Kysymys MobileMe:n kalenterisynkasta.
Minulla siis on iPhonen ja iMacin kanssa MM-synkkaus mutta jostain syystä kaikki kalenteritilaukset EIVÄT siirry mitenkään puhelimeen. Esimerkiksi nimi- ja juhlapäivät ovat kadonneet puhelimesta kun otin MM:n trialin käyttöön. Letkusynkkauksella nekin tulevat. Mutta oudosti taas viikonpäivätilaus näkyy...
Infant kirjoitti:Mielestäni huonompi toi alt-tab tyylinen valikkoa, kun olisi ne siellä yläreunassa mahtuneet olemaan jokainen kuvake -> epä-applemaiseen tyyliin nyt tulee useampi klikkaus ja pidempi hiiren liike -> hitaampaa
Tuo oli muuten maanalaisen paikan ärsyttävää huomata. Hyvin epä-applemainen ja kaikkien käyttöliittymä-/websuunnitteluaakkosten vastainen ratkaisu: perustoiminto kätketään täysin abstraktin napin taakse ja klikkaukset senkun lisääntyvät.
Ehkä tuolla on haettu jotakin mielleyhtymää OS X:n vasemman ylänurkan omenanappiin, mutta miksi ihmeessä. Aivan ääliömäinen muutos.
Uudesta sinisestä yleisilmeestä tulee muuten mieleen Hotmail ja Microsoft. Nopeampi on, mutta saavutettu nopeusetu nollataan kyllä tuolla idioottimaisella valikolla.
Joo, pikaisen testaamisen jälkeen meidän perheen kalenterit yhdistyvät edelleen Google Calendarin kautta. Eli kiitos ei.
Onkohan tätä MobileMe:tä kehittämässä ihan eri porukka Applelta, kun tuntuu hieman siltä, ettei se ole oikein mitenkään yhteensopiva minkään kanssa... Paitsi ehkä itsensä.
Maailmassa on vain kolmenlaisia ihmistyyppejä:
Sellaisia, jotka osaavat laskea, ja sellaisia, jotka eivät osaa.
Mulla on ongelma MobileMe:n kanssa liittyen sähköpostien synkkaukseen. Eli joskus täältä luin että kun mäcin mailin asetuksiin laittaa imap path prefix kohtaan tuon "INBOX", niin silloin se ei syötä tuonne mailiin sinne vasempaan laitaan mitään niitä tietoja eri kansioista yms. No nyt sitten huomasin että mulla on webmailin kautta luettassa ilmestynyt kaksi kertaa "inbox" ja "INBOX" kansiot sinne laitaan, viestit (lähinnä lähtevät) on miten sattuu sitten näissä kahdessa kansiossa.
Poistin tilin koneelta ja iphonesta jonka jälkeen yritin tuhota noita ylimääräisiä kansioita webmilista mutta eihän se mitään onnistunut. Syy miksi halusin nämä pois johtuu siitä että kun tuo mail ei osaa nyt tuoda sitten kaikkia viestejä (lähetettyjä esim.) näkyviin vaan ne on sotkussa noissa "inbox" kansioissa. Olen käsineen siirtänyt niitä viestejä, mutta sitten se kuitenkin aina onnistuu sotkemaan ne jossain vaiheessa noihin kansioihin. Riippuu ilmeisesti lähetänkö viestin webmailin, mailin vai iphonen kautta...?
Tulipahan taas epäselvää tekstiä, pahoittelen ja toivottavasti joku sai selvää ja osaa kertoa miten saisin kaiken ns. "yhteen paikkaan" ja toimimaan
Kun edelleenlähetän MobileMe sähköposteja joissa on liitetiedostot, MM lähettää meilit ilman liitteitä. Olen etsinyt preferensseistä jne josko joku chekck box puuttuu, mutta en ole löytänyt. Hjälp?
Viimeksi muokannut Anniel, 14.7.2010 klo 16.44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Syy:Yhdistin ketjuun
Ongelma. Olen uusi Mackin ja iPhonen käyttäjä, nyt otin tuon 60 päivän kokeilun tuosta MobileMe:stä. Kaikki toimii muutoin hyvin ja tyytyväinen olen ollut mutta mikä mättää kun iPhonen kalenterissa kaikki näkyy tuplana?
arminator kirjoitti:Ongelma. Olen uusi Mackin ja iPhonen käyttäjä, nyt otin tuon 60 päivän kokeilun tuosta MobileMe:stä. Kaikki toimii muutoin hyvin ja tyytyväinen olen ollut mutta mikä mättää kun iPhonen kalenterissa kaikki näkyy tuplana?
Minulla on MobileMe ollut jo jonkin aikaa. Hieman tässä mietin, luopuisinko siitä, koska Google hoitaa kalenterin synkkaukset, enkä @me.com -mailia ole koskaan edes käyttänyt. Hieman mietityttää vaan noiden yhteystietojen synkronoiminen. Onnistuuko se jotenkin langattomasti esim. Googlen palveluiden kautta ?
Maailmassa on vain kolmenlaisia ihmistyyppejä:
Sellaisia, jotka osaavat laskea, ja sellaisia, jotka eivät osaa.
arttula kirjoitti:Minulla on MobileMe ollut jo jonkin aikaa. Hieman tässä mietin, luopuisinko siitä, koska Google hoitaa kalenterin synkkaukset, enkä @me.com -mailia ole koskaan edes käyttänyt. Hieman mietityttää vaan noiden yhteystietojen synkronoiminen. Onnistuuko se jotenkin langattomasti esim. Googlen palveluiden kautta ?
Viimeksi muokannut jk, 23.7.2010 klo 13.16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"You never get a second chance to make a first impression"
MacBook Pro 13" iPad Air 2 iPad 2018 Airport Extreme Apple TV 4K 3rd Gen iPhone 13 Pro AirPods X2 HomePod Mini X2 ynnä muut...
arttula kirjoitti:Minulla on MobileMe ollut jo jonkin aikaa. Hieman tässä mietin, luopuisinko siitä, koska Google hoitaa kalenterin synkkaukset, enkä @me.com -mailia ole koskaan edes käyttänyt. Hieman mietityttää vaan noiden yhteystietojen synkronoiminen. Onnistuuko se jotenkin langattomasti esim. Googlen palveluiden kautta ?
arttula kirjoitti:Minulla on MobileMe ollut jo jonkin aikaa. Hieman tässä mietin, luopuisinko siitä, koska Google hoitaa kalenterin synkkaukset, enkä @me.com -mailia ole koskaan edes käyttänyt. Hieman mietityttää vaan noiden yhteystietojen synkronoiminen. Onnistuuko se jotenkin langattomasti esim. Googlen palveluiden kautta ?
Noh, nyt tuon tein, ja sainkin tämän iPhonen synkkaamaan Googleen. Mutta näköjään vain osa tiedoista vaihtaa paikkaa. Esim. puhelinnumerot puuttuvat suuresta osasta kortteja. Jos kentän nimenä on "Matkapuh.", se näkyy GoogleSyncissä, mutta "Cell" ei näy. Eli suomalaiset synkkaantuvat. Onko muuta keinoa, kuin käsin naputella kaikki kentät uusiksi ?
Maailmassa on vain kolmenlaisia ihmistyyppejä:
Sellaisia, jotka osaavat laskea, ja sellaisia, jotka eivät osaa.
Meinas hermot mennä äsken. Pahoittelut etten osaa (enkä edes yritä) kaikkia välivaiheita kuvailla.
MobileMe:n kanssa synkkaamassa 2 x LumiLeo, 1 x Tiikeri, iPhone 3GS (iOS 4) ja iPad. Olin kokeillut jonkin aikaa MobileMe:n uuden kalenterin betaa, joka ei halunnut iPhonen kanssa kunnolla pelittää. Downgradesin MM-kalenterin normaaliksi ja kun känny ei edelleenkään synkannut kalenteria kunnolla, käytin sitä piuhalla iTunes-synkissa.
Jostain kumman syystä yhteystiedot rupesivat häröilemään. MM:ssa oli yhteystiedot tuplaten, osassa kloonikontakteissa oli esim. puhelinnumero pariin kertaan. Huomasin että nämä oli synkkautuneet iPhoneen ja iPadiin. Rupesin sitten pädillä poistelemaan turhia ja kaikki näyttikin pädillä olevan ok. Kännypä näyttikin joitakin kontakteja viiteen kertaan eikä yhdessäkään niissä ollut puhelinnumeroa enää. Sitten ne oli pädissäkin...
Läppäri esille, MM haluaa synkata ja kysyy että tehdäänkö moinen kun yli 25% yhteystiedoista muuttuneet. No ei tod tehdä!
Osoitekirja > Arkisto > Vie > Osoitekirja-arkisto -toiminnolla backup eka. Annoin synkata, jolloin läppäriltäkin meni yhteystiedot sekaisin. Palautin kontaktit tekemästäni varmuuskopiosta, purin läppärin MM-synkkauksen, kytkin sen uudelleen päälle, jolloin saa määriteltyä helposti että yhdistetäänkö tiedot vai korvataanko mistä. Korvasin MM:n tiedot ja kävin webin kautta tarkistamassa, että sielläkin näyttäisi olevan ok. Sitten parille muulle koneelle sama operaatio, synkkauksen purku ja uudelleenkytkentä, paitsi nyt tietenkin niin päin että tuodaan MM:n tiedot. iLaitteisiinkin yhteystiedot menivät ok, mutta kännyn kalenteri ei synkkaa vieläkään - asetukset on käsittääkseni oikein pushia myöten. Olkoot.
En tiedä mikä tämän härön aiheutti. Tuplatiedot voisi melkein ymmärtää, mutta viisinkertaisia ei ja muutamat yhteystiedot olivat menneet enempikin sekaisin, mm. osoitetiedot kopioituneet väärälle kontaktille. MobileMe-härö?
LumiLeo-koneissa on Time Machine -backuppaukset, joten tuo Osoitekirjan manuaalinen backuppaus ei varmaan ollut välttämätön, mutta tässä tapauksessa helpompi. Varmuuden vuoksi ajan Levytyökalu-korjaukset koneille.
Automaattinen synkronointi on periaatteessa hyvä juttu, mutta joskus hyväksyisin jokaisen muutoksen mieluummin erikseen.
Lisäys: Nollasin iPhonen kokonaan ja rupes se kalenterikin synkkaamaan vihdoin oikein.
Viimeksi muokannut must1, 16.8.2010 klo 0.13. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Laskeskelin että mobileme -palvelut saa seuraavanlaisesti huomattavasti
Edullisemmin.
- ilocalis 15 euroa vuodessa. Etätyhjennys,
Paikantaminen yms
- dropbox tai sugarsync tiedostojen jakoon
- push mail: gmail, yahoo
Tuosta ilocaliksesta on vielä edullisempi versio
Rajoitetummilla ominaisuuksilla.
sähkäri kirjoitti:Laskeskelin että mobileme -palvelut saa seuraavanlaisesti huomattavasti
Edullisemmin.
- ilocalis 15 euroa vuodessa. Etätyhjennys,
Paikantaminen yms
- dropbox tai sugarsync tiedostojen jakoon
- push mail: gmail, yahoo
Tuosta ilocaliksesta on vielä edullisempi versio
Rajoitetummilla ominaisuuksilla.
Eihän tuota ilocalis:ta saa edes suomen appstoresta?
EDIT: Katos joo. Toi pitääki hommaa Cydiasta. Eli turha softa.
Viimeksi muokannut Marbo, 15.8.2010 klo 13.45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mitenkäs tuo perhepaketti toimii? Jos esim saisin pari kaveria mukaan niin hintahan voisi olla 30-40€/vuosi.
Mitä ongelmia tuossa tulee tuon "perheen" mukana? Eikös jokaisella perheen jäsenellä ole oma tunnus ja omat tilit? Jokaisella perheen jäsenellä siis on oma kone ja oma iphone ainakin.
Apple historiani:
iPod Nano 1G 2G ja 3G | iPhone 3G, iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6, iPhone X | iPad 2 |AppleTv
Käytössä:
iPhone 11 pro, Apple Watch 6 GPS, iPad Air 2 ja AppleTV 4K
Clarenz kirjoitti:Mitenkäs tuo perhepaketti toimii? Jos esim saisin pari kaveria mukaan niin hintahan voisi olla 30-40€/vuosi.
Mitä ongelmia tuossa tulee tuon "perheen" mukana? Eikös jokaisella perheen jäsenellä ole oma tunnus ja omat tilit? Jokaisella perheen jäsenellä siis on oma kone ja oma iphone ainakin.
Ongelmaksi voi ehkä muodostua se, että perheenjäsenillä ei ole koko 20 gigaa levytilaa iDiskillä. Muuta ongelmaa nyt en varsinaisesti näe.
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
Clarenz kirjoitti:Mitenkäs tuo perhepaketti toimii? Jos esim saisin pari kaveria mukaan niin hintahan voisi olla 30-40€/vuosi.
Mitä ongelmia tuossa tulee tuon "perheen" mukana? Eikös jokaisella perheen jäsenellä ole oma tunnus ja omat tilit? Jokaisella perheen jäsenellä siis on oma kone ja oma iphone ainakin.
Ongelmaksi voi ehkä muodostua se, että perheenjäsenillä ei ole koko 20 gigaa levytilaa iDiskillä. Muuta ongelmaa nyt en varsinaisesti näe.
Aivan eli 1x 20G ja 4 x 5G on tallennustila. Onko siinä kuitenkin kaikille omat käyttäjätunnukset ja muuten kaikki samat ominaisuudet käytössä? Miten Apple määrittelee perheen eli pitääkö kaikkien olla samassa osoitteessa ja synkattuna esim samaan itunes tiliin? Eniten kiinnostais tuo find my iphone sekä ne synkkaukset. Tuota mailia tuskin tulisi hirveesti käytettyä.
Apple historiani:
iPod Nano 1G 2G ja 3G | iPhone 3G, iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6, iPhone X | iPad 2 |AppleTv
Käytössä:
iPhone 11 pro, Apple Watch 6 GPS, iPad Air 2 ja AppleTV 4K
Eikös perheellisen kannattaisi tutustua MobileMe palveluun, ostamalla .mac perhepaketti? Niitä kuitenkin myydään vielä(esim. ebay) ja hintaa alle 80e! En ainakaan huomannut mitään rajoitteita asian suhteen?
Esa66 kirjoitti:Eikös perheellisen kannattaisi tutustua MobileMe palveluun, ostamalla .mac perhepaketti? Niitä kuitenkin myydään vielä(esim. ebay) ja hintaa alle 80e! En ainakaan huomannut mitään rajoitteita asian suhteen?
Samapa tuo ostaako MobileMe:n vai .Mac:in. Itse ostin MobileMe-perhepaketin eBaysta 55 eurolla. Ihan kohtuullinen alennus, kun Suomessa sama paketti maksaa 119 euroa.
Vaan kertokaapa nyt kuinka tuon kalenterin vois ihan oikeesti jakaa perheen kesken?
Kertokaapas onko mahdollista tehdä niin, että hommaan MobileMe-palvelun, mutta en käytä sen sähköpostia ollenkaan? Tällä hetkellä käytössä Googlen versio palvelusta eli sähköposti,yhteystiedot ja kalenteri menee suoraan pilveen. Applen palvelussa kuitenkin kiinnostaisi tuo puhelimen paikannus mahdollisen hävityksen seurauksena.
Google toimii kuitenkin sen verran hyvin, että en jaksaisi sitä alkaa sotkemaan..toisaalta onko järkeä maksaa palvelusta, josta käyttää 20% ja jonka saisi käytännössä ilmaiseksi (google, dropbox) paikannusta lukuunottamatta.
Crimson kirjoitti:
Vaan kertokaapa nyt kuinka tuon kalenterin vois ihan oikeesti jakaa perheen kesken?
Onko beta kalenteri käytössä? Sieltä webin puolelta kun löytyy jo Share Calendar kohdasta: "Invite people to view and edit the calendar."; en ole kokeillut mutta edit viittaisi kyllä vahvasti myös muokkausvaihtoehtoon...
Tuo en tiedä tuleeko nuo sitten muokattaviksi myös iPhone ja OS X puolelta...
Crimson kirjoitti:
Vaan kertokaapa nyt kuinka tuon kalenterin vois ihan oikeesti jakaa perheen kesken?
Onko beta kalenteri käytössä? Sieltä webin puolelta kun löytyy jo Share Calendar kohdasta: "Invite people to view and edit the calendar."; en ole kokeillut mutta edit viittaisi kyllä vahvasti myös muokkausvaihtoehtoon...
Tuo en tiedä tuleeko nuo sitten muokattaviksi myös iPhone ja OS X puolelta...
Voi jummi jammi! Sain lisättyä uuden kalenterin ja jaettua sen vaimolle. Eli ainakin Me.com:in kautta näyttäisi toimivan kuten pitääkin.
Näyttäisi myös ilmestyneen meikäläisen iPhoneen saman tien. Täytyypäs illemmalla testata, josko toimis myös OS X:n puolelta vaimon kalenterista.