Joni-Pekka kirjoitti:kun ajaa koko päivän kuorma-autoa taajamissa.
Toivottavasti kuulut näihin ammattikuskien rauhallisen ajotyylin omaaviin.
Välillä kyllä näkee jos jonninmoista menijää autosta riippumatta ja näistä niitä vaaratilanteita syntyy. Eihän se tietystikään pelkästään omasta kännyn räpläyksestä johdu, mutta lisäähän se riskiä. Itse ajelen noita pitempiä pätkiä kuorma-autolla ja siinä kännykkään puhumisen jälkeen on huomannut kuinka maantiestä ei paljoa muistoja jää mieleen. Tilannetaju ei ole mikään paras kännykkä kourassa taikka bluutuutti korvassa. Siinä joutuu kuitenkin jakamaan sen huomion ja aivojen rossessointikapasiteetin jommalle kummalle aina hetkeksi.
Jouna- kirjoitti:Toivottavasti kuulut näihin ammattikuskien rauhallisen ajotyylin omaaviin.
Eri asteisten koulujen pihoilla joutuu ajamaan niin paljon, että on aikalailla pakkokin.
Siinä joutuu kuitenkin jakamaan sen huomion ja aivojen rossessointikapasiteetin jommalle kummalle aina hetkeksi.
Jep, tuo on juuri se olennainen asia mikä pitää ymmärtää. Siksi kännykkää naputtelee kerralla sen verran lyhyen aikaa, että edessä ei ole ehtinyt tapahtua mitään mullistavaa.
Itse nostan provosoiden käden korvalle, ikäänkuin olisi luuri korvalla, aina kun panda-auto tulee vastaan. Miksikö? Siksi kun kännykkälaki on arssista. Kiusa se on pienikin kiusa viranomaisvaltaa vastaan.
Bass is Like Duct Tape: it Fixes Everything
Elmarit, Summarit ja pipo
MC-raato - FC-pilviWeikot
Itsellä tulee toisinaan ajettua kyynerpää 'ikkunalaudalla' ja käsi poskella tai korvalla ihan huomaamatta, oli siellä vallesmanni liikkeellä tahi ei. Kännykkään ei tule juuri höpistyä kesken ajon, kenties joskus vastattua, mutta ei aina sitäkään. Ei oikein ole intohimoja puoleen tai toiseen ko. asian suhteen. Ei vaan tee mieli höpistä höpisemisen ilosta etenkään taajamissa ajaessa. Ei erityisen viksua ja vilmaattista hommaa. Lätisköön muut jos lystäävät, kunhan eivät pökkelehdä edessä tietä tukkimassa tai aja (jonkun) päälle se kapula poskella.
Liekö tuo kännykkä poskella pöljäily sitten enempikin semmoisten pashantärkeiden pölöttäjien ja toisaalta vekotinhuppanoiden näplääjien ongelma ja helmasynti. Jos se elämä kanavoituu sen kapulan kautta aina paikallaan ollessakin, ei siitä malta pitää näppejään tai leipäläpeään erossa ajonkaan aikana. Tiedä häntä, mutta empiiristen havaintojen valossa tältä vähän vaikuttaisi.
Noin muuten olen kyllä periaatteessa samoilla linjoilla tuon turhan holhouslain suhteen, koska hölmöillä voi muutenkin kuin kännykän kanssa, eikä se kännykän käyttö tai vaikka pillimehun ryystäminen kesken ajon aiheuta automaattisesti onnettomuutta. Tottakai se lisää riskiä, jos ylläri tulee eteen, ja mitä tollompi kuski, sitä enemmän.
Kännykän käyttö on vain yksi ajamisen aikaisen hölmöilyn muoto, eikä kaikkia mahdollisia hölmöilyn ja turhan oheistoiminnan muotoja oikein voi kieltääkään. Parempi olis varmaan keskittyä valistukseen ja nk. maalaisjärjen käyttöön, vaikkei sitä ihan kaikilla olisikaan.