Voisitko ystävällisesti kertoa, saako sen yhteyden kotikoneelle ilman että kotikone on päällä ja jos saa, niin miten, sillä itse en sitä vielä ratkaissut.Crave kirjoitti: iPadilla pääsee mukavasti muutamalla kosketuksella koti koneelle / auttamaan tuttuja.
Tietokoneen etäkäyttö TeamViewer ohjelmalla
Keskustelua laitteista. Huom! Tänne vain keskustelu itse laitteista, ei ohjelmista tai iOS-käyttöjärjestelmästä
-
micqo
- Viestit: 1165
- Liittynyt: 27.4.2006 klo 16.37
Re: Tietokoneen etäkäyttö TeamViewer ohjelmalla
Viesti Kirjoittaja micqo »
Omppuja vuodesta 2004
-
Pis
- Viestit: 3551
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 10.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tietokoneen etäkäyttö TeamViewer ohjelmalla
Viesti Kirjoittaja Pis »
Miten tämä voisi olla mitenkään mahdollista? Sarkasmi sen kun jatkuu?micqo kirjoitti:Voisitko ystävällisesti kertoa, saako sen yhteyden kotikoneelle ilman että kotikone on päällä ja jos saa, niin miten, sillä itse en sitä vielä ratkaissut.
-
Frequency
- Viestit: 179
- Liittynyt: 28.6.2007 klo 4.21
Re: Tietokoneen etäkäyttö TeamViewer ohjelmalla
Viesti Kirjoittaja Frequency »
Jos koneesi kotona on unessa, voit herättää masiinan esimerkiksi iOS:n ohjelmalla iNet WOL (koneen tulee olla verkkokaapelilla kiinni + porttiohjaukset oikein modeemissa/reitittimessä TAI jos käytössä Airport Extreme / Timecapsule niin myös wlanin kautta saat nukkuvan koneen hereille). Teamviewerin tulee olla käynnissä koneellasi että saat siihen yhteyden. Yhteyshän muodostetaan kirjaamalla esim iphonella teamvieweriin kotikoneesi teamviewerin ilmoittama ID (joka ei muutu) ja kotikoneesi TW:n salasana. Käytännössä joudut asettamaan kotikoneen Teamvieweriin oman salasanan, sillä TW muussa tapauksessa generoi automaattisesti vaihtuvan salasanan joka vaikeuttaa toki pääsyä ulkopuolelta.micqo kirjoitti:Voisitko ystävällisesti kertoa, saako sen yhteyden kotikoneelle ilman että kotikone on päällä ja jos saa, niin miten, sillä itse en sitä vielä ratkaissut.Crave kirjoitti: iPadilla pääsee mukavasti muutamalla kosketuksella koti koneelle / auttamaan tuttuja.
ELI omassa koneessa TW aina päällä, jossa oma salasana ja ID tallessa -> iphonella TW auki ja ei muuta kö yhdistämään.
[Offtopic] Äärimmäisen kätevä ohjelma ollut TeamViewer etätukihommissa varsinkin perheenjäsenille. Toimii kun junan vessa ja on ilmainen yksityiskäytössä. TW:n sivuilta voi autettavaa kohdetta pyytää lataamaan TW Quicksupport joka ei asenna koneelle mitään, avaa vain clientin ja kertoo ID:n ja passun. Helppo ja nopea sitten yhdistää ja jeesata ilman että tarttee vaivautua omalta toimistotuolilta mihkää... [/Offtopic]
Viimeksi muokannut Frequency, 28.12.2010 klo 7.59. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Iphone 4 32GB + 15" MBP 2,4GHz / 4GB unibody + Mac Mini aluminium
http://tekniikanarmoilla.blogspot.com
http://tekniikanarmoilla.blogspot.com
-
micqo
- Viestit: 1165
- Liittynyt: 27.4.2006 klo 16.37
Re: Tietokoneen etäkäyttö TeamViewer ohjelmalla
Viesti Kirjoittaja micqo »
Tässä ei ole kyse sarkasmista, vaan tietämättömyydestä.Pis kirjoitti:Miten tämä voisi olla mitenkään mahdollista? Sarkasmi sen kun jatkuu?micqo kirjoitti:Voisitko ystävällisesti kertoa, saako sen yhteyden kotikoneelle ilman että kotikone on päällä ja jos saa, niin miten, sillä itse en sitä vielä ratkaissut.
Viimeksi muokannut micqo, 28.12.2010 klo 9.35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Omppuja vuodesta 2004
-
micqo
- Viestit: 1165
- Liittynyt: 27.4.2006 klo 16.37
Re: Tietokoneen etäkäyttö TeamViewer ohjelmalla
Viesti Kirjoittaja micqo »
Kiitos vastauksestaFrequency kirjoitti:Jos koneesi kotona on unessa, voit herättää masiinan esimerkiksi iOS:n ohjelmalla iNet WOL (koneen tulee olla verkkokaapelilla kiinni + porttiohjaukset oikein modeemissa/reitittimessä TAI jos käytössä Airport Extreme / Timecapsule niin myös wlanin kautta saat nukkuvan koneen hereille). Teamviewerin tulee olla käynnissä koneellasi että saat siihen yhteyden. Yhteyshän muodostetaan kirjaamalla esim iphonella teamvieweriin kotikoneesi teamviewerin ilmoittama ID (joka ei muutu) ja kotikoneesi TW:n salasana. Käytännössä joudut asettamaan kotikoneen Teamvieweriin oman salasanan, sillä TW muussa tapauksessa generoi automaattisesti vaihtuvan salasanan joka vaikeuttaa toki pääsyä ulkopuolelta.micqo kirjoitti:Voisitko ystävällisesti kertoa, saako sen yhteyden kotikoneelle ilman että kotikone on päällä ja jos saa, niin miten, sillä itse en sitä vielä ratkaissut.Crave kirjoitti: iPadilla pääsee mukavasti muutamalla kosketuksella koti koneelle / auttamaan tuttuja.
ELI omassa koneessa TW aina päällä, jossa oma salasana ja ID tallessa -> iphonella TW auki ja ei muuta kö yhdistämään.
Olen ymmärtänyt väärin tämän ohjelman käyttötarkoituksen. Näin ollen tämä ohjelma/palvelu ei palvele minua. Oletin että offline-yhteys on mahdollista kun kone on kiinni. Olisi ollut huippua saada etäyhteys kotikoneeseen tienpäällä ja päästä käsiksi tiedoistoihin olipa sitten missä tahansa.
Viimeksi muokannut micqo, 28.12.2010 klo 9.42. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Omppuja vuodesta 2004
-
hra.P
- Viestit: 402
- Liittynyt: 5.11.2009 klo 20.14
Re: Tietokoneen etäkäyttö TeamViewer ohjelmalla
Viesti Kirjoittaja hra.P »
Tuli tarpeeseen tänään neuvoa vanhuksia etäyhteydellä (Mac --> PC) ja muistin lukaisseeni tämän keskustelun. Kivuttomasti sai etäyhteyden ja jopa vastapuolella sovellus ei aiheuttanut ylitsepääsemättömiä vaikeuksia. Voin suositella, ainakin tähän tarpeeseen.
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit