tuomaril kirjoitti:hatey kirjoitti:tuomaril kirjoitti:hatey kirjoitti:Kortti pois ja tonni sakkoa, sekä oikean kortin eväys kahdeksi vuodeksi, niin opit tavoille, nuorisorikollinen.
Ihme nipotusta. No onneksi ei ole oma mopo niin ei tarvitse huolehtia jos kytät pysäyttää.
Nyt olet ymmärtänyt pahasti väärin. Kuski ne ylinopeus ja ajo-oikeudetta ajamisesta määrätyt sakot saa.
Siis meinasin että kun minä en tuolla mopolla usein aja niin ei tarvitse pelätä että joku kaunis päivä poliisi tahtoo testata mopoa.
Ei se tarvitse kuin sen yhden kerran, niin mopokortti lähtee ja oikean ajokortin voit saada vasta joskus kaksikymppisenä - ja tuskin silloinkaan, sillä ne, jotka valitsevat rikollisen käyttäytymistavan, usein ajelevat ilman korttia ja käryn käydessä kortin saanti taas lykkääntyy. Tuolla asenteella olet hölmö, jonka toilailuista ihmiset lukevat päätään pyöritellen pikku-uutisista:
Neljä alaikäistä pakeni metsään romutettuaan auton Helsingissä
Savon Sanomat: Moposta tullut vaarallisin ajoneuvo
Mopo on nykyisin kuljettajalleen vaarallisin ajoneuvo ajokilometriä kohden laskettuna,
kirjoittaa Savon Sanomat.
Viime vuonna
mopokolareissa kuoli yhdeksän ja loukkaantui yli 1 100 mopoilijaa. Valtaosa heistä oli nuoria.
Mopo-onnettomuuksien taustalla on kasvanut mopojen määrä, mutta
erityisesti vaaralliset ajotavat. Mopojen tilannenopeudet ovat liian kovia, ja lisäksi mopoja viritetään kulkemaan nopeammin kuin laki sallii. Liian lyhyen turvavälin jättäminen on ollut usein syynä erityisesti tyttöjen loukkaantumisissa.
Kuljettaja kaahasi 200 km/h kahdeksankympin alueella Kalajoella
Ainakin joka neljättä mopoa on viritetty
Ihalainen toivoo, että vanhemmat tarkistaisivat lastensa mopot, ennen kuin jotain íkävää sattuu. Liikenteessä kuolee vuosittain kymmenen ja loukkaantuu yli tuhat mopoilijaa ja virittäminen lisää onnettomuusriskiä...
Mopoilija kuoli törmäyksessä
Kaksi mopoilijaa törmäsi toisiinsa Harjurannantien kevyen liikenteen väylällä.
Vuonna 1997 syntynyt poika menehtyi. Toista mopoa ajanut, vuonna 1996 syntynyt poika loukkaantui.
Humalainen mopotyttö kieltäytyi poliisin puhallutuksesta
..mopoilija ajoi vaarallisesti ja yritti paeta poliiseja.
Poliisit pitivät .. aamuyöllä .. puhallutusratsiaa, kun mopoilija kääntyi juuri ennen ratsiaa ja lähti karkuun.
Poliisit löysivät melko nopeasti lähistöltä hylätyn mopon sekä 16-vuotiaan tytön.
Tyttö selitti paikallaoloaan sillä, että oli ollut mopon kyydissä, mutta väitti, ettei ollut itse ajanut mopolla. Poliisit eivät olleet nähneet kuitenkaan toistakaan kuljettajaa ajossa eikä paikalla.
Tyttö oli poliisien mukaan silminnähden humalassa. Hän ei suostunut puhaltamaan alkometriin, joten poliisit joutuivat kuljettamaan hänet suoraan verikokeisiin, joissa tytön humalatilan vahvuus selviää.
Puhallutuksesta kieltäytyminen on hyödytöntä, ilta vain pitenee verikokeisiin joutumisen vuoksi, ja kotiinpääsy saattaa venähtää pahemman kerran. Toki se illan venyminen ei ole seurauksista pahin.
![Pirullinen [6]](./images/smilies/icon_twisted.gif)