Tästä on puhuttu jo aikaisemminkin, että niille tulee silloin varastoon lisää tavaraa. Ei sieltä mitään uusia koneita ole tulossa.Jogetus kirjoitti:Justiinsa huomasin ,että gigantin nettikaupassa oli 13" MBP kohdalla "Ennakkotilaa! Toimitukset alkavat: 01.04.2010"
Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
-
- Viestit: 2699
- Liittynyt: 16.4.2007 klo 12.54
- Paikkakunta: Kouvola
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Cathi777 »
-
- Viestit: 60
- Liittynyt: 15.10.2008 klo 8.17
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Vekka »
Jeps, ja kun tuo USB3 on vielä alaspäin yhteensopiva kakkosen ja ykkösen kanssa, niin aivan varmasti tulee. LightPeak tuskin tulee yleistymään läheskään yhtä nopeasti laitevalmistajien keskuudesssa.The raconteur kirjoitti:Onhan mäceissä nähty jos USB1 ja USB2. Kyllä se kolmonenkin nähdään, usko tai älä.rantom kirjoitti: Itse en jaksa oikein uskoa tuohon, että USB3 tulisi Mackeihin, kun on tuo LightPeak esitelty. Tavallaan toivon tosin, että olen väärässä, ja vastaavaisuudessa Mackeissa nähdään USB3 JA LightPeak.
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51533
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja amanita »

Turha luulemus-lätinä siivottu. Ihan turha venyttää ketjua luuloilla tai "nähdyillä unilla" ilmestymisestä. Kun jotain järkevää ilmoitettavaa havaitaan, kannataa tänne kirjoittaa. Jookosteen!
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 24.1.2010 klo 19.13
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Asd-J »
-
- Viestit: 2699
- Liittynyt: 16.4.2007 klo 12.54
- Paikkakunta: Kouvola
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Cathi777 »
No ne on julkaistu jo ajat sitten.Asd-J kirjoitti:Mites 27" iMaciin on jo i5/i7 ehtiny? Saattanu olla jo jonkun aikaa mutta pisti silmään niin oudosti. jospa...
-
- Viestit: 965
- Liittynyt: 23.7.2009 klo 20.11
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Armadillo »
Niin siitähän sitä muun muassa voisi spekuloida että saman sarjan prossuja nähtäisiin myös MacBook Proissa. Monen mielestä tämä on jopa elinehto Applelle. Pointti oli...?Asd-J kirjoitti:Mites 27" iMaciin on jo i5/i7 ehtiny? Saattanu olla jo jonkun aikaa mutta pisti silmään niin oudosti. jospa...
-
- Viestit: 781
- Liittynyt: 22.11.2008 klo 15.24
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Jukava »
Eiköhän i7 ja/tai i5:sen tuloa MacBookeihin voinee pitää äärimmäisen todennäköisen ja itsestään selvän välimaastossa olevana. Kysymys on vain siitä että koska, ja sitä kai täällä lähinnä spekuloidaankin.Armadillo kirjoitti: Niin siitähän sitä muun muassa voisi spekuloida että saman sarjan prossuja nähtäisiin myös MacBook Proissa. Monen mielestä tämä on jopa elinehto Applelle. Pointti oli...?
En ole mikään prosessoriasiantuntija, mutta mitä vaihtoehtoja tuolle sitten olisi? Apple vaihtaa AMD:hen? Apple lopettaa MacBookien tuotannon? Apple kituuttaa Core2:lla seuraavaan prosessorisukupolveen asti?
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Macco »
Apple värkkää oman prossunsa MacBookiin. Siihen tulee iPhone OS.Jukava kirjoitti:En ole mikään prosessoriasiantuntija, mutta mitä vaihtoehtoja tuolle sitten olisi? Apple vaihtaa AMD:hen? Apple lopettaa MacBookien tuotannon? Apple kituuttaa Core2:lla seuraavaan prosessorisukupolveen asti?
-
- Viestit: 806
- Liittynyt: 3.7.2009 klo 15.19
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja juu-zo »
Kyynisyyttä(kö)?Macco kirjoitti:Apple värkkää oman prossunsa MacBookiin. Siihen tulee iPhone OS.Jukava kirjoitti:En ole mikään prosessoriasiantuntija, mutta mitä vaihtoehtoja tuolle sitten olisi? Apple vaihtaa AMD:hen? Apple lopettaa MacBookien tuotannon? Apple kituuttaa Core2:lla seuraavaan prosessorisukupolveen asti?
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Macco »
Vaihtoehtoinen mielipide, jonka pyrkimys ei ole korkeaan todennäköisyyteen.juu-zo kirjoitti:Kyynisyyttä(kö)?
-
- Viestit: 7383
- Liittynyt: 10.6.2009 klo 22.08
- Paikkakunta: Tuusula
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Peitsamo »
Avainkysymys on varmasti akunkesto. Noissa uusissa i-sarjan prossuissa TDP pyörii näköjään vähintään tuolla 35 watin tienoilla, kun se nykyisissä prossuissa on 25 watissa. Tähän kun vielä pistää uuden tehokkaamman, mutta virtasyöpömmän, näyttiksen niin nykyinen 7 tunnin akunkesto taitaa olla kyllä kiven takana.daboja kirjoitti:Vertailin MBP:n prossuja muihin uudempiin prosessoreihin ja loin sitä kautta oman käsitykseni, jonka tässä kirjoitan. Ja kyllä näyttää siltä, että olemassaolevissa MBP koneissa on aika kovat prosessorit olemassa. Nykyisten prossujen vauhti on kova ja energiankulutus hyvää luokkaa (25-35W), joka näkyy osittain myös akun kestossa. Parempiprosessorisia koneita saa windows-puolelta hakemalla hakea.
Nykyisiä macien C2D-prossujen sijoituksia (http://www.notebookcheck.net/Mobile-Pro ... 436.0.html).
3,06 GHz (lienee malli T9900) sija 7.
T9600 2,8 GHz (MBP) sijalla 11.
T9550 (MBP 17" 03/2009) 2,66 GHZ malli, joka on mobiiliprossuissa sijalla 17.
T9400 2,53 GHz (MBP) 22.
P8400 (MBP 13" 06/2009) 2,26GHz sija 38.
SL9600 2.1 GHz (MB Air 06/2009) sija 45.
Näyttikset tuntuvat tyystin vanhentuneilta.
nVidian 9600M GT näyttis on kait sijalla 76.
nVidian integroitu 9400Mnäyttis löytyy sijalta140.
Näyttiksiä voi käydä vertailemassa mm. täältä: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Gra ... 844.0.html
Jos ja kun uudet mac-mallit tulevat, on niissä suurin päivitys todennäköisimmin näyttökorteissa. Saas nähdä, kuinka käy akunkeston.
Luultavasti odottelevat uusia malleja, joissa virrankulutus olisi optimoitu paremmin? Tai sitten muuten vain ongelmia joidenkin asioiden kanssa?
edit: en verta pitää todeta, että noissahan on integroituna näytönohjain. Tuohon jos saa nvidian optimus-teknologian liitettyä niin virranhallinta paranee huomattavasti. Paraneeko vain tarpeeksi?
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Pöytäkoneversioita, ei käy läppäriin... 27-tuumaisessa on tarpeeksi jäähdytystilaa, jottei tarvitse käyttää mobiiliprossuja.Asd-J kirjoitti:Mites 27" iMaciin on jo i5/i7 ehtiny? Saattanu olla jo jonkun aikaa mutta pisti silmään niin oudosti. jospa...
Näin siis muistelen.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 7.10.2005 klo 16.56
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Hount »
Nykyisissäkin Applen käyttämissä Core2Duo mobiiliprosessoreissa on se 35W TDPPeitsamo kirjoitti:Avainkysymys on varmasti akunkesto. Noissa uusissa i-sarjan prossuissa TDP pyörii näköjään vähintään tuolla 35 watin tienoilla, kun se nykyisissä prossuissa on 25 watissa. Tähän kun vielä pistää uuden tehokkaamman, mutta virtasyöpömmän, näyttiksen niin nykyinen 7 tunnin akunkesto taitaa olla kyllä kiven takana.daboja kirjoitti:*clip*
- Hount
-
- Viestit: 7383
- Liittynyt: 10.6.2009 klo 22.08
- Paikkakunta: Tuusula
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Peitsamo »
-
- Viestit: 1334
- Liittynyt: 23.2.2004 klo 8.58
- Paikkakunta: Lahti
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja JuhaN »
Muistelisin jostain lukeneeni että näiden mallien näytönohjain haukkaa sen lisäksi 12W (viisaammat korjatkoon)... Core i5 -sarjan prossujen TDP:t ovat tosiaan sen 35W, mutta Core i7 -sarjasta löytyy useita vaihtoehtoja , joiden TDP on 25W. Tämä luku pitää sisällään siis jo integroidun näytönohjaimen. Kyllähän noihin virrankulutuksiin jokin (kevyehkö) erillinen näytönohjain Optimuksella höystettynä vielä mahtuisi...Peitsamo kirjoitti:Kyllä esimerkiksi 13 tuuman MB ja MBP malleissa olevan prossun TDP on 25 wattia.
Mielenkiintoisena sivujuonteena... Mitäköhän mahtaa käydä Airille? iPad astuu varpaille yhdestä suunnasta ja Intelin nykyinen prossusarja edellyttää vähintään jonkinlaista remonttia sisuksiin. Yksi vaihtoehto voisi olla 25W TDP:n i7 ja tyytyminen Intelin näytönohjaimeen. Toinen mielenkiintoinen visio voisi olla siirtyminen i7 UM-sarjan prossuihin, joiden 18W TDP lupaisi paljon lisää ikää akulle tai jopa erillisen näytönohjaimen jos vaan saavat sen jotenkin mahtumaan sinne kuoreen.
=)juha
-
- Viestit: 441
- Liittynyt: 26.3.2008 klo 17.06
- Paikkakunta: Tampere
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja terosa »
..aprillia aprillia..
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
"Only those who do nothing make no mistakes."
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 7.10.2005 klo 16.56
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Hount »
No kappas, niin onkin. Katsoin vaan 15" koneita ja muistelin vanhoja lukemiaPeitsamo kirjoitti:Kyllä esimerkiksi 13 tuuman MB ja MBP malleissa olevan prossun TDP on 25 wattia.

Alkuperäisessä Core Duo MB:ssa oli 31W TDP:n prosessori.
Sen jälkeen tuli 34W T5600, T7200, T7400.
Näiden jälkeen tuli 35W T7300 ja T7500.
Myös T8100 ja T8300 oli 35W TDP:llä.
Mutta Unibodyihin ja P-sarjan prosessoreihin siirryttäessä kaikki loput 13" MB ja MBP koneet ovat olleet 25W TDP:n prosessorilla varustettuja. P7350, P8600, P7450, P7550, P8400 ja P8700
Huomionarvoista on että tämän hetkinen 15" karvalakkimalli on myös tuolla P8700 prosessorilla ja ensimmäinen 15" Unibody tuli T9400 prosessorilla. (Sama kellotaajuus, T-sarjan prosessorissa 6 MB L2 ja P:ssä 3 MB)
Ensimmäisen 15" Unibodyn akkukapasiteetti oli 4600mAh ja prosessorin TDP 35W
Tuon nykyisen 15" karvalakin akkukapasiteetti on 6500mAh ja prosessorin TDP 25W (nopeamman mallin akku luonnollisesti sama, mutta prosessorin TDP 35W)
Nykyisen 13" MBP:n akkukapasiteetti on 5450mAh ja prosessorin TDP 25W
Tuosta voi jokainen nopeasti nähdä miksi Apple siirtyi pois irroitettavista akuista. Kiinteään akkuun ei mene turhaa tilaa kiinnikkeisiin jne.
Millaisen akkukeston kasvun saakaan jos vaihtaa Late 2008 15" MBP:n Mid 2009 koneeseen!
Ja tuosta myös näkee sen että Applen nykyiset akut ovat melko suuria verrattuna prosessorin virrankulutukseen. Aikaisemmin tilanne oli huomattavasti huonompi, ja silti Applen koneiden akkukestoa kehuttiin, joten kyllä koneen virrankulutus vähän saa kasvaa ja akkukesto pysyy silti ihan kiitettävissä lukemissa.
- Hount
-
- Viestit: 7383
- Liittynyt: 10.6.2009 klo 22.08
- Paikkakunta: Tuusula
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Peitsamo »
-
- Viestit: 63
- Liittynyt: 12.2.2010 klo 10.23
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Agustus »
-
- Viestit: 490
- Liittynyt: 4.1.2010 klo 0.07
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja demise »
En, huomasin vain sen miten Macbook otti kuokkaan Asukselta ja Samsungilta.Agustus kirjoitti:Palatakseni MacBookin (ulkonäöllisiin) kilpailijoihin HP:n Envyyn ja Sonyn Vaioon, huomasitteko miten molemmat (HP:sta ProBook, ei Envy) ottivat turpaan karvalakki-Macbookilta uuden Mikrobitin vertailussa?
Ja sitten asiaan, en huomannut että tätä artikkelilinkkiä olisi vielä postattu vaikka jo eilisen uutisia / spekulointia:
http://macosrumors.com/2010/04/01/roadm ... cbook-pro/
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 7.10.2005 klo 16.56
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Hount »
En tilaa moisia kuralehtiä niin en pääse tarkastamaan mitä asioita tuossa vertailussa on painotettu. Mikrobitti on kuitenkin tunnettu tietokonemaailman Tieteen kuvalehtenä, joten en ihan kauheasti antaisi arvoa tuolle vertailulle.Agustus kirjoitti:Palatakseni MacBookin (ulkonäöllisiin) kilpailijoihin HP:n Envyyn ja Sonyn Vaioon, huomasitteko miten molemmat (HP:sta ProBook, ei Envy) ottivat turpaan karvalakki-Macbookilta uuden Mikrobitin vertailussa?
http://www.mbnet.fi/lukusali/nosto.aspx?id=3706 osoitteesta voi lukea lyhyen koosteen tuosta vertailusta. Ihan järkevältä kuulostaa nuo kriteerit (ja tosi järkeviltä kun ottaa huomioon mistä lehdestä on kyse) Siinä oli arvosteltu matkakoneita; ergonomiaa, kirjoitustuntumaa ja akkukestoa. Matkakäytössä ei uudet prosessorit tai nopeat näytönohjaimet paljoa auta. Olen aina ollut sitä mieltä että kun lähdetään katsomaan koneen koko käyttökokemusta, niin ei mikään valmistaja tule lähellekään Applea. Omalle kohdalle harmittavasti Apple on viime aikoina epäonnistunut itselleni tärkeillä osa-alueilla (katso allekirjoituksen linkki).
- Hount
-
- Viestit: 337
- Liittynyt: 22.10.2008 klo 3.54
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja hulkki »
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 7.10.2005 klo 16.56
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja Hount »
Olivatko testanneet Mäkit Windowsilla? Antaa tietysti tasaisen kuva, mutta epäreilu niitä kohtaan jotka käyttävät mäkkiä OS X:llä.hulkki kirjoitti:Mua ihmetytti Mikrobitin testissä akkukesto.. oon vaan aina kuvitellu että se on lähempänä luvattua 7 tuntia. 3,7 tuntia oli saatu akkukestoksi tuossa testissä virransäästö ominaisuuksilla.
Taannoin jossain lehdessä testattiin koneita yrityskäyttöön ja siitähän meteli nousi kun MacBook Pro:n akkukesto oli testattu Windowsilla. OS X:n käyttö tuossa tilanteessa olisi ollut väärin, mutta matkakäyttöön tarkoitettujen koneiden testissä olisi pitänyt mäkit testata molemmilla käyttiksillä. Toinen vertailuarvoksi ja toinen kertomaan käyttöajasta OS X:llä.
Taas karkaa vähän aiheesta. Saisi minun puolesta tulla jo aika äkkiä nuo uudet mäkkiläppärit niin päästäisiin tästä spekuloinnista. Toivottavasti ainakin kasvattavat resoluutiota kun näyttävät siirtyvän 16:9 kuvasuhteeseen. (ei paljoa tarvitse kasvattaa resoluutiota, mutta sen verran ettei yhdenkään koneen pystyresoluutio vähene. En kestäisi yhtäkään kommenttia siitä kuinka joku pitäisi sitäkin uudistusta suuntana eteenpäin)
- Hount
-
- Viestit: 18
- Liittynyt: 2.6.2007 klo 17.03
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja maxman »
-
- Viestit: 337
- Liittynyt: 22.10.2008 klo 3.54
Re: Milloin uudet MBP:t kaupoissa?
Viesti Kirjoittaja hulkki »
Palaa sivulle “MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit