Nuendo vs Logic
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: 9.8.2008 klo 16.09
Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja kultagal »
-
- Viestit: 224
- Liittynyt: 24.6.2008 klo 12.37
- Paikkakunta: Seinäjoki
Re: nuendo vs logic
Viesti Kirjoittaja Fat Frog »
Edit: Nuendossa on monia Post Production ominaisuuksia. Onhan sitte Cubase joka on lähes sama kuin Nuendo ja edullisempi.
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: nuendo vs logic
Viesti Kirjoittaja Jone »
Jos tahdot tietää Nuendon käytännön detaljeja niin vastaan mielelläni.
-
- Viestit: 299
- Liittynyt: 23.12.2007 klo 12.02
- Paikkakunta: Nurmijärvi, Lepsämä
Re: nuendo vs logic
Viesti Kirjoittaja amx1 »
Jone kirjoitti:Mulla on molemmat mutta lähes kaikki työ silti tulee tehtyä Nuendolla. Tosin olen tehnyt sillä siitä lähtien kun se tuli ja Logicilla vasta 2 vuotta ihan sivusilmällä eli puolueettomasti ei voi puhua käyttäjäkokemuksesta. Mutta kaikissa on puolensa ja ei noita toinna lähteä ehkä speksi speksiltä vertaamaan täällä keskustellen, mutta kun laittaa molempien speksitaulukot rinnakkain ja ymmärtää mitä ko. ominaisuus tarkoittaa niin siinä syntyy iso ero. Toinen minkä itse nostan esille on työn "flow" Logic ei ole kovin hyvä "sujuvuudessa" kun vertaa Nuendoon. Varmasti samaan lopputulokseen pääsee kun pysyttelee samojen mahdollisuuksien rajoissa molemmilla softilla mutta se Nuendolla "leipominen" on melko sujuvaa enkä tarkoita mitään omia key commandeja tai jippoja tms. Vaan kuinka se engine/gui on toteutettu. N5 on ihan nurkalla ja siinä on ihan uusi ehostettu layout ja speksit laittaa sydäntä tykyttämään.
Jos tahdot tietää Nuendon käytännön detaljeja niin vastaan mielelläni.
Lainaten Jonea....Nuendo/Cubase:lla on audion säätely ja "Leipominen" ihan omaa luokkaansa verratuna logiciin...Käytän itse cubase/Logic yhdistelmää ja sanotaan näin että molemmissa on omat hyvät juttunsa. En voi sanoa että kumpi olisi parempi mutta toi audion vääntelyyn menevät äänestysäänet menee kyllä Steinbergin leiriin keposeen. 8)
RME Fireface 800, Iphone 5 16gb, Ipad 16gb.
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: 9.8.2008 klo 16.09
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja kultagal »
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Jone »
Nykyisessä versiossa on hyvä soundi ja noissa on todellakin eroja. Ohjelmallinen "mix down" ja ryhmittely, reititys jne ei ole ihan vaan että laitetaan samasta/eri rööristä tulemaan tavaraa. Tässä softassa vaiheet pitää ja kaikki rauta mitä on äänikortin avulla laittanut auxiin/insterttiin pitää koko projekin eikä latenssit sekoita pakkaa. Nuendo miettii kerran asennettaessa joku rautalaite osaksi settiä että paljon aikaa menee kun laitteen läpi sujahtaa audio ja sen jälkeen se on kuin mikä tahansa plugari valikossa ilman säätämistä. Tässä toki auttaa jos äänikortti on hyvä ja sen kellopulssi pitää kutinsa eikä heilu. Paras on jos setin tahdistaa ulkoisella kellolla(word clock). Ei siis riitä että ohjelmassa on ominaisuus jolla saa rautalaitteen softan auxiin, vaan siinä pitää olla muutenkin hyvä meininki. Nää on taas niitä juttuja joita ei himassa niin kuule muuta kun todeten että kyllä sieltä ääni kuuluikultagal kirjoitti:Nuendon sivuilla ja muuallakin hehkutetaan kovasti äänenlaatua, oletteko huomanneet tässä mitään eroavaisuuksia? Onko Nuendo "helppo" ottaa haltuun Logic/tools pohjalta? nimim. manuaalienvihaaja.

N4 on mielestäni varsin helppo ottaa haltuun kun ajattelee miten järeä softa se on. Meissä ihmisissä/tottumuksissa on toki eroja ja toisille se voi olla vaikeampaa. Olen ollut itse opettajana alan koulussa ja n.100 oppilasta noiden saloihin matkalle auttanut ja kaikki sen "ympäristön" ovat haltuun saaneet. Osa ihan ilman manuaaleja, tökkimällä hiirellä ruutua ja oivaltamalla. Siinäkin tulee raja vastaan ja manuaali tai opetus DVD on kurkattava tai tekee vaan itselleen hommasta vaikean omaa laiskuuttaan.
Cubase 5 on nyt saatavilla demona ja mulla on oletus että Nuendo 5 tulee myös 30pv demoksi kun se kohta julkaistaan. Julkaisu pvm vissiin ensi kuun alussa. N5 tulee sisältämään optiona Cubase 5 softasynat, rumpukoneet jne sekä notaation jos ompi muusikon puuhaa ja niitä kaipaa softaan.
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: 9.8.2008 klo 16.09
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja kultagal »
-
- Viestit: 138
- Liittynyt: 2.3.2005 klo 23.36
- Paikkakunta: Oulu
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja ipi »
-
- Viestit: 1075
- Liittynyt: 7.2.2010 klo 9.45
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja johannesw »
ja tota ominaisuutta käyp kyllä kypällä kateeks. Nuendoakin on tullut kokeiltua, mutta kun on lotsikkia käyttänyt ei se oikein kunnolla auennut. Ja se hinta, tosin jos musaa työkseen tekee, ei se paha oo...Jone kirjoitti: Nuendo miettii kerran asennettaessa joku rautalaite osaksi settiä että paljon aikaa menee kun laitteen läpi sujahtaa audio ja sen jälkeen se on kuin mikä tahansa plugari valikossa ilman säätämistä.
Mut logic ysi on musta oiva harppaus etenpäin. Cubase macilla oli painajainen (5 v sitten), Digital Performeriakin reilun vuoden käytin ja siinä oli paljon hyviä ominaisuuksia, mutta kun Apple pisti kaikki plukari ja synat samaan syssyyn, huomattavalla hinnan alennuksella, se oli siinä... Olin vähällä muuten ostaa ne kaikki synat plukarit aikoinaan, mut onneks oottelin, säästin muistaakseni semmoset 2500 €
ai niin ja pc hemmot, tutustukaa ihmeessä myös reaperiin, musta siinä on aika mainio softa. (ja saahan sen jo macillekkin)
-
- Viestit: 913
- Liittynyt: 21.11.2004 klo 14.27
- Paikkakunta: Orivesi, Eräjärvi
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Ana P »
On tuo Digital Performerikin aika paljon petraantunut ajan saatossa, varmaankin Applen takia paketissa on mukana kaikenlaista. Pitää yrittää pysyä mukana kilpailussa. Kilohintaa miettiessä Logicille ei pärjää mikään, mutta se onkin sitten makuasia, että mistä pitää ja mihin on tottunut ja mitä oikeasti tarvitsee. Itse löin joskus rahat likoon DPhen, ja siinä leirissä ollaan. Päivitykset on halvempia kuin kokonaan uusi softa.johannesw kirjoitti:Digital Performeriakin reilun vuoden käytin ja siinä oli paljon hyviä ominaisuuksia, mutta kun Apple pisti kaikki plukari ja synat samaan syssyyn, huomattavalla hinnan alennuksella, se oli siinä... Olin vähällä muuten ostaa ne kaikki synat plukarit aikoinaan, mut onneks oottelin, säästin muistaakseni semmoset 2500 €)
Itse työskentelen lähes pelkästään audion ja kuvan kanssa, ihan työkseni. Meininki on vakaata ja sujuvaa. Logiccia olen vähän kokeillut, mutta audiotyöskentely sillä on jäänyt vähän vieraaksi. Kai ne sieltä jostain valikoista löytyisi, mutta en ole löytänyt enkä myöskään hirveästi hakenut...Lähinnä jotain Garageband-tyyppistä touhua olen kokeillut, mutta sellaisessa toimii Garage vähintään yhtä hyvin. Logicin puolelle houkuttavat lähinnä pirun hyvä kaiku, kompurat ja eq, jos niitä verrataan Garagen eväisiin. Omiin midi-räpöstyxiin tykkään mieluiten käyttää Garagea, tuli hommattua se M-Audion kontrollerikin siihen
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Jos olisin rahamies, niin ostaisin Nuendon samantien. Ainakin kokeilumielessä 8)
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Jone »
Se johtaa sitten tällaiseen aivopireskelyynjohannesw kirjoitti:ja tota ominaisuutta käyp kyllä kypällä kateeks. Nuendoakin on tullut kokeiltua, mutta kun on lotsikkia käyttänyt ei se oikein kunnolla auennut. Ja se hinta, tosin jos musaa työkseen tekee, ei se paha oo...Jone kirjoitti: Nuendo miettii kerran asennettaessa joku rautalaite osaksi settiä että paljon aikaa menee kun laitteen läpi sujahtaa audio ja sen jälkeen se on kuin mikä tahansa plugari valikossa ilman säätämistä.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)

-
- Viestit: 913
- Liittynyt: 21.11.2004 klo 14.27
- Paikkakunta: Orivesi, Eräjärvi
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Ana P »
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Jone »
Yhdessä miksissä oli aikaa pelleillä niin meni tommoseksi. Tosin bändilä oli varmaan 40 Boss pedaalia niin vaihdeltiin niistä salaa kaikki "polkimet" ristiin rastiin sekä nappukat eri vempaimiin. Laitteen nimihän lukee siinä polkimessa niin vähän aikaa meni pojilla ihmetellessä että mitähän se kukin vemain oikein tekeeAna P kirjoitti:Rupes kiinnostaan tuo RemunDolby...onkse joku excitereqmodulizer, vai häh?


Muistikuvan mukaan:
Hurijistaja V2 = SansAmp RPI bassovekotin
Latvalizer = TC Electronic FireWorxs
Pehmeytin = Eventide Eclipse
Radiosoitto = Drawmer 2476
Rajuuttaja = TubeTech CL 1B(oli testissä) tilasin sitten Powercore plugina
Remun Dolby = BBE Sonic Maximizer
-
- Viestit: 913
- Liittynyt: 21.11.2004 klo 14.27
- Paikkakunta: Orivesi, Eräjärvi
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Ana P »
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
-
- Viestit: 1075
- Liittynyt: 7.2.2010 klo 9.45
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja johannesw »
Ton oon meinannut joskus ostaa rautana, niin monen mielestä paras laulu kompura,Jone kirjoitti: Rajuuttaja = TubeTech CL 1B(oli testissä) tilasin sitten Powercore plugina
noista on jonkin verran keskustelua esim. tuolla
http://www.gearslutz.com/board/new-prod ... ative.html
mielipiteet jakaantuu, mut esim. tuota kehutiin (ruattalainen) saa ilman "powercore donglee"
http://www.softube.se/tubetech_cl1b.php
Mut mites sun mielestä toi plugari pärjää?
-
- Viestit: 1075
- Liittynyt: 7.2.2010 klo 9.45
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja johannesw »
pikku pokkari on siinä hyvä.Ana P kirjoitti:Heh ja huh! Löysivätkö kaikki palikat muka takaisin alkusijoilleen...? Menee siinä hetki ruuvaillessa!
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Jone »
Kyllä siinä pienet talkoot pidettiin joka kahvihetkellä kun niitä sitten takaisin kasattiin. Osa on kuulema vieläkin sekaisin muttei tarvetta muutokselle.Ana P kirjoitti:Heh ja huh! Löysivätkö kaikki palikat muka takaisin alkusijoilleen...? Menee siinä hetki ruuvaillessa!
Soittopojathan tän kosti ja ottivat salaa kuvakaappauksen työpöydistä kaikista koneista ja asettelivat ne kuhnkin koneeseen taustakuvaksi ja piilottivat oikeat kansiot/filet toisaalle työpöydältä. Silloisessa duunissa oli 3 työasemaa ja kaikki kiroilivat tuskissaan kun ei työpöydän kansiot aukene jne
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Jone »
PowerCoren versio on tosi hyvä. Niiden sivulla on soundifileet oikeasta ja tästä verrattavana. En väitä että se on huonompi kuin originaali mutta ihan tolkuttoman hyvä se on ja noita saa mixiin 2kpl PowerCorella(FireWire malli) ja sen jälkeen pitää alkaa polttamaan plugia raitaan kiinni. Että toi toimii orkkiksen veroisesti on toki muuntimien oltava tiptop sis/ulos sillä raudan etuhan on hyvässä signaalitiessä.johannesw kirjoitti:Ton oon meinannut joskus ostaa rautana, niin monen mielestä paras laulu kompura,Jone kirjoitti: Rajuuttaja = TubeTech CL 1B(oli testissä) tilasin sitten Powercore plugina
noista on jonkin verran keskustelua esim. tuolla
http://www.gearslutz.com/board/new-prod ... ative.html
mielipiteet jakaantuu, mut esim. tuota kehutiin (ruattalainen) saa ilman "powercore donglee"
http://www.softube.se/tubetech_cl1b.php
Mut mites sun mielestä toi plugari pärjää?
Nuo Softube klipit soundas hyvälle! Pitää ottaa toi demoaika ja kuunnella ihan korvalla lisää. Näkyy olevan kamulla maahantuonnissa (Studio Kuu) eli alkaa armoton kinuaminen ja tinkiminen
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 913
- Liittynyt: 21.11.2004 klo 14.27
- Paikkakunta: Orivesi, Eräjärvi
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja Ana P »
HuippujäynäJone kirjoitti:Soittopojathan tän kosti ja ottivat salaa kuvakaappauksen työpöydistä kaikista koneista ja asettelivat ne kuhnkin koneeseen taustakuvaksi ja piilottivat oikeat kansiot/filet toisaalle työpöydältä. Silloisessa duunissa oli 3 työasemaa ja kaikki kiroilivat tuskissaan kun ei työpöydän kansiot aukene jneEnsikertalaiselle muuten aika hyväkin jekku.
![Pirullinen [6]](./images/smilies/icon_twisted.gif)
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 1075
- Liittynyt: 7.2.2010 klo 9.45
Re: Nuendo vs Logic
Viesti Kirjoittaja johannesw »
juu tota tehtiin koulussa.... koko ruudusta kaappaus, avaat se fotarissa, käännät 180° ja laitat full screen. Siinä saa ihmetellä jonkin aikaa.Ana P kirjoitti:HuippujäynäJone kirjoitti:Soittopojathan tän kosti ja ottivat salaa kuvakaappauksen työpöydistä kaikista koneista ja asettelivat ne kuhnkin koneeseen taustakuvaksi ja piilottivat oikeat kansiot/filet toisaalle työpöydältä. Silloisessa duunissa oli 3 työasemaa ja kaikki kiroilivat tuskissaan kun ei työpöydän kansiot aukene jneEnsikertalaiselle muuten aika hyväkin jekku.
Tollasen tekemiselle pitää kattoo aika ja paikka tarkasti...ettei ala läski tummumaan ja mene kaverit vaihtoon
Mut koodasin myös aikoinaan directorilla (jäynää koulussa, sillä välillä kun joku oli syömässä) pienen fullscreen movien, samalla ruutukaappaus periaatteella, niin että työ tms. kansio meni hiirtä karkuun. Jos onnistuit klikkaamaan sitä, niin se kysyi, että oletko varma, että haluat tuhota kaikki tiedostosi, siihen ei ollut sitten muuta vaihto ehtoa kuin "kyllä nappula" ja jos painoit sitä, niin se räjähti...
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Palaa sivulle “Audio ja musiikki”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit