Tästä huolimatta onnistuin ostamaan siamilaiselta yksöseltä Hervannasta alle vuoden vanhan Benq T701:n 120 eurolla. Kauko-Idän poika puhui suomea ihan hyvin ja sinnikkäästi, mutta pikku väärinkäsityksiä sattui heti kun ei pitänyt varaansa.
"Näyttöhän on ihan jees", sanoin. "Se on vaan pölyä", vastasi siamilainen yksönen.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Enivei, olin yllättynyt siitä että PowerBookista lähtee tuohon ostokseeni tosi hyvä VGA-kuva, näytössä kun ei DVI:tä ole. Oikeastaan DVI-kuvan pitäisikin olla rinnalla jotta eron huomaisi. Tämä yhdistelmä toimii kuin väärä raha. Odotukseni siis ylittyivät.
Mutta hämmästyttävän vähän tämmöttissiä on markkinoilla ainakin minun silmääni sattuneina.
Edith: Tarkemmalla syynäämisellä kuva näyttää yhä vain tarkemmalta. Ilman DVI:täkin voi siis pärjätä, jos näytönohjaaja on tehtäviensä tasalla. (Esim. Radeon 9800 Pro SE ei tältä osin välttämättä ole. VGA-kuva putkinäytöllä on pehmeämpi kuin muuten kähysellä Geforce 5200:lla. DVI-kuva lätylle on luonnollisesti virheetön.)