Nemesis kirjoitti:
No miksi sitten vänkäät tästä asiasta?
Jos vastaan esitettyihin kysymyksiin, olen se vänkääjä? Jepjep.
Mutta joo, vahingosta viisastuu, eli tästedes tiedän olla noteeraamatta esittämiäsi kyssäreitä millään tavalla.
No siitä vain, mutta tuolla ei ole tämä nyt käsiteltävän asian kanssa mitään tekemistä.
Mielipiteesi on huomioitu.
Eli toisinsanoen aloit tässä threadissa vänkäämään asiasta, joka ei edes mitenkään liity käsiteltävään asiaan?
"Vänkäämisen" aloitti kyllä joku ihan toinen nimimerkki. Jos et ymmärrä lukemaasi, jätä se mieluummin huomiotta.
Kyllä se nyt oikeasti tuntuu siltä, että se olet sinä joka "vänkää vänkäämisen ilosta".
Kuis nyt vaan, voit tehdä asiasta moisen johtopäätöksen, jos se oloasi helpottaa.
Noin jatkoa ajatellen kannattaisi kyllä totutella siihenkin, että netin keskustelufoorumeissa aiheet pakkaavat toisinaan vähän rönsyilemään. Tässä ketjussa ei edes ole vielä menty kohtuuttoman kauas aiheesta, ainakaan noin isopmikulmaisemman näkövinkkelin läpi tiirailtuna.
pyrjölä kirjoitti:Juu, satelliitit on tosiaan alunperin USA:n viranomaisten tarjoamia, mutta tuo paikkatieto lasketaankin laitteessa. Nuo satelliitit eivät kerää mitään tietoa vaan lähinnä toimivat majakkaperiaatteella. Sun iLuuri vilkuilee taivaankannelle ja kuuntelee sieltä tulevia paikkasignaaleja ja sitten laskee niistä sen sijaintinsa.
Näinhän se on, mutta varmaan siinä mäknäppylän kommentissa viitattiinkin siihen, että kenen kontrollissa mikäkin verkko on, ei niinkään se, miten kukin systeemi noin yksityiskohtaisemmin toimii. Sitä rönsyilyä nääs.
Kaitpa tässäkin tullaan siihen, että ilmaisia lounaita ei ole. Jos ne aikännykät sun muut superluurit ja niiden kewlit gadgetit ovat elämää suurempi asia, niin silloin varmaan joutuu jostain/jossain tai jotenkin maksamaan. Tuossa Applen tapauksessa siitä "hinnasta" on sentäs joku osviitta, tai ainakin se homman "maksullisuus" tuodaan hiukan selvemmin esiin.
Saas nährä ny, millainen kaaos ja itkuparku siitä syntyy jos/kun ne arskan tulevat aivastukset roiskahtavat tuolla yläkerrassa niiden armeijoiden ja muidenkin satelliittien päälle, eikä systeemit enää pelitäkään. Tai jos vaikka tulisi joku globaali konflikti, jonka seurauksena ameriikan kontrolloima GPS-systeemi ajettaisiinkin alas, tai sitä häirittäisiin tehokkaasti. Muista tietoverkoista nyt puhumattakaan.
/OT
Legal disclaimer:
Tämä viesti sisältää asian vieressä luikertelevaa rönsyilyä, jonka lukeminen ja etenkin kommentointi on vapaaehtoista. Kyseinen rönsyily on luettunakin täysin vaaratonta valtaosalle lukijoita, mutta pienelle osalle foorumin käyttäjiä viestin lukemista ei suositella.