Tyttöystävä haki viime kesänä yhtä sijaisuutta. Nyt sille soitettiin viime viikolla, että vois tulla haastatteluun.
...ja tällä kertaa valinta ei kohdistunut sinuun.
-
TheKraken
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Tyttöystävä haki viime kesänä yhtä sijaisuutta. Nyt sille soitettiin viime viikolla, että vois tulla haastatteluun.
-
villevee
- Viestit: 71
- Liittynyt: 13.9.2006 klo 18.05
Viesti Kirjoittaja villevee »
Yhteen haastatteluun olen päässyt (valitsivat kuitenkin opiskelijan). Hakemuksia olen kirjanpitoni mukaan lähettänyt 23 kappaletta, mutta luvussa eivät ole vanhimmat hakemukset mukana. Työtä ei ole löytynyt. Pätkätyötä tarjoavat työnantajat kysyvät, että "miten tuolla koulutuksella ei saa työtä?" Pääsisinpä töihin edes rippikouluun!
Työtä etsii Linux- ja UNIX-osaaja, jonka koulutukseen kuuluvat myös elektroniikka, fysiikka ja kansantaloustiede. Osaan hyvin venäjää ja työkokemusta on myös Sveitsin ja Ranskan rajalla sijaitsevasta hiukkaskiihdytinlaboratoriosta. Onko vihjeitä työpaikoista?
-
Mikael K.
- Viestit: 9651
- Liittynyt: 10.10.2004 klo 5.05
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Työttömyys käy hermoille ja kukkarolle. Valmistuin joskus ensimmäiseen ammattiini, joka oli pohjakoulutus äänipuolen opintojen aloittamiseksi. Minulle reitti oli tällainen, kun lepäilin läpi lukion niin autuaasti, että en saanut papereita sieltä. Kävin ammattikoulun elektroniikkapuolen, josta olisi ollut äänipuolella hyötyä.villevee kirjoitti:Olen hakenut koko alkuvuoden vakituista työtä. Sen puutteessa olen jo ryhtynyt hakemaan tilapäistä pätkätyötäkin. Kesätyötä en välttämättä halua, sillä silloin vien paikan joltakin köyhältä opiskelijalta.
Hain Valo- ja äänisuunnittelun laitokselle sekä TTVO:lle niihin pääsemättä. Muut hakijat olivat minua parempia. Aloituspaikat olivat kiven takana, joten sitä sitten kykin kotona ja tein tilapäistöitä. Onneksi minulla oli kuitenkin sen verran suhteita koossa, että aina satunnaisesti sain tehdä oikeita äänitöitä. Tarpeeksi kelailtuani elämää päädyin teologiaan ja pääsin opiskelemaan sitä ja tätä kautta ainakin minulle on avautunut uusi maailma.
Odotellessani tietoja teologisen pääsykokeista minulle tarjottiin ihan oikeita töitä pienestä studiosta, jossa tein tuolloin äänityksiä. Olisin päässyt äänittämään kunnon kamoilla ja paikassa siltä istumalta. Olin kuitenkin tuossa vaiheessa päättänyt vaihtaa alaa. Hieman jännitti, kun kieltäydyin tarjouksesta. Onneksi pääsin opiskelemaan. Muuten olisin tehnyt elämäni tyhmimmän päätöksen.
En tiedä millaisia reittejä kukin meistä vaeltaa läpi elämän. Olen välillä hämmästynyt nähdessäni historiallisia dokumentteja, joissa ihmiset ovat vaihtaneet maata ja saaneet leivän syrjästä kiinni. Monet ovat uupuneet matkalle ja toiset ovat selvinneet. En tiedä tähän syitä. Ehkä se sen takia hämmentää niin paljon. Toivon villevee, että saat elämästä kiinni. Älä vain hellitä. Uskon niin, että jotenkin ne asiat selviävät.
-
Rooivalk
- Viestit: 1180
- Liittynyt: 16.4.2006 klo 19.24
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja Rooivalk »
Eka esimerkki, hakijan puhelu työhönottajalle:
"Ootzä niinqu se jamppa joka teillä ottaa jengii duuniin niinku?". Ei kesätyöpaikkaa.
Toinen esimerkki, työhaastattelussa:
Pipo päässä, skeittilauta kourassa, purkka suussa, kännykkä laulaa ja siihen vielä vastataan kesken haastattelun. Ei kesätyöpaikkaa.
Yleismoka, johon moni syyllistyi:
"Voin olla töissä toukokuun lopusta syyskuun alkuun, paitsi silloin ja silloin, koska silloin on serkun häät ja juhannuksena taas olen menossa velipojan mökillle...." Ei kesätyöpaikkaa.
Että semmottista, en toki epäile, että fiksut Homppulaiset syyllistyisivät tämmöiseen, mutta tämäntapaisiakin tötöilijöitä on oikeasti liikenteessä.
24" iMac 2,93Ghz Core 2 Duo, 8Gb, Radeon HD4850. iPad Pro 10.5 64Gb wifi + cellular.
-
maxima
- Viestit: 2368
- Liittynyt: 23.2.2007 klo 14.16
- Paikkakunta: Espoo
Viesti Kirjoittaja maxima »
TheKraken kirjoitti: Tyttöystävä haki viime kesänä yhtä sijaisuutta. Nyt sille soitettiin viime viikolla, että vois tulla haastatteluun.
Oliko kyse juuri siitä samasta hommasta, mistä aikasemmin oli puhetta? Firmahan saattaa kirjoittaa listaan mielenkiintoisten työnhakijoiden tiedot ylös, myöhempää käyttöä varten.. Esim. tyttöystävä ei silloin saanut töitä, mutta nyt sitten otettiin häneen yhteyttä.
"I have a rule: if you're an idiot then don't speak"
-
TheKraken
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Ei tullut kyselleeksi, mutta oli miten oli, kyseinen firma ei kuitenkaan ollut aiemmin ollut missään yhteydessä.maxima kirjoitti:TheKraken kirjoitti: Tyttöystävä haki viime kesänä yhtä sijaisuutta. Nyt sille soitettiin viime viikolla, että vois tulla haastatteluun.
Oliko kyse juuri siitä samasta hommasta, mistä aikasemmin oli puhetta? Firmahan saattaa kirjoittaa listaan mielenkiintoisten työnhakijoiden tiedot ylös, myöhempää käyttöä varten.. Esim. tyttöystävä ei silloin saanut töitä, mutta nyt sitten otettiin häneen yhteyttä.
-
Geemies
- Viestit: 194
- Liittynyt: 8.5.2007 klo 10.55
Viesti Kirjoittaja Geemies »
Kyllä Linux-/Unix- puolella pitäisi hommia löytyä. Tuppaa tuolla telecom puolella olemaan nuo järjestelmät järjestään jotain Solarista tai HP-UXia joihin pääsee jyvälle Linux-osaamisella. Tuollaisia hommia olen nähnyt ainakin olevan Ericssonilla ja Nokialla avoinna melkein koko ajan. Nuo vaan sinun tapauksessasi vaatinevat muuttoa. Ja isommat yritykset vaativat yleensä jotakin loppututkintoakin.villevee kirjoitti:Työtä etsii Linux- ja UNIX-osaaja, jonka koulutukseen kuuluvat myös elektroniikka, fysiikka ja kansantaloustiede. Osaan hyvin venäjää ja työkokemusta on myös Sveitsin ja Ranskan rajalla sijaitsevasta hiukkaskiihdytinlaboratoriosta. Onko vihjeitä työpaikoista?
Kun laman aikaan 90-luvulla opiskelin ja hain kesätyöpaikkaa, laitoin hakemuksen 50+ yritykseen ja soitin varmaan yli sataan numeroon. Kyllä se paikka sitten viimein löytyi mutta duunia sen eteen sai tehdä.
-
trina
- Viestit: 114
- Liittynyt: 10.10.2006 klo 10.03
- Paikkakunta: tampere
Viesti Kirjoittaja trina »
that's it. rahaa ei ole enkä tiiä koska seuraavan kerran sitä nään, ens viikolla olis vuokranmaksupäiväkin.. ei o rahaa..
on se niin mukavaa kun neljä vuotta kituuttaa korkeakoulussa eikä sitten mihinkään pääse töihin kuitenkaan..
MacBook
-
jonesb
- Viestit: 2017
- Liittynyt: 25.4.2004 klo 16.21
Viesti Kirjoittaja jonesb »
Kysymys kuluu, mitäs korkeakoulua kävit? Ihan mielenkiinnosta kysyn..trina kirjoitti:hakemuksia on menny useita kymmeniä viimesten kuukausien aikana. oon hakenu oman alan ja muiden alojen ja kesätöitä ja vakituisia töitä. pari haastattelua on ollut.
that's it. rahaa ei ole enkä tiiä koska seuraavan kerran sitä nään, ens viikolla olis vuokranmaksupäiväkin.. ei o rahaa..
on se niin mukavaa kun neljä vuotta kituuttaa korkeakoulussa eikä sitten mihinkään pääse töihin kuitenkaan..
-
trina
- Viestit: 114
- Liittynyt: 10.10.2006 klo 10.03
- Paikkakunta: tampere
-
alucard
- Viestit: 1003
- Liittynyt: 30.11.2006 klo 17.52
-
JHA
- Viestit: 2928
- Liittynyt: 28.11.2004 klo 14.14
- Paikkakunta: Espoo
Viesti Kirjoittaja JHA »
Toisaalta hyvä ammattikoulun käynyt ammattilainen voi nyky-yhteiskunnassa pärjätä hyvinkin paljon paremmin kuin keskiverrot yo-tradenomit, metronomit tai muut reippaat ajannäyttäjät. Joillekin johtavalle paikalle pääsy on itseisarvo, toisille vakaa perustyö joka ei aiheuta liikaa stressiä ja johon sisältyy etuna ns säädelty työaika voi olla vähintään yhtä arvokas ja tavoiteltava työuran lopputulema..Jamac kirjoitti:Maailman rikkaimmat henkilöt on "lukion" keskenjättäneitä, mainitaksni nyt vaikka Bill Gates, Steve Jobs... Lisäksi eräs Ideapark-nimisen kappajättiketjun omistajaperusta tms. yms. on käsittääkseni koulutukseltaan max ammattikoululainen – ja huonoin arvosanoin.kuriton kirjoitti:Luinko taas rivienvälistä väärin jottain: että ammattikoulun käynytkö ei oo mittään
Mutta kyllä on todennäköisempää että hyvällä (lue: pidemmällä, laajemmalla) koulutuksella löytää itsensä johtavilta palleilta kun uraa alkaa olla takana.
.
Ainakin teollisella puolella on tällä hetkellä osaavista koneistajista, luokkahitsaajista ja muista perusosaajista suoranainen pula ( tässäkin talossa käsittääkseni melkeimpä jatkuvasti parin vähän kokenemman paikat haussa ) ja tulevaisuuskin näyttää siltä että toimiva kokonaisuus tarvitsee myös meidän ylempien toimihenkilöiden lisäksi myös muunkin tyyppisiä osaajia.
-
NeliX4
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Tiedän kaverin, joka on biotekniikasta valmistumassa. Kokemusta on vaan duunarihommista kesätöistä viimeisen 5 vuoden ajalta, mutta paperit ja hakemus oli täydellinen. Kaveri teki työtä 8 tuntiä päivässä kuukauden verran - lähetellen hakemuksia ja soitellen perään. Kuulemma oli saanut joskus vastauksen toimitusjohtajalta, että "hakemuksesi oli täydellinen ja olisit muutenkin juuri sopiva töihin, mutta heillä on vaikeuksia työllistää omatkin työntekijät". Hän sai lopulta töitä PK seudulta isosta alan firmasta ja hommakin oli vielä keskivertoa parempaa. Tarinan opetus: kannattaa yrittää.
Itse sain paikan tyyliin perjantaina hakemus, maanantaina työhaastattelu (vapppu aatto) ja keskiviikkoiltana soitto "Tuutko huomen aamulla klo 8, saat palkkaa X verran". ... ihan säkällä.
-
jyrkiboy
- Viestit: 108
- Liittynyt: 8.6.2006 klo 22.34
- Paikkakunta: Vantaa
Viesti Kirjoittaja jyrkiboy »
Oli se tuskaa laitella hakemuksia ja ei päässyt edes haastatteluun
-
villevee
- Viestit: 71
- Liittynyt: 13.9.2006 klo 18.05
Viesti Kirjoittaja villevee »
Minulla on tutkinto, ihan DI. Olen valmis muuttamaan.Geemies kirjoitti:Tuollaisia hommia olen nähnyt ainakin olevan Ericssonilla ja Nokialla avoinna melkein koko ajan. Nuo vaan sinun tapauksessasi vaatinevat muuttoa. Ja isommat yritykset vaativat yleensä jotakin loppututkintoakin..
Ericssonin hakemuksen olen täyttänyt. Hakemuksessa kysyttiin jotain kumman competencea (pätevyys tahi osaaminen), aloja oli lueteltu monia aina pankkialasta ties mihin öljynjalostukseen asti. Mitä ihmeen osaamista vastavalmistuneella voi olla pankki- tai vakuutusalalta? Toki hakemukseen saattoi kirjoittaa omaa löpinää sinne vapaa sana -osioon. On kuitenkin aivan sama, mitä hakusanoja tuohon osastoon laittaa, sillä vapaa sana -osaston tekstiä eivät Ericssonin työhönottajat voi hakemalla hakea vaan hakemuksen on muuten osuttava työhönottajan silmiin. Laitan mieluummin hakemuksia sähköpostitse siten, että joku elävä ihminen lukee jokaisen saamansa hakemuksen. Kiitos kuitenkin Geemiehelle hyvistä vihjeistä.
Toivotan trinalle onnea työnhakuun!
-
JHA
- Viestit: 2928
- Liittynyt: 28.11.2004 klo 14.14
- Paikkakunta: Espoo
Viesti Kirjoittaja JHA »
Asiahan ei minulle tietty kuulu.. mutta..villevee kirjoitti:
Yhteen haastatteluun olen päässyt (valitsivat kuitenkin opiskelijan). Hakemuksia olen kirjanpitoni mukaan lähettänyt 23 kappaletta, mutta luvussa eivät ole vanhimmat hakemukset mukana. Työtä ei ole löytynyt. Pätkätyötä tarjoavat työnantajat kysyvät, että "miten tuolla koulutuksella ei saa työtä?" Pääsisinpä töihin edes rippikouluun!
Työtä etsii Linux- ja UNIX-osaaja, jonka koulutukseen kuuluvat myös elektroniikka, fysiikka ja kansantaloustiede. Osaan hyvin venäjää ja työkokemusta on myös Sveitsin ja Ranskan rajalla sijaitsevasta hiukkaskiihdytinlaboratoriosta. Onko vihjeitä työpaikoista?
Oletko harkinnut sellaista että perustaisit itsellesi varmuuden vuoksi oman toiminimen ja päätoimisen työnhaun ohella tarjoaisit tuntityönä tutkimukseen ja tuotekehitykseen liittyviä palveluksia. Tänä päivänä siellä sun täällä trendinä tuntuu olevan se että omaa T&K puolta ei ainakaan nuppilukuna lisätä vaan tapauskohtaisesti palveluksia ostetaan ulkoa pienemmiltä toimistoilta tai yksittäisiltä toimijoilta..
-
maxima
- Viestit: 2368
- Liittynyt: 23.2.2007 klo 14.16
- Paikkakunta: Espoo
-
dogmulder
- Viestit: 1627
- Liittynyt: 14.6.2005 klo 23.11
Viesti Kirjoittaja dogmulder »
Yhteen alan paikkaan hain ja sen sain, palkkakin on ok.
Taksiakin voisin ajella, mutta se ei nappaa. Ja Nokian linjalle ny luulis pääsevän aina (jos ei ole rikosrekisteriä).
-
dogmulder
- Viestit: 1627
- Liittynyt: 14.6.2005 klo 23.11
Viesti Kirjoittaja dogmulder »
Olisit mennyt lukemaan geologiaa. Mä luin 5 vuotta, 42 opintoviikkoa ja hyvä kesäduunipaikka.trina kirjoitti:hakemuksia on menny useita kymmeniä viimesten kuukausien aikana. oon hakenu oman alan ja muiden alojen ja kesätöitä ja vakituisia töitä. pari haastattelua on ollut.
that's it. rahaa ei ole enkä tiiä koska seuraavan kerran sitä nään, ens viikolla olis vuokranmaksupäiväkin.. ei o rahaa..
on se niin mukavaa kun neljä vuotta kituuttaa korkeakoulussa eikä sitten mihinkään pääse töihin kuitenkaan..
Isoveljellä on kai 180 opintoviikkoa ja se sai ekaa kertaa alan hommia, laitoksen harjoituspaikka, 900e/kk.
-
sulo-wilen
- Viestit: 352
- Liittynyt: 30.6.2004 klo 20.12
- Paikkakunta: Waasa
Amis ei ole mistään kotoisin??
Viesti Kirjoittaja sulo-wilen »
Omakohtaisesti:
Eli yläasteelta ammattikouluun, amiksesta sitten armeijaan, muutama kuukausi paskaduunia (joo toki ammattikoulutaustalla saa oikeitakin töitä, minun kohdallani kuitenkin näin) sitten tekuun ja koneinssiksi.
Nyt on töitä, ja vientiä, kuin sammakolla äkeen alla.
Toki olen muutaman kerran pohtinut tuota DI- koulutusta,, mutta katotaans nyt.
Toisaalta olen pohtinut, josko hankkisi itselle jonkin muunkin ammatin, vaikka sähkö tai putkimies, tai sitten vaikka raksainssi. Ei silti, ettenkö olisi nykyiseen elämääni tyytyväinen. Ainut ongelma on siinä, että olen tottunut tekemään käsilläni aina jotakin, joten tämä pelkkä suunnittelutyö ei sillä tavalla anna vastinetta sille. Siis hankkia jotakin remontoitavaa, tai toinenkin ammatti aikuispuolelta..
Tällä hetkellä Duuni on ok, palkkaa ei saa koskaan likaa (ilmoittakaa, jos näin on, minä voin auttaa tuossa), mutta vastaavasti minulle ei soitella illalla työpuheluita. Edeltävässä duunissani sain niitä melkein koska vain, ja mielestäni se ei ollut sen arvoista.
Kevyemmin stressiä, emme elä tehdäksemme töitä, vaan teemme töitä elääksemme.
Mutta jos palataan siihen miten saada se kesätyö tai se ensimmäinen oikea työ, niin voisin väittää, että monessa kohdassa ne suhteet ovat se, joka asian ratkaisee, tai sitten se, millainen olet työporukassa. Vaikka olet kuinka huippu duunissasi, mutta työkavereita kohtaan täysi kurkku ja vielä niin, että annat sen näkyä jo hakemuksessa ja haastattelussa, ei siitä hyvä seuraa.
Kun haet seuraavaa paikkaa niin melko todennäköisesti sinun vanhaan pomoosi otetaan yhteyttä, ja se kyllä kertoo millainen olet.
-
maxima
- Viestit: 2368
- Liittynyt: 23.2.2007 klo 14.16
- Paikkakunta: Espoo
Re: Amis ei ole mistään kotoisin??
Viesti Kirjoittaja maxima »
Oikeastiko?sulo-wilen kirjoitti:
Kun haet seuraavaa paikkaa niin melko todennäköisesti sinun vanhaan pomoosi otetaan yhteyttä, ja se kyllä kertoo millainen olet.
"I have a rule: if you're an idiot then don't speak"
-
TheKraken
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Amis ei ole mistään kotoisin??
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Ihan oikeasti. Jos tahdot että ottavat yhteyttä johonkin muuhun kuin pomoosi, niin kannattaa erikseen mainita joku muu henkilö (otsikolla: suosittelija) siitä firmasta joka osaa työpanoksestasi kertoa. Kohteliaisuussääntöihin kuuluu, että sinulla on tämän henkilön lupa hänen nimensä mainita suosittelijana.maxima kirjoitti:Oikeastiko?sulo-wilen kirjoitti:
Kun haet seuraavaa paikkaa niin melko todennäköisesti sinun vanhaan pomoosi otetaan yhteyttä, ja se kyllä kertoo millainen olet.
-
maxima
- Viestit: 2368
- Liittynyt: 23.2.2007 klo 14.16
- Paikkakunta: Espoo
Re: Amis ei ole mistään kotoisin??
Viesti Kirjoittaja maxima »
Never heard... Kaikkea sitä Hompusta oppii...TheKraken kirjoitti:Ihan oikeasti. Jos tahdot että ottavat yhteyttä johonkin muuhun kuin pomoosi, niin kannattaa erikseen mainita joku muu henkilö (otsikolla: suosittelija) siitä firmasta joka osaa työpanoksestasi kertoa. Kohteliaisuussääntöihin kuuluu, että sinulla on tämän henkilön lupa hänen nimensä mainita suosittelijana.maxima kirjoitti:Oikeastiko?sulo-wilen kirjoitti:
Kun haet seuraavaa paikkaa niin melko todennäköisesti sinun vanhaan pomoosi otetaan yhteyttä, ja se kyllä kertoo millainen olet.
"I have a rule: if you're an idiot then don't speak"
-
Geemies
- Viestit: 194
- Liittynyt: 8.5.2007 klo 10.55
Viesti Kirjoittaja Geemies »
Ihan vinkkinä kaikille jotka noita täyttää. Suurimmilla yrityksillä on kaikilla tuollainen samanlainen kysely. Tuollaisiin pätevyyskyselyihin kannattaa laittaa vaan ne mistä oikeasti on pätevyyttä ja jotka liittyvät haettavaan tehtävään. Työhönottaja varmasti katsoo että onko hakija ymmärtänyt haettavassa tehtävässä tarvittavan osaamisalueen. Toki kannattaa yrittää miettiä aravakatseisesti ja jos on oikeasti hyvä pankkialalla niin kyllähän sen voi mainita vaikka hakisi telecom alalle Unix adminiksi.villevee kirjoitti:Hakemuksessa kysyttiin jotain kumman competencea (pätevyys tahi osaaminen), aloja oli lueteltu monia aina pankkialasta ties mihin öljynjalostukseen asti. Mitä ihmeen osaamista vastavalmistuneella voi olla pankki- tai vakuutusalalta?
Ja vielä kommenttia noista webbihakemuksista. Niihin vapaisiin tekstikenttiin kannattaa laittaa CV:nsä tekstimudossa (mieluummin näin) tai linkki webissä olevaan CV:hen jos hakee duunia jossa pitää esitellä graafista osaamistaan tms. CV kannattaa rakentaa mahdollisimman myyväksi ja selkeäksi jotta sitä lukeva ihminen saa helposti selkeän kuvan siitä mitä osaat ja mitä olet tehnyt. CV runkoja löytyy netistä ja kirjoista.
Kun hakee töitä niin kannattaa muistaa että samaa tehtävää hakee moni muu ja se joka hakemuksia lukee on samanlainen ihminen kuin sinäkin. Jos joutuu lukemaan satoja hakemuksia niin helposti hylkää epäselvät ja vaikealukuiset hakemukset.
Eivät ota jos ovat HR-ammattilaisia. Suosittelijat pitäisi erikseen mainita hakemuksessa. Suosittelija on entinen esimiehesi jonka kanssa sinä olet erikseen sopinut että saat mainita hänet suosittelijaksi. Pienemmissä yrityksissä joissa ei ehkä ole erillistä (ammattietiikkansa tuntevaa) HR-henkilöä, ja varsinkin jos alan piirit ovat pienet, työnantaja voi soittaa edelliselle työnantajalle ja kysellä.sulo-wilen kirjoitti:Kun haet seuraavaa paikkaa niin melko todennäköisesti sinun vanhaan pomoosi otetaan yhteyttä, ja se kyllä kertoo millainen olet.
Toivottavasti tästä on jollekin apua työnhaussa.
-
villevee
- Viestit: 71
- Liittynyt: 13.9.2006 klo 18.05
Viesti Kirjoittaja villevee »
Kuvitellaan, että on hakija, jolla ei ole muuta kuin koulusta hankittua pätevyyttä, kokemusta ja osaamista. Tällainen hakija ei osaa pankki- eikä öljynjalostusalaakaan eikä siten voi laittaa ruksia webbilomakkeen ruutuun. Miten työhönottaja ikinä saa ruudulleen tämän hakijan vapaamuotoista hakemusta tai yhteystietoja, jos työnantaja tekee hakuja osaamisen perusteella? Muistutan edelleen, että Ericssonin tapauksessa on aivan sama, mitä "Solaris, Mac OS X, HP-SUX..."-litanioita sinne vapaa sana -osioon kirjoitetaan, sillä työhönottaja ei voi hakusanoilla hakea vapaasta kentästä mitään.Geemies kirjoitti:Tuollaisiin pätevyyskyselyihin kannattaa laittaa vaan ne mistä oikeasti on pätevyyttä ja jotka liittyvät haettavaan tehtävään. Työhönottaja varmasti katsoo että onko hakija ymmärtänyt haettavassa tehtävässä tarvittavan osaamisalueen.
Minulla on hyvä CV. Olen luetuttanut sen työvoimatoimiston asiantuntijoilla ja kavereilla. Ja kun kerran olen haastatteluunkin päässyt, on hakemuksen ja CV:n oltava kunnossa. CV:ssä on pari suosittelijaakin. Yksi entinen esimieheni välttämättä halusi päästä suosittelijakseni! (Taitavat olla yliopiston proffat kateellisia: kun yksi on päässyt suosittelijakseni, haluavat muutkin päästä).
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit