Niin, suurin estehän tässä on luottokortin/tilin balanssiSwäng kirjoitti:Vähän off topic ja vähän tyhmä kysymys.. Tietääkö joku tosta kun yhdellä tilauksella ei saa kun 2 puhelinta kerralla. Mahtaako olla jotain rajotusta jos sieltä tilais vaikka kymmenen kertaa 2 puhelinta?
Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
-
Pupa
- Viestit: 1437
- Liittynyt: 24.4.2010 klo 18.44
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja Pupa »
-
Swäng
- Viestit: 21
- Liittynyt: 25.6.2010 klo 14.40
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja Swäng »
Niin, kaiketi se on rajoitettu vaan tilausta kohti. Olisi vaan menekkiä useammallekkin iPuhelimelle. Pitänee siis vaan koittaa.inf kirjoitti:Eipä siinä pitäisi olla mitään ongelmaa. 2kpl/kerta se rajoitus taitaa olla. Eli ei pitäisi olla ongelmaa, ellei Apple sitten ala katsomaan tarkemmin että oletkin jo tilaillut aikaisemmin puhelimia.Swäng kirjoitti:Vähän off topic ja vähän tyhmä kysymys.. Tietääkö joku tosta kun yhdellä tilauksella ei saa kun 2 puhelinta kerralla. Mahtaako olla jotain rajotusta jos sieltä tilais vaikka kymmenen kertaa 2 puhelinta?
-
kasakka
- Viestit: 78
- Liittynyt: 31.7.2008 klo 10.38
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja kasakka »
Veikkaisin, että kyllä sieltä tsekataan ettei sulla ole 5x2 puhelimen tilausta kehissä samaan aikaan. Uudet kaksi saa ehkä sitten kun on edelliset maksettu ja lähetetty. Ideana siis että riittäisi halukkaille puhelimia eikä tulisi mitään trokareita jotka hommaavat esim. Suomeen ja sitten myyvät pienellä voitolla täällä.Swäng kirjoitti:Niin, kaiketi se on rajoitettu vaan tilausta kohti. Olisi vaan menekkiä useammallekkin iPuhelimelle. Pitänee siis vaan koittaa.inf kirjoitti:Eipä siinä pitäisi olla mitään ongelmaa. 2kpl/kerta se rajoitus taitaa olla. Eli ei pitäisi olla ongelmaa, ellei Apple sitten ala katsomaan tarkemmin että oletkin jo tilaillut aikaisemmin puhelimia.Swäng kirjoitti:Vähän off topic ja vähän tyhmä kysymys.. Tietääkö joku tosta kun yhdellä tilauksella ei saa kun 2 puhelinta kerralla. Mahtaako olla jotain rajotusta jos sieltä tilais vaikka kymmenen kertaa 2 puhelinta?
-
is200tt
- Viestit: 91
- Liittynyt: 4.10.2009 klo 21.04
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja is200tt »
Olenko ainoa jonka mielestä tuo ketjun alussa oleva äänestys, tai lähinnä sen tulokset, ovat hämääviä?
Jos laskee yhteen tilattujen puhelimien määrän (viestini kirjoitushetkellä 4 + 5 + 71 + 62 = 142), sekä 'tilasin yhden/kaksi puhelinta' (2 * 26 + 77 = 129), eivät luvut täsmää...?
Vai voiko pollissa sama henkilö vastata useampaan kohtaan, tai vaihtoehtoisesti ilmoittaa vain tilaamansa puhelinmallin, mutta jättää vastaamatta kysymykseen 'tilasin yhden/kaksi puhelinta'? EDIT: Vastaan itse itselleni, näköjään voi.
Lisäksi vaikuttaa siltä, että pollin asettajalla on käynyt ajatushärö, koska nyt samassa pollissa kysytään kahta eri asiaa; tilatun puhelimen mallia, sekä lukumäärää. Tämä puolestaan vääristää eri vastausvaihtoehtojen prosentuaalisen osuuden laskennan.
Ensinnäkin tilattujen eri puhelinmallien (iP4 16 gb white + iP4 32 gb white + iP4 16 gb black + iP4 32 gb black) yhteenlaskettu osuus tilauksista pitäisi olla 100 % (nyt 54 %), ja toisaalta myös 'tilasin yhden puhelimen' + 'tilasin kaksi puhelinta' -vastausten yhteenlaskettu tulos pitäisi myös olla 100 %. Nollaa puhelintahan ei voi tilata, kuten ei myöskään yli kahta.
Ehkä kitisen turhasta, mutta en pitäisi pollin tuloksia kovin luotettavina (ainakaan prosenttiosuuksien osalta), vaikkakin ehkä suuntaa antavatkin.
</SlightlyOffTopic>

HomePod x 2 HomePod mini x 6 AppleTV HD AppleTV 4K AppleTV 4K 2nd gen
-
schwege
- Viestit: 45
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 15.10
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja schwege »
(Tuo 54 % tulee ihan oikein kun laskee mustien yhteissumman suhteen kaikkien vastausten yhteissummaan, eli äänestyspulikka sinänsä toimii oikein.)
Ei sillä että tuo edes voisi olla mitenkään tieteellisen tarkka, kyselyyn vastaaminen kun on täysin vapaaehtoista eikä ääniä varmenneta mitenkään. Mutta kyllä ne jotain kuvaa antavat. Jos noihin määriin nyt luottaa niin Sonera on menettänyt jo noin 130 asiakasta tälle hankintareitille, ja se saattaa jo jossain näkyäkin.
-
amanita
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51748
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja amanita »
Suuntaa-antavasti tuota tosiaankin voinee tarkastella, 104 henkilöä on tilannut 131 puhelinta tarkasteltuna 24.8. kello 15.14 .
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
mh114
- Viestit: 28
- Liittynyt: 23.8.2010 klo 16.01
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja mh114 »
Ja niinpähän tuo saapui tännekin, n. 15:30.Legge kirjoitti:Mikkeliin on ainakin ehtinyt samana päivänämh114 kirjoitti:Ihmiset, joilla on enempi kokemusta DHL:stä: olisiko mahdollista että luuri löytäisi tiensä tänne Jyväskylään jo tänään, kun saapui 8:20 Turkuun ja on sieltä lähtenyt eteenpäin (Tampereelle) klo 9:30?Kyllähän minä huomiseenkin pystyn odottelemaan, mutta olisihan tuo hienoa jos fööni saapuisi jo tänään.
Vähän kyllä veikkaan, että huomiseen menee..
-
is200tt
- Viestit: 91
- Liittynyt: 4.10.2009 klo 21.04
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja is200tt »
Olen täysin eri mieltä siitä, mitä lukuja ko. pollissa kannattaa katsoa ja mitä ei. Itse en kyselyyn ole vastannut - koska en ole puhelintakaan tilannut - mutta olettaisin että vastaaja vastaa herkemmin kysymykseen siitä minkä mallin hän on tilannut, eikä siihen montako kappaletta, ja saattaa jopa kokonaan jättää vastaamatta lukumääräkysymykseen. Kuten ilmeisesti on käynytkin, koska eri puhelinmalleja on tilattu yhteensä enemmän kuin mitä puolestaan 'tilasin yhden/kaksi' yhteenlaskettu lukumäärä osoittaa. Näin ollen, toisin kuin yllä väität, kokonaismäärä ei selviä siitä. Lukuja tarkastellessa käy ilmi, että vähintään noin parikymmentä ihmistä on jättänyt vastaamatta tilattujen puhelimien lukumäärää koskevaan kysymykseen (riippuen siitä onko kyseessä ollut yhden vai kahden luurin tilaaja).schwege kirjoitti:Ei taida toi äänestys ihan venyä tähän käyttötarkoitukseen, se on totta. Ei ehkä kannata tuijottaa lukuarvoja muuta kuin kohdista "tilasin yhden puhelimen" ja "tilasin kaksi puhelinta" - kokonaismäärä selviää siitä. Mallikohtaisista lukemista ei kannata paljoa muuta dataa kaivaa kuin niiden keskinäiset suhteet (mitkä nekään eivät täysin päde koska kahden tilauksen äänet sotkevat - ja nuo valkoisten tilaukset, joita jotkut pellet on tuonne naputelleet).
Joo, kyllä prosenttiosuuksien laskenta sinänsä toimii oikein, mutta nykyisellään tulos vääristyy, koska palkkien perässä oleva prosenttiluku osoittaa esimerkiksi tilattujen mustien 16 GB puhelinten prosentuaalisen osuuden kaikista vastauksista, ei siis edes kaikista vastaajista, puhumattakaan siitä että luku olisi oikea %-osuus kaikista tilatuista puhelimista. Get the point?(Tuo 54 % tulee ihan oikein kun laskee mustien yhteissumman suhteen kaikkien vastausten yhteissummaan, eli äänestyspulikka sinänsä toimii oikein.)
HomePod x 2 HomePod mini x 6 AppleTV HD AppleTV 4K AppleTV 4K 2nd gen
-
is200tt
- Viestit: 91
- Liittynyt: 4.10.2009 klo 21.04
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja is200tt »
Tuo pitää paikkaansa, mikäli tarkastelee vain 'tilasin yhden/kaksi' -vastauksia. Jos taas ynnäilee tilattujen puhelinmallien luvut yhteen, on luureja tilattu 143, eikä tilaajien/henkilöiden lukumäärä käy mistään ilmi, jos vastausta lukumääräkysymykseen ei voida pakottaa. Niinpä polleja pitäisikin olla kaksi. Yksi tilatulle mallille, toinen lukumäärälle.amanita kirjoitti:Suuntaa-antavasti tuota tosiaankin voinee tarkastella, 104 henkilöä on tilannut 131 puhelinta tarkasteltuna 24.8. kello 15.14 .
HomePod x 2 HomePod mini x 6 AppleTV HD AppleTV 4K AppleTV 4K 2nd gen
-
Quini
- Viestit: 31
- Liittynyt: 8.4.2006 klo 22.13
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja Quini »
Muoks: Näkyy nyt sitten Borderlinxin sivuilla uudelleen tarkistettaessa ihan ok. Seuranta kertoo että matka kohti Helsinkiä meneillään
-
Fish_and_Sips
- Viestit: 195
- Liittynyt: 30.7.2010 klo 13.27
- Paikkakunta: Orimattila
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja Fish_and_Sips »
DHL:n seurannan viimeinen merkintä on 10.30 Lähetys on kuriirin kyydissä.Toimitus käynnissä.
Vähän epäilen ettei tule tänään.Tyrkänneet tietenkin paketin autoon aamulla ja se seisoo tallissa.Noinkin voi tulkita tuon kyydissä.
-
armo
- Viestit: 11
- Liittynyt: 15.1.2009 klo 18.33
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja armo »
-
adjks
- Viestit: 14
- Liittynyt: 21.1.2007 klo 23.09
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja adjks »
Nyt pitää katua syntejä reilu 3 vk kunnes puhelin ehkä tulee. Jollei sitten koko lystiä julisteta "kielletyksi" ja vehkeet hyytyy tulliin jollain soneran korrup.. öh, siis verkostoituneella manager kerroksen diilillä tullin kanssa. Siellähän ne sitten kypsyy kuin viinit virosta...
Joskus 10 vuotta sitten tuo olisi ollutkin todellinen uhka. Ei liene enää.
-
inf
- Viestit: 4367
- Liittynyt: 20.5.2006 klo 14.00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja inf »
Juu ei nämä EU paketit näekkään koko tulliaadjks kirjoitti:Huono threadi joka sai heikon sielun sortumaan syntiin. Tuli kanssa tilattua yksi 16GB malli ja vähän liiankin helppoa oli...
Nyt pitää katua syntejä reilu 3 vk kunnes puhelin ehkä tulee. Jollei sitten koko lystiä julisteta "kielletyksi" ja vehkeet hyytyy tulliin jollain soneran korrup.. öh, siis verkostoituneella manager kerroksen diilillä tullin kanssa. Siellähän ne sitten kypsyy kuin viinit virosta...
Joskus 10 vuotta sitten tuo olisi ollutkin todellinen uhka. Ei liene enää.
-
amanita
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51748
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja amanita »
Joo kyllähän noita sopii tuupata näkösälle. Kiinnostava on kuulla, montako luuria sieltä on Borderlinxin kautta tuotettu, samoin sitten myöhemmin, jotta onko tämä systeemi teettänyt ongelmia jatkossa vaikkapa takuuhuolloissa ja mahdollisissa muissakin yhteyksissä.is200tt kirjoitti:Tuo pitää paikkaansa, mikäli tarkastelee vain 'tilasin yhden/kaksi' -vastauksia. Jos taas ynnäilee tilattujen puhelinmallien luvut yhteen, on luureja tilattu 143, eikä tilaajien/henkilöiden lukumäärä käy mistään ilmi, jos vastausta lukumääräkysymykseen ei voida pakottaa. Niinpä polleja pitäisikin olla kaksi. Yksi tilatulle mallille, toinen lukumäärälle.amanita kirjoitti:Suuntaa-antavasti tuota tosiaankin voinee tarkastella, 104 henkilöä on tilannut 131 puhelinta tarkasteltuna 24.8. kello 15.14 .
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
Quebec
- Viestit: 54
- Liittynyt: 16.7.2008 klo 10.35
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja Quebec »
-iPhone 4
-iPad 3rd gen
-
dante_
- Viestit: 80
- Liittynyt: 1.10.2009 klo 10.53
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja dante_ »
Itellekkään ei oo tullut vielä mitään... tosin maksoin vasta tänään puolelta päivin. Olin sättiyhteydessä BL:ään ja kaveri sanoi, ett 24-48 tunnin aikana maksusta vasta lähettävät eteenpäin... ei kai auta ku odotellaQuini kirjoitti:Saitteko sen DHL:n seurantakoodin heti maksun jälkeen sähköpostilla vai puhelimeen? Mulla ei ole vielä kumpaakaan eli luulisi jo tulevan kun on Borderlinxille maksettu maanantaina.
iPhone 4 32Gb UK
-
mikita
- Viestit: 90
- Liittynyt: 28.6.2008 klo 21.38
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja mikita »
Kun aikanaan huomasin tuon pollin niin pieni anarkisti sisälläni heräsi ja valitsin vaihtoehdot "tilasin yhden puhelimen" sekä "tilasin kaksi puhelinta"....is200tt kirjoitti:Olenko ainoa jonka mielestä tuo ketjun alussa oleva äänestys, tai lähinnä sen tulokset, ovat hämääviä?
-
smppa
- Viestit: 27
- Liittynyt: 25.1.2008 klo 16.58
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja smppa »
Edit: älkääkä vaan kertoko että sen olisi tilatessa voinut vaihtaa oikeaan malliin...
:-p
-
inf
- Viestit: 4367
- Liittynyt: 20.5.2006 klo 14.00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja inf »
Ei olisi pystynyt vaihtamaan.smppa kirjoitti:Mihin me nämä kaikki UK-laturit oikein pannaan?
Edit: älkääkä vaan kertoko että sen olisi tilatessa voinut vaihtaa oikeaan malliin...
:-p
-
jarski78
- Viestit: 174
- Liittynyt: 5.1.2007 klo 17.59
- Paikkakunta: Tku< 35 km
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja jarski78 »
Kaikki toimii niinkun pitää.
iPhone 5s
-
matties
- Viestit: 23
- Liittynyt: 11.6.2010 klo 21.36
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja matties »
Ite maksoin kans 3.8 tilatun iPhonen tänään ennen puolta päivää BL:lle, mutta mitään ei ole vielä kuulunut. Last tracking statuksessa lukee vain: Being processed.dante_ kirjoitti:Itellekkään ei oo tullut vielä mitään... tosin maksoin vasta tänään puolelta päivin. Olin sättiyhteydessä BL:ään ja kaveri sanoi, ett 24-48 tunnin aikana maksusta vasta lähettävät eteenpäin... ei kai auta ku odotellaQuini kirjoitti:Saitteko sen DHL:n seurantakoodin heti maksun jälkeen sähköpostilla vai puhelimeen? Mulla ei ole vielä kumpaakaan eli luulisi jo tulevan kun on Borderlinxille maksettu maanantaina.
-
kasakka
- Viestit: 78
- Liittynyt: 31.7.2008 klo 10.38
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja kasakka »
Halpa adapteri vaan kiinni ja käyttöön. Harmi kyllä etteivät enää käytä niitä malleja joissa oli vaihdettavat päät, olivat paljon fiksumpia.smppa kirjoitti:Mihin me nämä kaikki UK-laturit oikein pannaan?
-
Giego1
- Viestit: 41
- Liittynyt: 2.8.2010 klo 15.13
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja Giego1 »
Itse tilasin 2.8. ja mailia tuli BL:ltä vasta klo 15.20. Piru jos tosta jää kiinni, että tulee myöhemmin, ku ihan ku jostain oisin lukenu, et ennen klo 12 maksetut lähtis aikasemmin??matties kirjoitti:Ite maksoin kans 3.8 tilatun iPhonen tänään ennen puolta päivää BL:lle, mutta mitään ei ole vielä kuulunut. Last tracking statuksessa lukee vain: Being processed.dante_ kirjoitti:Itellekkään ei oo tullut vielä mitään... tosin maksoin vasta tänään puolelta päivin. Olin sättiyhteydessä BL:ään ja kaveri sanoi, ett 24-48 tunnin aikana maksusta vasta lähettävät eteenpäin... ei kai auta ku odotellaQuini kirjoitti:Saitteko sen DHL:n seurantakoodin heti maksun jälkeen sähköpostilla vai puhelimeen? Mulla ei ole vielä kumpaakaan eli luulisi jo tulevan kun on Borderlinxille maksettu maanantaina.
-
Ricky
- Viestit: 43
- Liittynyt: 18.12.2007 klo 14.55
Re: Tilauksen toimitus Borderlinxin kautta
Viesti Kirjoittaja Ricky »
Sama. 2.8 tilattu 32 ja tänään klo 12:40 (suomen aikaa) maksoin postituskulut BL:lle. Toivottavasti tulee vkonlopuksi niin olisi edes pientä iloa :/Giego1 kirjoitti:Itse tilasin 2.8. ja mailia tuli BL:ltä vasta klo 15.20. Piru jos tosta jää kiinni, että tulee myöhemmin, ku ihan ku jostain oisin lukenu, et ennen klo 12 maksetut lähtis aikasemmin??matties kirjoitti:Ite maksoin kans 3.8 tilatun iPhonen tänään ennen puolta päivää BL:lle, mutta mitään ei ole vielä kuulunut. Last tracking statuksessa lukee vain: Being processed.dante_ kirjoitti:Itellekkään ei oo tullut vielä mitään... tosin maksoin vasta tänään puolelta päivin. Olin sättiyhteydessä BL:ään ja kaveri sanoi, ett 24-48 tunnin aikana maksusta vasta lähettävät eteenpäin... ei kai auta ku odotellaQuini kirjoitti:Saitteko sen DHL:n seurantakoodin heti maksun jälkeen sähköpostilla vai puhelimeen? Mulla ei ole vielä kumpaakaan eli luulisi jo tulevan kun on Borderlinxille maksettu maanantaina.
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit