Sen verran historiaa, että Intel-siirtymän aikoihin moni veikkasi Mac-pelivalikoiman kuihtumista kokonaan, kun Windows-pelit saatiin toimimaan Maceissa. Toisin taitaa käydä.
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Viesti Kirjoittaja pte »
Viesti Kirjoittaja atheos »
Viesti Kirjoittaja tuhnu »
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Tää on varmaan melko oikea arvio. Ei Maceista virittelijöiden koneita ole tulossa, tai sitten Steve tekee taas yhden täyskäännöksen.atheos kirjoitti:Ennemminkin Mac-pelaajat ovat ns. casual gamereita joille riittää että peli pyörii pätkimättä mutta ei ole niin väliä ovatko grafiikkasäädöt tapissa vai eivät.
Viesti Kirjoittaja jpq »
tuo maksimi asetukset on tosiaan totta moni mieli peleistäni ei vaadi tuollaisia mitenkään oikeasti jopa 1280x1024 tila 19tuuman näytöllä liian pieni joten jos 1920x1080 tila on optimi näytön koko tosi iso jo. ja tilan puolesta ehkä max 24 tuuman näyttöä voisin kuvitella edes.atheos kirjoitti:Macista ei ole tulossa alusta rankkaan pelaamiseen, se on ihan selvä. Mac Pro on kuitenkin suunnattu sen verran eri hommiin että tuskin se syrjäyttää itsekasattuja i7+SLI-suihkuturbiineja. Siihen "HC-pelaamiseen" kun liittyy usein virittelyä, lämmöntuottoa sekä huonoa energiatehokkuutta niin en usko että Apple vaihtaa linjaustaan. Ennemminkin Mac-pelaajat ovat ns. casual gamereita joille riittää että peli pyörii pätkimättä mutta ei ole niin väliä ovatko grafiikkasäädöt tapissa vai eivät. Ei se ainakaan minun Fallout 3 -elämystäni pilannut ettei voinut pelata 1920x1200 resoluutiolla ja Ultra High -asetuksilla. Hyvä peli on hyvä peli ja IMHO pelissä on pahasti vikaa jos sen nautinnollisuus on suoraan sidoksissa siihen montako visuaalista kikkaretta kone jaksaa pyörittää.
Viesti Kirjoittaja sande »
Nooh... Perinteisten Mac Pro-läppänäytönohjaimien ja joidenkin "itsekasattuja i7+SLI-suihkuturbiinien" välillä on kylläkin aika hemmetin iso segmentti. Todellisuus ei löydy muropaketista.atheos kirjoitti:Macista ei ole tulossa alusta rankkaan pelaamiseen, se on ihan selvä. Mac Pro on kuitenkin suunnattu sen verran eri hommiin että tuskin se syrjäyttää itsekasattuja i7+SLI-suihkuturbiineja. Siihen "HC-pelaamiseen" kun liittyy usein virittelyä, lämmöntuottoa sekä huonoa energiatehokkuutta niin en usko että Apple vaihtaa linjaustaan. Ennemminkin Mac-pelaajat ovat ns. casual gamereita joille riittää että peli pyörii pätkimättä mutta ei ole niin väliä ovatko grafiikkasäädöt tapissa vai eivät. Ei se ainakaan minun Fallout 3 -elämystäni pilannut ettei voinut pelata 1920x1200 resoluutiolla ja Ultra High -asetuksilla. Hyvä peli on hyvä peli ja IMHO pelissä on pahasti vikaa jos sen nautinnollisuus on suoraan sidoksissa siihen montako visuaalista kikkaretta kone jaksaa pyörittää.
Viesti Kirjoittaja pte »
Palaa sivulle “Pelit ja pelaaminen”