Juuri näin. Melko huippuvehkeet on aikaisemmin kaverilla ollut, jos pohjanoteeraukseksi tätä haukkuu, monessa testissä kun juuri kehutaan Desiren pieksevän Nokian XpressMusiccejakin äänenlaadussa.Repe Ruutikallo kirjoitti:TM-testissä Desiren äänessä ei muistaakseni havaittu mitään vikaa, joten muistanko väärin vai mitä tarkoitat? Siis että kuulokeliitännästä tulee ulos heikompaa ääntä kuin iPhonessa, niinkö?gnlc kirjoitti:Musiikin kuuntelemisessa. Äänenlaatu reilusti parempi kuin esim. HTC Desiressä joka oli kyllä pohjanoteeraus tältä osin.PatrikSelin kirjoitti:Olen jo odotellut monta tuntia sitä, että joku kertoisi miksi ja missä iPhone on parempi. Voisiko joku oikeasti kertoa FAKTAA, eli tosi asian.?
Pitää kyllä myöntää että Desiren vakiokuulokkeita en vielä ole edes kokeillut, enkä ihmettelisi jos iPhonen luurit olisivat paremmat. Tällä ei kuitenkaan ole tekemistä itse puhelimen äänenlaadun kanssa.
iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
-
- Viestit: 371
- Liittynyt: 16.6.2007 klo 1.58
- Paikkakunta: Oulu
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja gnlc »
Kyllä äänenlaatu on surkea kuunteli sitä sitten kuulokkeilla tai puhelimen kaiuttimilla. Pelkkä taustahäiriö ääni on omiaan pilaamaan kaiken muun äänen. Ilmeisesti HTC:llä haluttu vähän liikaa desibelejä, että on sitten vahvistimesta lyöty tehot kaakkoon. Jos haluaa demota kyseistä efektiä niin joku äänitiedosto päälle ja pois ja kuuntelee sitten sitä häiriöääntä mikä kuuluu vielä pari sekuntia.Repe Ruutikallo kirjoitti:TM-testissä Desiren äänessä ei muistaakseni havaittu mitään vikaa, joten muistanko väärin vai mitä tarkoitat? Siis että kuulokeliitännästä tulee ulos heikompaa ääntä kuin iPhonessa, niinkö?gnlc kirjoitti:Musiikin kuuntelemisessa. Äänenlaatu reilusti parempi kuin esim. HTC Desiressä joka oli kyllä pohjanoteeraus tältä osin.PatrikSelin kirjoitti:Olen jo odotellut monta tuntia sitä, että joku kertoisi miksi ja missä iPhone on parempi. Voisiko joku oikeasti kertoa FAKTAA, eli tosi asian.?
Pitää kyllä myöntää että Desiren vakiokuulokkeita en vielä ole edes kokeillut, enkä ihmettelisi jos iPhonen luurit olisivat paremmat. Tällä ei kuitenkaan ole tekemistä itse puhelimen äänenlaadun kanssa.
Jännä kyllä kun pikaisella googlauksella löytyi muitakin jotka ihmetteli surkeaa ääntä vaikka missään testissä ei asiaan ole kiinnitetty huomiota. On se jännää

-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
Kaiutin on huono Desiressä verrattuna iPhoneen tai Nokiaan, mutta tässä juuri vertailen AKGn studiokuulokkeiden kanssa vuoronperään tietokoneen ja Desiren äänenlaatua, enkä huomaa mitään eroa, enkä ihan puukorvana itseäni pidä. Ei ole minkäänlaista taustahäiriötä havaittavissa. Enkä tosiaan nyt kuuntele mitään teknobassolätkettä, vaan ihan dynaamista ja melodista rockia. Ja sanotaanko, että ei tuosta nyt varmaan liikaa ole haluttu dB irti, kun ei edes korvia särkevän kovalle saa. Kokeilin myös miniläppärillä ja siitäkin saa täysillä muutaman dBn kovempaa ääntä irti.gnlc kirjoitti:Kyllä äänenlaatu on surkea kuunteli sitä sitten kuulokkeilla tai puhelimen kaiuttimilla. Pelkkä taustahäiriö ääni on omiaan pilaamaan kaiken muun äänen. Ilmeisesti HTC:llä haluttu vähän liikaa desibelejä, että on sitten vahvistimesta lyöty tehot kaakkoon. Jos haluaa demota kyseistä efektiä niin joku äänitiedosto päälle ja pois ja kuuntelee sitten sitä häiriöääntä mikä kuuluu vielä pari sekuntia.Repe Ruutikallo kirjoitti:TM-testissä Desiren äänessä ei muistaakseni havaittu mitään vikaa, joten muistanko väärin vai mitä tarkoitat? Siis että kuulokeliitännästä tulee ulos heikompaa ääntä kuin iPhonessa, niinkö?gnlc kirjoitti:Musiikin kuuntelemisessa. Äänenlaatu reilusti parempi kuin esim. HTC Desiressä joka oli kyllä pohjanoteeraus tältä osin.PatrikSelin kirjoitti:Olen jo odotellut monta tuntia sitä, että joku kertoisi miksi ja missä iPhone on parempi. Voisiko joku oikeasti kertoa FAKTAA, eli tosi asian.?
Pitää kyllä myöntää että Desiren vakiokuulokkeita en vielä ole edes kokeillut, enkä ihmettelisi jos iPhonen luurit olisivat paremmat. Tällä ei kuitenkaan ole tekemistä itse puhelimen äänenlaadun kanssa.
Jännä kyllä kun pikaisella googlauksella löytyi muitakin jotka ihmetteli surkeaa ääntä vaikka missään testissä ei asiaan ole kiinnitetty huomiota. On se jännää
-
- Viestit: 476
- Liittynyt: 25.8.2008 klo 2.51
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja luu5 »
AKG:ssä impedanssi on varmaankin korkeampi kuin erittäin herkissä Super-Bass napeissa. Tuo saattaisi aiheuttaa probleemia lähdön kanssa.MayDay84 kirjoitti:Kaiutin on huono Desiressä verrattuna iPhoneen tai Nokiaan, mutta tässä juuri vertailen AKGn studiokuulokkeiden kanssa vuoronperään tietokoneen ja Desiren äänenlaatua, enkä huomaa mitään eroa, enkä ihan puukorvana itseäni pidä. Ei ole minkäänlaista taustahäiriötä havaittavissa. Enkä tosiaan nyt kuuntele mitään teknobassolätkettä, vaan ihan dynaamista ja melodista rockia. Ja sanotaanko, että ei tuosta nyt varmaan liikaa ole haluttu dB irti, kun ei edes korvia särkevän kovalle saa. Kokeilin myös miniläppärillä ja siitäkin saa täysillä muutaman dBn kovempaa ääntä irti.
-
- Viestit: 837
- Liittynyt: 8.6.2010 klo 21.46
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja Kakkee »
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
On korkeampi, 55ohm. Mutta siltikin luulisi häiriöäänten läpi kuuluvan.luu5 kirjoitti:AKG:ssä impedanssi on varmaankin korkeampi kuin erittäin herkissä Super-Bass napeissa. Tuo saattaisi aiheuttaa probleemia lähdön kanssa.MayDay84 kirjoitti:Kaiutin on huono Desiressä verrattuna iPhoneen tai Nokiaan, mutta tässä juuri vertailen AKGn studiokuulokkeiden kanssa vuoronperään tietokoneen ja Desiren äänenlaatua, enkä huomaa mitään eroa, enkä ihan puukorvana itseäni pidä. Ei ole minkäänlaista taustahäiriötä havaittavissa. Enkä tosiaan nyt kuuntele mitään teknobassolätkettä, vaan ihan dynaamista ja melodista rockia. Ja sanotaanko, että ei tuosta nyt varmaan liikaa ole haluttu dB irti, kun ei edes korvia särkevän kovalle saa. Kokeilin myös miniläppärillä ja siitäkin saa täysillä muutaman dBn kovempaa ääntä irti.
Tässä juuri TrueRTA-softalla mittasin tuota häiriötä (oliko lie kohinaa, mitä tarkoitettiin), ilman musiikkia, puhelimen kaikki volumetasot ja tässä tulokset:
Desire irti koneesta:
http://i97.photobucket.com/albums/l206/ ... ireoff.png
Desire kiinni koneessa:
http://i97.photobucket.com/albums/l206/ ... sireon.png
Tästä nähdään, että tuo luurin kohina, jos sitä on, on pienempi kuin mitä itse PCn äänikortti tuottaa, koska ei aiheuta mitään eroa. Ja tällainen kohina, missä max-tasot liikkuvat alle -80dB -tasossa, eivät merkitse yhtään mitään. Tällaiseen mittaukseen luotan jo enempi kuin omaan tai varsinkaan jonkun muun korvatuntumaan.
Myös luurin Spotifysta kuuntelin Toto XX-levyltä Africa-raidan, joka todella hyvälaatuisella äänellä (mm. hifi-lehti monesti testaa ko. orkesterin levyillä) ja laatu todella hyvä, eikä volumet kaakossa missään vaiheessa lyö yli -10db -tason. Linkki halukkaille: http://open.spotify.com/track/5ZtFpKp5VvNqaQfOl5KPrM
Noniin, mentiin taas vauhdikkaasti offtopikkiin, mutta nyt on näytetty erään inttäjän väite perättömäksi tai sitten on ollut huonot tai rikkinäiset kuulokkeet ko. kaverilla..
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Toisaalta viallinen kännykkä, Desire, Galaxy, iPhone tai muu, voi esimerkiksi antaa äänilähtöön häiriöitä. On sitten toinen juttu, jos sellainen häiriö väitetään ominaisuudeksi.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 455
- Liittynyt: 18.8.2005 klo 14.48
- Paikkakunta: Espoo
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja DeepDown »
Tää on kyllä niin käsittämätön puute! Olin aivan varma että iOS4:een saataisiin jotain tälläistä, mutta ei niin ei. Onko se tosiaan niin vaikeaa tai Mighty Steven mielestä jostain syystä väärin että siihen lockscreeniin saisi näkymään em. asioita? Ei ymmärrä.Delli kirjoitti:iPhonesta puuttuu juuri nuo muokattavat kotinäkymät joita minä kaipaan. Minä haluaisin nähdä kalenteritapahtumat suoraan aloitusnäytöltä ilman että aina pitää avata kalenteriohjelma. Samoin iPhonesta puuttuu yksi yhteinen paikka mistä näkee vastaamattomat puhelut, uudet tekstiviestit ja sähköpostit, iPhonessa näiden kaikkien tarkastaminen vaatii turhan monen erillisen sovelluksen avaamisen ja valikoissa liikkumisen.
Muuten en ketjun asiaan osaa oikein ottaa kantaa, koska olen vain kerran hetken aikaa hiplannut Android-luuria. Ei vakuuttanut, mutta siinä oli varmaan syynä lähinnä ko. luuri eikä käyttis. Tällä hetkellä iPhone on itselleni täysin riittävä pl. noiden edellä mainittujen puute.
-
- Viestit: 815
- Liittynyt: 11.6.2008 klo 14.39
- Paikkakunta: Lohja
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja kronos »
Repe Ruutikallo kirjoitti:Niin. Inttämistä tahi ei, perin perverssi kuva asioista lukijalle jää jos kaiken maailman höpöväitteitä ei ammuta alas, oli ne sitten mihin suuntaan tahansa. (Olen varmaan "pari" sellaista homppu-urani aikana itsekin päästänyt.) Ikävämpi tietysti että siihen kuluu aikaa jonka voisi käyttää paremminkin, mutta vapaat foorumikeskustelut nyt on sellaisia että mitä merkillisimpiä legendoja voidaan esittää totena joko tietämättömyyttä tai täysin tietoisestikin, ja sitten asioista oikeasti tietävien on "sisäinen pakko" istahtaa näpyttämään ja kertoa kuinka asia todellisuudessa on.
Toisaalta viallinen kännykkä, Desire, Galaxy, iPhone tai muu, voi esimerkiksi antaa äänilähtöön häiriöitä. On sitten toinen juttu, jos sellainen häiriö väitetään ominaisuudeksi.
Ota rauhallisesti Repe, ei tämä nyt niin vakavaa ole. Muuten, tässä syy miksi nykyiset Desiret dumpattiin ulos niin halvalla. Etkö tiennyt?
http://www.engadget.com/2010/07/26/htc- ... -official/
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
LOL, tuttu tunneRepe Ruutikallo kirjoitti:Niin. Inttämistä tahi ei, perin perverssi kuva asioista lukijalle jää jos kaiken maailman höpöväitteitä ei ammuta alas, oli ne sitten mihin suuntaan tahansa. (Olen varmaan "pari" sellaista homppu-urani aikana itsekin päästänyt.) Ikävämpi tietysti että siihen kuluu aikaa jonka voisi käyttää paremminkin, mutta vapaat foorumikeskustelut nyt on sellaisia että mitä merkillisimpiä legendoja voidaan esittää totena joko tietämättömyyttä tai täysin tietoisestikin, ja sitten asioista oikeasti tietävien on "sisäinen pakko" istahtaa näpyttämään ja kertoa kuinka asia todellisuudessa on.

Mitä meinaat nykyisillä? HTC otti toisen näyttövalmistajan rinnalle, koska Samsung ei kyennyt toimittamaan niin paljon AMOLEDiä HTClle, kun olisi kysyntää ollut. Tämän takia Suomessakin Desiren kauppajonot paisuivat melkein 2 kuukauteen, kun juuri ennen tätä toimitusongelmaa SL julkisti tuon edullisen MegaDesire-paketin. Ei se Desire nykyisellään ole sen halvempi kuin silloinkaankronos kirjoitti:
Ota rauhallisesti Repe, ei tämä nyt niin vakavaa ole. Muuten, tässä syy miksi nykyiset Desiret dumpattiin ulos niin halvalla. Etkö tiennyt?
http://www.engadget.com/2010/07/26/htc- ... -official/

-
- Viestit: 1264
- Liittynyt: 16.9.2009 klo 19.11
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja PatrikSelin »
Äänen rätinään saattaa olla syynä kuulokkeet, liitäntä tai puhelin on paskana. Kuka muka kuuntelee luurin kaiuttimista musiikkia? Yleensä vakiokuulokkeet eivät ole mihinkään hifistelyyn.MayDay84 kirjoitti:Kaiutin on huono Desiressä verrattuna iPhoneen tai Nokiaan, mutta tässä juuri vertailen AKGn studiokuulokkeiden kanssa vuoronperään tietokoneen ja Desiren äänenlaatua, enkä huomaa mitään eroa, enkä ihan puukorvana itseäni pidä. Ei ole minkäänlaista taustahäiriötä havaittavissa. Enkä tosiaan nyt kuuntele mitään teknobassolätkettä, vaan ihan dynaamista ja melodista rockia. Ja sanotaanko, että ei tuosta nyt varmaan liikaa ole haluttu dB irti, kun ei edes korvia särkevän kovalle saa. Kokeilin myös miniläppärillä ja siitäkin saa täysillä muutaman dBn kovempaa ääntä irti.gnlc kirjoitti:Kyllä äänenlaatu on surkea kuunteli sitä sitten kuulokkeilla tai puhelimen kaiuttimilla. Pelkkä taustahäiriö ääni on omiaan pilaamaan kaiken muun äänen. Ilmeisesti HTC:llä haluttu vähän liikaa desibelejä, että on sitten vahvistimesta lyöty tehot kaakkoon. Jos haluaa demota kyseistä efektiä niin joku äänitiedosto päälle ja pois ja kuuntelee sitten sitä häiriöääntä mikä kuuluu vielä pari sekuntia.Repe Ruutikallo kirjoitti:TM-testissä Desiren äänessä ei muistaakseni havaittu mitään vikaa, joten muistanko väärin vai mitä tarkoitat? Siis että kuulokeliitännästä tulee ulos heikompaa ääntä kuin iPhonessa, niinkö?gnlc kirjoitti: Musiikin kuuntelemisessa. Äänenlaatu reilusti parempi kuin esim. HTC Desiressä joka oli kyllä pohjanoteeraus tältä osin.
Pitää kyllä myöntää että Desiren vakiokuulokkeita en vielä ole edes kokeillut, enkä ihmettelisi jos iPhonen luurit olisivat paremmat. Tällä ei kuitenkaan ole tekemistä itse puhelimen äänenlaadun kanssa.
Jännä kyllä kun pikaisella googlauksella löytyi muitakin jotka ihmetteli surkeaa ääntä vaikka missään testissä ei asiaan ole kiinnitetty huomiota. On se jännää
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Juu, sehän on varma merkki pois dumppaamisesta, kun toimitusajat venyy hel-ve-tin pitkiksi eikä kaluja keretä valmistaa kysyntää vastaavasti. Etkö tiennyt?kronos kirjoitti: Ota rauhallisesti Repe, ei tämä nyt niin vakavaa ole. Muuten, tässä syy miksi nykyiset Desiret dumpattiin ulos niin halvalla. Etkö tiennyt?
http://www.engadget.com/2010/07/26/htc- ... -official/

– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
Offiin mennään taas, anteeksi ihmiset!mika_t kirjoitti: Se mitä olen koittanut tässä peräänkuuluttaa on se, että mieluusti nyt joku muukin saisi välillä yrittää keksiä jotain uutta eikä vain Apple. Juharju toikin tuossa edellä jo hyvin esille näitä jokaiseen imitoituja piirteitä ja sama tulee toistumaan nyt myös padien suhteen. Ennen iPadin virallista julkistusta jokainen valmistaja oli hiirenhiljaa ja odotti virallisia speksejä, että vastaanottoa. Nyt niitä tulee tämänvuoden aikana vielä noin kymmeneltä eri valmistajalta omina versioinaan, myös Androina tietysti. Eli välillä kaivattaisiin uutta soihdunviejää, ei Applen eväät kauaksi enää riitä, sekin haluaa varmasti copy/pasteta joitain juttuja itselleen, design niillä tuntuu olevan kyllä kunnossa vuodesta toiseen.
Applehan otti vain miniläppäristä näppisosan irti ja poisti samalla tärkeät liitännät.. Johan noita kosketusnäytöllisiä miniläppäreitä esiteltiin 2008, mistä näytön saa käännettyä ns. pad-malliseksi... Apple vain teki vähän köyhemmän version tuollaisesta. Ihmeellisen suosion on kyllä sekin saanut, tosin itse en voisi kuvitellakaan ostavani sellaista, koska en tekisi sillä yhtään mitään sellaista, mitä en miniläppärillä tee..
-
- Viestit: 371
- Liittynyt: 16.6.2007 klo 1.58
- Paikkakunta: Oulu
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja gnlc »
No omaan korvaan en halua häiriöääniä ja varsinkin minimi asetuksilla kuunnellessa (jota käytän aika paljon) häiriöäänet ärsyttävät hiljaisissa kohdissa.MayDay84 kirjoitti:On korkeampi, 55ohm. Mutta siltikin luulisi häiriöäänten läpi kuuluvan.luu5 kirjoitti:AKG:ssä impedanssi on varmaankin korkeampi kuin erittäin herkissä Super-Bass napeissa. Tuo saattaisi aiheuttaa probleemia lähdön kanssa.MayDay84 kirjoitti:Kaiutin on huono Desiressä verrattuna iPhoneen tai Nokiaan, mutta tässä juuri vertailen AKGn studiokuulokkeiden kanssa vuoronperään tietokoneen ja Desiren äänenlaatua, enkä huomaa mitään eroa, enkä ihan puukorvana itseäni pidä. Ei ole minkäänlaista taustahäiriötä havaittavissa. Enkä tosiaan nyt kuuntele mitään teknobassolätkettä, vaan ihan dynaamista ja melodista rockia. Ja sanotaanko, että ei tuosta nyt varmaan liikaa ole haluttu dB irti, kun ei edes korvia särkevän kovalle saa. Kokeilin myös miniläppärillä ja siitäkin saa täysillä muutaman dBn kovempaa ääntä irti.
Tässä juuri TrueRTA-softalla mittasin tuota häiriötä (oliko lie kohinaa, mitä tarkoitettiin), ilman musiikkia, puhelimen kaikki volumetasot ja tässä tulokset:
Desire irti koneesta:
http://i97.photobucket.com/albums/l206/ ... ireoff.png
Desire kiinni koneessa:
http://i97.photobucket.com/albums/l206/ ... sireon.png
Tästä nähdään, että tuo luurin kohina, jos sitä on, on pienempi kuin mitä itse PCn äänikortti tuottaa, koska ei aiheuta mitään eroa. Ja tällainen kohina, missä max-tasot liikkuvat alle -80dB -tasossa, eivät merkitse yhtään mitään. Tällaiseen mittaukseen luotan jo enempi kuin omaan tai varsinkaan jonkun muun korvatuntumaan.
Myös luurin Spotifysta kuuntelin Toto XX-levyltä Africa-raidan, joka todella hyvälaatuisella äänellä (mm. hifi-lehti monesti testaa ko. orkesterin levyillä) ja laatu todella hyvä, eikä volumet kaakossa missään vaiheessa lyö yli -10db -tason. Linkki halukkaille: http://open.spotify.com/track/5ZtFpKp5VvNqaQfOl5KPrM
Noniin, mentiin taas vauhdikkaasti offtopikkiin, mutta nyt on näytetty erään inttäjän väite perättömäksi tai sitten on ollut huonot tai rikkinäiset kuulokkeet ko. kaverilla..
Voihan olla, että kohdalle sattui jopa viallinen tuote mutta kuitenkin samoja häiriöitä ei iPhone3G,3GS,4 ole esiintynyt joten siksipä ne häiritsi heti.
Ja kuulokkeina tosiaan Applen In-Ear ja Sennheiser SP25(ne paremmat). 600:lla en tainnut muistaakseni edes testata koska niitä en käytä muualla kuin koneella ollessani.
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
Minkälaisista äänistä nyt oli kyse?gnlc kirjoitti:No omaan korvaan en halua häiriöääniä ja varsinkin minimi asetuksilla kuunnellessa (jota käytän aika paljon) häiriöäänet ärsyttävät hiljaisissa kohdissa.MayDay84 kirjoitti:On korkeampi, 55ohm. Mutta siltikin luulisi häiriöäänten läpi kuuluvan.luu5 kirjoitti:AKG:ssä impedanssi on varmaankin korkeampi kuin erittäin herkissä Super-Bass napeissa. Tuo saattaisi aiheuttaa probleemia lähdön kanssa.MayDay84 kirjoitti:Kaiutin on huono Desiressä verrattuna iPhoneen tai Nokiaan, mutta tässä juuri vertailen AKGn studiokuulokkeiden kanssa vuoronperään tietokoneen ja Desiren äänenlaatua, enkä huomaa mitään eroa, enkä ihan puukorvana itseäni pidä. Ei ole minkäänlaista taustahäiriötä havaittavissa. Enkä tosiaan nyt kuuntele mitään teknobassolätkettä, vaan ihan dynaamista ja melodista rockia. Ja sanotaanko, että ei tuosta nyt varmaan liikaa ole haluttu dB irti, kun ei edes korvia särkevän kovalle saa. Kokeilin myös miniläppärillä ja siitäkin saa täysillä muutaman dBn kovempaa ääntä irti.
Tässä juuri TrueRTA-softalla mittasin tuota häiriötä (oliko lie kohinaa, mitä tarkoitettiin), ilman musiikkia, puhelimen kaikki volumetasot ja tässä tulokset:
Desire irti koneesta:
http://i97.photobucket.com/albums/l206/ ... ireoff.png
Desire kiinni koneessa:
http://i97.photobucket.com/albums/l206/ ... sireon.png
Tästä nähdään, että tuo luurin kohina, jos sitä on, on pienempi kuin mitä itse PCn äänikortti tuottaa, koska ei aiheuta mitään eroa. Ja tällainen kohina, missä max-tasot liikkuvat alle -80dB -tasossa, eivät merkitse yhtään mitään. Tällaiseen mittaukseen luotan jo enempi kuin omaan tai varsinkaan jonkun muun korvatuntumaan.
Myös luurin Spotifysta kuuntelin Toto XX-levyltä Africa-raidan, joka todella hyvälaatuisella äänellä (mm. hifi-lehti monesti testaa ko. orkesterin levyillä) ja laatu todella hyvä, eikä volumet kaakossa missään vaiheessa lyö yli -10db -tason. Linkki halukkaille: http://open.spotify.com/track/5ZtFpKp5VvNqaQfOl5KPrM
Noniin, mentiin taas vauhdikkaasti offtopikkiin, mutta nyt on näytetty erään inttäjän väite perättömäksi tai sitten on ollut huonot tai rikkinäiset kuulokkeet ko. kaverilla..
Voihan olla, että kohdalle sattui jopa viallinen tuote mutta kuitenkin samoja häiriöitä ei iPhone3G,3GS,4 ole esiintynyt joten siksipä ne häiritsi heti.
Ja kuulokkeina tosiaan Applen In-Ear ja Sennheiser SP25(ne paremmat). 600:lla en tainnut muistaakseni edes testata koska niitä en käytä muualla kuin koneella ollessani.
-
- Viestit: 815
- Liittynyt: 11.6.2008 klo 14.39
- Paikkakunta: Lohja
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja kronos »
Kysehän ei ole pelkästään uudesta valmistajasta vaan kokonaan uudesta näyttöteknologiasta, joka kuluttaa vähemmän akkuja. Lue tuo lehdistötiedote.Repe Ruutikallo kirjoitti:Juu, sehän on varma merkki pois dumppaamisesta, kun toimitusajat venyy hel-ve-tin pitkiksi eikä kaluja keretä valmistaa kysyntää vastaavasti. Etkö tiennyt?kronos kirjoitti: Ota rauhallisesti Repe, ei tämä nyt niin vakavaa ole. Muuten, tässä syy miksi nykyiset Desiret dumpattiin ulos niin halvalla. Etkö tiennyt?
http://www.engadget.com/2010/07/26/htc- ... -official/
"SLCD is the latest generation of LCD technology that offers improved performance from earlier LCD panels including approximately five times better power management."
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
Voi herranjestas.. HTC korvasi Sonyn SLCDllä tämän, koska ei saanut riittävästi AMOLEDiä Samsungilta. SLCD ei ole mikään upouusi juttu, on noita nyt jonkin aikaa ollutkronos kirjoitti:Kysehän ei ole pelkästään uudesta valmistajasta vaan kokonaan uudesta näyttöteknologiasta, joka kuluttaa vähemmän akkuja. Lue tuo lehdistötiedote.Repe Ruutikallo kirjoitti:Juu, sehän on varma merkki pois dumppaamisesta, kun toimitusajat venyy hel-ve-tin pitkiksi eikä kaluja keretä valmistaa kysyntää vastaavasti. Etkö tiennyt?kronos kirjoitti: Ota rauhallisesti Repe, ei tämä nyt niin vakavaa ole. Muuten, tässä syy miksi nykyiset Desiret dumpattiin ulos niin halvalla. Etkö tiennyt?
http://www.engadget.com/2010/07/26/htc- ... -official/
"SLCD is the latest generation of LCD technology that offers improved performance from earlier LCD panels including approximately five times better power management."

-
- Viestit: 371
- Liittynyt: 16.6.2007 klo 1.58
- Paikkakunta: Oulu
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja gnlc »
Taustakohinasta. Ja muutenkin äänenlaatu ei ollut yhtä hyvä kuin iPhonessa.MayDay84 kirjoitti:Minkälaisista äänistä nyt oli kyse?gnlc kirjoitti:No omaan korvaan en halua häiriöääniä ja varsinkin minimi asetuksilla kuunnellessa (jota käytän aika paljon) häiriöäänet ärsyttävät hiljaisissa kohdissa.
Voihan olla, että kohdalle sattui jopa viallinen tuote mutta kuitenkin samoja häiriöitä ei iPhone3G,3GS,4 ole esiintynyt joten siksipä ne häiritsi heti.
Ja kuulokkeina tosiaan Applen In-Ear ja Sennheiser SP25(ne paremmat). 600:lla en tainnut muistaakseni edes testata koska niitä en käytä muualla kuin koneella ollessani.
Ja ainakin kaveri sai omasta Desirestään samat (minua) häiritsevät äänet kuulumaan kun kerroin tekniikan.
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Ei toki tämä ole eka kerta, kun välttämättömyydestä tehdään hyve. Markkinamiehet osaa.kronos kirjoitti:Kysehän ei ole pelkästään uudesta valmistajasta vaan kokonaan uudesta näyttöteknologiasta, joka kuluttaa vähemmän akkuja. Lue tuo lehdistötiedote.Repe Ruutikallo kirjoitti:Juu, sehän on varma merkki pois dumppaamisesta, kun toimitusajat venyy hel-ve-tin pitkiksi eikä kaluja keretä valmistaa kysyntää vastaavasti. Etkö tiennyt?kronos kirjoitti: Ota rauhallisesti Repe, ei tämä nyt niin vakavaa ole. Muuten, tässä syy miksi nykyiset Desiret dumpattiin ulos niin halvalla. Etkö tiennyt?
http://www.engadget.com/2010/07/26/htc- ... -official/
"SLCD is the latest generation of LCD technology that offers improved performance from earlier LCD panels including approximately five times better power management."

– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
No kerro nyt meille kaikille tuo poppakonsti.gnlc kirjoitti:Taustakohinasta. Ja muutenkin äänenlaatu ei ollut yhtä hyvä kuin iPhonessa.MayDay84 kirjoitti:Minkälaisista äänistä nyt oli kyse?gnlc kirjoitti:No omaan korvaan en halua häiriöääniä ja varsinkin minimi asetuksilla kuunnellessa (jota käytän aika paljon) häiriöäänet ärsyttävät hiljaisissa kohdissa.
Voihan olla, että kohdalle sattui jopa viallinen tuote mutta kuitenkin samoja häiriöitä ei iPhone3G,3GS,4 ole esiintynyt joten siksipä ne häiritsi heti.
Ja kuulokkeina tosiaan Applen In-Ear ja Sennheiser SP25(ne paremmat). 600:lla en tainnut muistaakseni edes testata koska niitä en käytä muualla kuin koneella ollessani.
Ja ainakin kaveri sai omasta Desirestään samat (minua) häiritsevät äänet kuulumaan kun kerroin tekniikan.
-
- Viestit: 1264
- Liittynyt: 16.9.2009 klo 19.11
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja PatrikSelin »
Kerroit tekniikan jolla saa kuulumaan huonon äänen? Mutta jos ei tee sitä juttua, silloin se ei häiritse.MayDay84 kirjoitti:No kerro nyt meille kaikille tuo poppakonsti.gnlc kirjoitti:Taustakohinasta. Ja muutenkin äänenlaatu ei ollut yhtä hyvä kuin iPhonessa.MayDay84 kirjoitti:Minkälaisista äänistä nyt oli kyse?gnlc kirjoitti:No omaan korvaan en halua häiriöääniä ja varsinkin minimi asetuksilla kuunnellessa (jota käytän aika paljon) häiriöäänet ärsyttävät hiljaisissa kohdissa.
Voihan olla, että kohdalle sattui jopa viallinen tuote mutta kuitenkin samoja häiriöitä ei iPhone3G,3GS,4 ole esiintynyt joten siksipä ne häiritsi heti.
Ja kuulokkeina tosiaan Applen In-Ear ja Sennheiser SP25(ne paremmat). 600:lla en tainnut muistaakseni edes testata koska niitä en käytä muualla kuin koneella ollessani.
Ja ainakin kaveri sai omasta Desirestään samat (minua) häiritsevät äänet kuulumaan kun kerroin tekniikan.
-
- Viestit: 229
- Liittynyt: 12.3.2010 klo 12.15
- Paikkakunta: Kuopio
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja KauMi »
Just muuten kuuntelen desirellä musiikkia iPhonen peruskuulokkeiden kautta ja ei tässä minusta mitään vikaa ole, eikä mitään ihme häiriöääniä.
Ainakin oma iPhone menee myyntiin ja joko Galaxy S tai Desire on ostoslistalla.
-
- Viestit: 371
- Liittynyt: 16.6.2007 klo 1.58
- Paikkakunta: Oulu
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja gnlc »
Jos viittisitte lukea niitä aiempia viestejä joissa oon jo kertonut miten sen kuulee selvimmin.PatrikSelin kirjoitti:Kerroit tekniikan jolla saa kuulumaan huonon äänen? Mutta jos ei tee sitä juttua, silloin se ei häiritse.MayDay84 kirjoitti: No kerro nyt meille kaikille tuo poppakonsti.
Ja tämähän on vain minun mielipiteeni kyseistä puhelimesta. Jos ei teitä asia häiritse niin hyvä homma. Mutta kun kysyttiin mikä on parempaa iPhonessa ja siihen vastasin niin...
-
- Viestit: 1264
- Liittynyt: 16.9.2009 klo 19.11
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja PatrikSelin »
Jos häiriöääni ei kuulu kaikilla silloi se ei ole "ominaisuus", vaan valmistusvika tai sitten käyttäjä on rikkonut laitteen.gnlc kirjoitti:Jos viittisitte lukea niitä aiempia viestejä joissa oon jo kertonut miten sen kuulee selvimmin.PatrikSelin kirjoitti:Kerroit tekniikan jolla saa kuulumaan huonon äänen? Mutta jos ei tee sitä juttua, silloin se ei häiritse.MayDay84 kirjoitti: No kerro nyt meille kaikille tuo poppakonsti.
Ja tämähän on vain minun mielipiteeni kyseistä puhelimesta. Jos ei teitä asia häiritse niin hyvä homma. Mutta kun kysyttiin mikä on parempaa iPhonessa ja siihen vastasin niin...
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 14.44
Re: iPhone 4 vs Samsung Galaxy S
Viesti Kirjoittaja MayDay84 »
Tässä muuten ketjun aloittajalle vielä hyvä speksivertailu ko. laitteista:
http://www.gsmarena.com/compare.php3?id ... hone2=3115
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit