen vetäisi koneen jumiin. En suosittele poistamaan enää. Tuossa lisää tietoa: http://support.apple.com/kb/TA44217?viewlocale=en_US
Syy: lainaus kuntoon
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Lare »
Itselläni ainakin on tuollainen ryhmä iMacillä.Valas kirjoitti:Wheelistä ei Applen "korjaamossa" tiedetty mitään. Oikeuksissa ei pitäisi olla sellaista ryhmää.
-
- Vuoden Homppulainen 2006
- Viestit: 10220
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 18.55
- Paikkakunta: Mustasaari (Vaasa)
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja AppleFarmer »
Täältäkin löytyy.Lare kirjoitti:Itselläni ainakin on tuollainen ryhmä iMacillä.Valas kirjoitti:Wheelistä ei Applen "korjaamossa" tiedetty mitään. Oikeuksissa ei pitäisi olla sellaista ryhmää.
-
- Viestit: 349
- Liittynyt: 28.6.2005 klo 22.30
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja jannesil »
Pitäisikin löytyä, wheel ryhmä jäsenyys on niillä käyttäjillä joilla on oikeus ylläpitää konetta, tavallisen käyttäjän ryhmä taas on staff. Joten lienee oikea oletus että tuon wheelin poistaminen aiheuttaa ongelmia. Kannattanee seuraavan kerran miettiä/tutkia hieman enemmän mitä on tekemässä ennenkuin poistelee koneen oletuksiin kuuluvia ryhmiä.AppleFarmer kirjoitti:Täältäkin löytyy.Lare kirjoitti:Itselläni ainakin on tuollainen ryhmä iMacillä.Valas kirjoitti:Wheelistä ei Applen "korjaamossa" tiedetty mitään. Oikeuksissa ei pitäisi olla sellaista ryhmää.
Tuosta wheel ryhmästä muuten löytyi n.minuutin googletuksella melko hyvät tiedot

Ihan mielenkiinnosta missä Applen korjaamossa konettasi käytit? Jossa siis väitettiin että wheel -ryhmää ei pitäisi olla.
Janne
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 13.8.2008 klo 11.14
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Valas »
Luulenpa, että kone räjähtää jos sille vielä jotain yritän tehdä. Viisainta on nyt toimia matalalla profiililla. Kiitos vaan neuvosta. Jonkun osaavamman käsissä ohjeesi noudattaminen varmaan onnistuisi. Minä olen kuitenkin teknisiltä taidoiltani Rapa-Ripa, niinkuin on varmaan käynyt selväksi.Juhani L kirjoitti:Joka tapauksessa, voit käynnistää koneen sen mukana tulleelta käyttis-DVD:ltä tai uudemman Mac OS X:n retail-levyltä: DVD-levy asemaan, käynnistä kone ja pidä c-näppäintä pohjassa, kunnes omena tulee näyttöön. Älä asenna käyttistä, vaan valitse Lisäohjelmat > Salasanan palautus.
Syy: Lainaus kuntoon
-
- Viestit: 9640
- Liittynyt: 10.10.2004 klo 5.05
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Miten aiot saada koneesi kuntoon jos siinä on ongelmia, kun et toimi neuvojen mukaan? Kone ei räjähdä tai sille ei tapahdu mitään muutakaan pahaa, kun teet niin kuin neuvotaan. Tietysti voit viedä koneen jonnekin huoltoliikkeeseen ja maksaa itsesi kipeäksi. Suosittelen kuitenkin toimimaan neuvojen mukaisesti niin saat koneesi ojennukseen.Valas kirjoitti:Luulenpa, että kone räjähtää jos sille vielä jotain yritän tehdä. Viisainta on nyt toimia matalalla profiililla. Kiitos vaan neuvosta. Jonkun osaavamman käsissä ohjeesi noudattaminen varmaan onnistuisi. Minä olen kuitenkin teknisiltä taidoiltani Rapa-Ripa, niinkuin on varmaan käynyt selväksi.Juhani L kirjoitti:Joka tapauksessa, voit käynnistää koneen sen mukana tulleelta käyttis-DVD:ltä tai uudemman Mac OS X:n retail-levyltä: DVD-levy asemaan, käynnistä kone ja pidä c-näppäintä pohjassa, kunnes omena tulee näyttöön. Älä asenna käyttistä, vaan valitse Lisäohjelmat > Salasanan palautus.
-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Sinusta voi riippua pelastummeko!
Viesti Kirjoittaja adele »
Tämä on helppo. Tässä on kyseessä Alpha Centaurista lähtöisin olevaan Wheel-populaatio, joiden partioalukset ovat jo pitkään kierrelleet pallon ympärillä. On havaintoja, että nämä Alienit ovat ottaneet ihmisen muodon työskennellen tietokoneliikkeissä hakkeroituen koneisiin, jotkut Wheelit jopa puhuvat hiukan suomea. Heidän idea on tarkkailla kannettaviin tietokoneisiin asennettujen kameroiden avulla, tehdäänkö ihmisistä hyvinsäilyvää säilykelihaa vain annetaanko ihmiskunnalle apua. Olet osallisena tässä kokeessa, joten mieti tarkkaan kameran valon palaessa miten vääntelet naamaasi.Valas kirjoitti:Joku on taatusti kaapannut tämänkin koneeni.
-
- Viestit: 5041
- Liittynyt: 8.7.2005 klo 2.59
Re: Ylläpitäjä?
Viesti Kirjoittaja Touho »
Eikun viisainta tässä tapauksessa olisi ottaa nyt sekä folio- että rupelihatut pois päästä, ja tehdä molemmille koneille puhdas uusi asennus. Eli aloittaa uudestaan alusta ja puhtaalta pöydältä. Riippumatta siitä, kuka ja miten ne koneet on alunperin saatu sählättyä sekaisin. Ei se nyt niin hankala homma ole, kun seuraat vaan asennusohjelman antamia ohjeita ja vastailet kysymyksiin.Valas kirjoitti:Luulenpa, että kone räjähtää jos sille vielä jotain yritän tehdä. Viisainta on nyt toimia matalalla profiililla. Kiitos vaan neuvosta. Jonkun osaavamman käsissä ohjeesi noudattaminen varmaan onnistuisi. Minä olen kuitenkin teknisiltä taidoiltani Rapa-Ripa, niinkuin on varmaan käynyt selväksi.Juhani L kirjoitti:Joka tapauksessa, voit käynnistää koneen sen mukana tulleelta käyttis-DVD:ltä tai uudemman Mac OS X:n retail-levyltä: DVD-levy asemaan, käynnistä kone ja pidä c-näppäintä pohjassa, kunnes omena tulee näyttöön. Älä asenna käyttistä, vaan valitse Lisäohjelmat > Salasanan palautus.
Hommaa vaikka semmoinen isohko USB-tikku, ja siirrä aluksi kaikki tähdelliset tiedostot sille. Sen jälkeen käynnistät koneen sillä koneen mukana tulleella asennuslevyllä (tai vaikka erikseen ostetulla OS X-levyllä, kunhan ei ole 10.6).
Kun asennusohjelma käynnistyy, valitset asennustavan "tyhjennä ja asenna", eli puhdas uusi asennus. Älä valitse päivitystä tai arkistoi ja asenna -vaihtoehtoa. Sen jälkeen seuraat vain ohjeita, ja annat koneelle uuden käyttäjänimen ja salasanan, kun se niitä kysyy. Pistähän sitten tällä kertaa se salasana visusti talteen, tai ainakin tallenna se tanakasti takaraivoon.
Sitten kun saat sen MacBookin takaisin, tee sama homma myös sille, jos huollossa ei ole jo asennettu käyttistä uudestaan.
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 13.8.2008 klo 11.14
Vihreä valo
Viesti Kirjoittaja Valas »
-
- Viestit: 4927
- Liittynyt: 10.5.2005 klo 12.56
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Vihreä valo
Viesti Kirjoittaja gramdel »
/---
ap
http://gramdel.kapsi.fi/
-
- Viestit: 1533
- Liittynyt: 5.1.2007 klo 19.25
- Paikkakunta: Lappeenranta
Re: Vihreä valo
Viesti Kirjoittaja kari.patila »
-
- Viestit: 3086
- Liittynyt: 16.5.2007 klo 11.40
Re: Vihreä valo
Viesti Kirjoittaja carrbon »
Haluatko pokaalin omasta valopäisyydestäsi vai hyvästä asenteesta?Helmikana kirjoitti:Itse asiassa aihe on omani ja vanha. Kukaan vaan ei osannut ratkaista ongelmaani, ei edes mäkin tuki. Nyt olen selvittänyt asian itse, eikä se ollut kovinkaan vaikeaa. Ongelma oli tämä: Ihmettelin useaan otteeseen miksi mäkkini kameravalo syttyy yht'äkkiä ja ilman mitään logiikkaa palamaan. Selitys on yksinkertainen. En tiennyt mitään langattomista yhteyksistä. Nyt tiedän. Yhteys oli minulla muutaman vuoden täysin suojaamatta. Uskonkin, että kameravalo syttyi palamaan aina kun joku hyppäsi kyytiin. Nyt kun wlan yhteyteni ovat lukon takana ei kameravalo ole enää kertaakaan syttynyt. Kumma ettei kukaan teistä neropateista älynnyt tämmöistä asiaa.

-
- Viestit: 14641
- Liittynyt: 23.6.2007 klo 15.13
- Paikkakunta: Luumäki
Re: Vihreä valo
Viesti Kirjoittaja KunkkuJ »

-
- Viestit: 2785
- Liittynyt: 18.3.2008 klo 16.21
Re: Vihreä valo
Viesti Kirjoittaja -wk- »
Kyl mä ainakin älysin heti salata WLAN-yhteyteni kun laitteen hankin, vai mitä tarkoitit?Kumma ettei kukaan teistä neropateista älynnyt tämmöistä asiaa.

-
- Viestit: 1663
- Liittynyt: 16.5.2006 klo 23.09
- Paikkakunta: Lappeenranta
Re: Vihreä valo
Viesti Kirjoittaja honpsu »
Verkon salauksilla ei nyt ole mitään tekemistä asian kanssa.
iPhone 4 32Gb
-
- Viestit: 1533
- Liittynyt: 5.1.2007 klo 19.25
- Paikkakunta: Lappeenranta
Re: Vihreä valo
Viesti Kirjoittaja kari.patila »
Ellei joku naapurin kaveri ollut joutessaan asentanut jotain koneelle ja katseli sitten kameran kuvaa salaamattoman verkon läpi. Tällaiseen tuo verkon salaus vaikuttaisi heti.honpsu kirjoitti:Se logiikka on siinä, että joku tai jokin halusi katsella sinua. Ei se valo pala, ellei kamera ole kytkettynä - ja kamera ei ole kytkettynä ellei se kuvaa - ja se kuva menee jonnekkin - sitä varten siinä on se valo että tiedettäisiin milloin joku "salakatselee".
Verkon salauksilla ei nyt ole mitään tekemistä asian kanssa.
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit