Kun löytyisi veilä plugari millä saisi pdf:t näkymään selaimessaLoksutada kirjoitti:Firefoxista ainakin löytyy.Jamac kirjoitti:Ylipäätään nettiselaimissa pitäisi olla asetus jolla voisi estää jonkin nettsivun scriptikikkareen muuttamasta sivun kokoa suuremmaksi.
Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää?
-
Jamac
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja Jamac »
-
massee
- Viestit: 18
- Liittynyt: 28.12.2007 klo 11.58
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja massee »
-
MacFinn
- Viestit: 23032
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Ja minähän ole päässyt tuosta vaivasta jo vuosia sitten. Inhoan pdf:n aukeamista selaimessa jopa enemmän kuin flash-mainoksia.Jamac kirjoitti:Kun löytyisi veilä plugari millä saisi pdf:t näkymään selaimessaLoksutada kirjoitti:Firefoxista ainakin löytyy.Jamac kirjoitti:Ylipäätään nettiselaimissa pitäisi olla asetus jolla voisi estää jonkin nettsivun scriptikikkareen muuttamasta sivun kokoa suuremmaksi.
-
MacFinn
- Viestit: 23032
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Suosittelen peiliä tai pitkää terapiaa.massee kirjoitti:Mac-ilmiö ärsyttää jostain syystä myös. En osaa selittää miksi mua ärsyttää se, että henkilö kaivaa kahvilassa laukustaan mäkin eikä pc:tä. Laite huokuu vahvasti tietynlaista statusta, ehkä se on se juttu mikä ärsyttää.
-
Touho
- Viestit: 5041
- Liittynyt: 8.7.2005 klo 2.59
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja Touho »
Perskule.
Joop, menee vissiin harkintaan tai ainakin tarkempaan syyniin uusien mäkkien hommaaminen, ainakin noiden uusien alu-bookkien osalta.
Noinko Applekin on joutunut kumartumaan mediamogulien edessä, ja pyllistämään ostavalle yleisölle?
Ihan turhia ja piratismin suhteen tehottomia, paremminkin sitä edistäviä moiset DRM:t ja näyttöporttiestot. Jos ostan laillisen kopion leffasta, haluaisin kyllä itse päättää siitä, katsonko sen läppärin ruudulta tai vaikka kotiteatterin screenilta. Eihän tuollainen näyttöporttiesto estä mitenkään leffojen piratoitumista, vaan paremminkin edistää sitä, jos leffan laillisestikaan ostanut katsoja ei voi itse päättää siitä, missä tai kenen kanssa leffan katsoo. Ne jotka noita oikeasti piraatteina katsovat ja levittävät, eivät ensinnäkään osta laillista leffaa kotikoneella katsottavaksi, vaan sen rippaamiseksi ja monistamiseksi muihin formaatteihin. Taitaa olla tuossakin tapauksessa se ainoa konsti, jolla laillisen kopion ostanut voi sen katsoa isolta screenilta, vaikka sen sitten katselisi lain puitteissa yksikseen.
En ihannoi enkä rohkaise piratismiin enkä laittomaan kopiointiin, mutta tällaiset estot ja käytön hankaloittamiset ovat kyllä hanurista, ja toimivat juuri päinvastoin kuin olisi tarkoitus, eivätkä ainakaan lisää intoa nyt jopa joidenkin Applen tuotteiden hankintaan.
Applen uudet läppärit ovat vissiin Vistafioituneet, voi itku. Tai ainakin saatiin taas uusi kirosana DRM:n ja HDCP:n rinnalle, eli DPCP.
-
meegsthesound
- Viestit: 46
- Liittynyt: 5.4.2007 klo 16.04
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja meegsthesound »
Onneksi on iMacissa Apple Care, että huoltoonhan se lähtee. Oikeastaan ainoa syy miksi nämäkin Macit vielä omistan on GarageBand. Jos joku osaa suositella yhtä kätevää ja helppokäyttöistä demotussoftaa winukka tai linux-puolelle niin kuuntelen mielelläni ja nämä rakkineet voin sen jälkeen heittää seinään. Eli siis lähinnä GarageBandissa viehättää tuo luuppaamisen helppous, johon en ole ainakaa vielä muissa softissa törmännyt.
-
TheKraken
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Kaikki levyt hajoavat joskus, jotkut vähän aiemmin kuin toiset. Valitettava tosiasia. Ei ole oikein mitään levymerkkiä joka olisi tässä mielessä juurikaan toista parempi.
Itseltä on hajonnut puolisenkymmentä LaCien kotelossa ollutta ulkoista lättyä, eivätkä edes samaa merkkiä kaikkia. Applen vehkeistä taas yhdestäkään ole levy mennyt ja näitä koneita tässä kuitenkin pöydällä käväissyt kohta toistakymmentä kait. En syytä LaCieta, vaan huonoa tuuria.
-
jomppa
- Viestit: 2286
- Liittynyt: 17.2.2005 klo 18.59
- Paikkakunta: Tampere
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja jomppa »
Ikävä kyllä tuo HDCP taitaa olla blurayn vaatimus, eli ei tule mäkkiin asemaa ennen suojausta. Tuossa taisi olla osallisena vielä bugi, joka esti SD-tauhkan näkymisen, joten tilanne ei kenties ole aivan toivoton. Itseasiassa HDCP:n pitäisi estää ainoastaan HD-kuvan digitaalisen siirron laitteeseen, joka ei ole HDCP-yhteensopiva. Eli "oikeilla" laitteilla tuon ei pitäisi pahemmin katselua haitata.Touho kirjoitti:En tiedä onko tämä nyt oikea topiikki tälle avautumiselle, mutta löytyipähän ilmeisesti yksi uusi asia, mikä Applessa ja uusissa mäkeissä ärsyttää.
Perskule.![]()
...
Ihan turhia ja piratismin suhteen tehottomia, paremminkin sitä edistäviä moiset DRM:t ja näyttöporttiestot. Jos ostan laillisen kopion leffasta, haluaisin kyllä itse päättää siitä, katsonko sen läppärin ruudulta tai vaikka kotiteatterin screenilta.
...
Applen uudet läppärit ovat vissiin Vistafioituneet, voi itku. Tai ainakin saatiin taas uusi kirosana DRM:n ja HDCP:n rinnalle, eli DPCP.
6xiPod +iPhone 15 Pro
AppleTV
Apple Watch S10
-
Donza
- Viestit: 845
- Liittynyt: 18.4.2006 klo 15.30
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja Donza »
I hate Macs. I have always hated Macs. I hate people who use Macs. I even hate people who don't use Macs but sometimes wish they did. Macs are glorified Fisher-Price activity centres for adults; computers for scaredy cats too nervous to learn how proper computers work; computers for people who earnestly believe in feng shui.
-
Touho
- Viestit: 5041
- Liittynyt: 8.7.2005 klo 2.59
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja Touho »
Ok jos tuo esto on puhtaasti tekninen eikä mitenkään (kauppa)poliittinen, niin kaitpa sen kanssa sitten pärjää. Tosin eipä nuo mahdolliset yhteensopivuusongelmat ole ennenkään juur vaatineet mitään erillistä estoa tai virtuaalinannyä käyttäjiä paimentamaan. Mutta kassotaas ny mitä tulema pitää.Itseasiassa HDCP:n pitäisi estää ainoastaan HD-kuvan digitaalisen siirron laitteeseen, joka ei ole HDCP-yhteensopiva. Eli "oikeilla" laitteilla tuon ei pitäisi pahemmin katselua haitata.
Kunnon kompuutterit, aevan. Kunnon kompuutterit, jotka joskus toimivat, joskus eivät. Kompuutterit, jotka hyytyvät satunnaisesti ilman mitään näkyvää syytä. Kompuutterit, jotka keräävät itseensä kaikenmaailman viruksia, haittaohjelmia sun muita öhkömönkiäisiä netistä jopa ilman käyttäjän myötävaikutusta. Kompuutterit, jotka sekoavat itsekseen vuodessa parissa ihan omia aikojaan. Kompuutterit, jotka tehosta huolimatta hidastuvat pikkuhiljaa. Kompuutterit, joissa ohjelmien ja ajurien asennus tai poistaminen voi joskus vaatia mustan magian taitoja. Kompuutterit, joita hankitaan siksi, kun kaikki muutkin niitä käyttävät, joten vaihtoehtoja ei ole, jne. Niitäkö ne Charlien kunnon kompuutterit ovat?too nervous to learn how proper computers work
Noh, makuasioitahan nämä tavallaan, eli vihatkoon vaan rauhassa.
-
skip
- Viestit: 2282
- Liittynyt: 26.8.2007 klo 20.52
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja skip »
toinen asia mikä ärsyttää hieman on applen tietynlainen "ehdottomuus". jotkin asiat pitää tehdä kuten apple haluaa, eikä niin kuin itse haluaisi. tämä on ärsyttänyt itseäni eniten applessa, enää ei niinkään, paitsi itunesin osalta. haluaisin artist ja name kolumnien paikkaa vaihtaa keskenään, mutta en saa!
https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
-
MacFinn
- Viestit: 23032
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Tai se keskimmäinen niistä ja siitä näkymästä Artisti.
-
Touho
- Viestit: 5041
- Liittynyt: 8.7.2005 klo 2.59
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja Touho »
Moisesta ressaantuminen on täysin vapaaehtoista, ja kuuluu sarjaan vapaavalintaiset elämäntavat. Kyseisestä kärsimystä voi vähentää oleellisesti parilla hiiren klikkauksella. Asetuksista eli Preferencesistä rasti pois ruudusta Check for updates ja mahdollisesti Download important updates in the background. Eli suomeksi automaattinen päivitysten haku ja imutus pois päältä. Noita päivityksiähän voi hakea silloin kun se itselle parhaiten sopii, sieltä ompun alta, eli omppuvalikosta klikataan Software Update... -optiota. Sieltä voi myös itse valita mitä asentaa ja mitä ei. Helppoa kuin heinänteko, eikä pitäis ärsyttää edes Känkkäränkkää.skip kirjoitti:itseäni ärsyttää tällä hetkellä eniten software update. tuntuu, että joka toinen päivä tulee jotain turhaakin turhempaa updatea, jonka takia pitäisi käynnistellä konetta uudelleen. saisi päivitykset toimia niin, ettei kokoajan tarvitsisi buuttailla. ärsyttää sulkea kaikki ohjelmat ja kesken olevat projektit jonkun safarin tai iphoton raw-kuva päivityksen takia, jotka molemmat ovat ainakin itselleni hyvin pitkälti täysin turhia.
-
goedel
- Viestit: 63
- Liittynyt: 9.4.2008 klo 9.27
- Paikkakunta: Kempele
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja goedel »
Tuo uudelleen käynnistyksen vaativien päivitysten tiheys tuntuu jotenkin kasvaneen. Olen myös hieman kummastellut (en kuitenkaan ärsyyntynyt) tästä. Tosin hyvä kun reijät paikataan. Mutta täytyyy ihmetellä, että melko syvälle järjestelmään on pultattu iso osa asioista.skip kirjoitti:itseäni ärsyttää tällä hetkellä eniten software update. tuntuu, että joka toinen päivä tulee jotain turhaakin turhempaa updatea, jonka takia pitäisi käynnistellä konetta uudelleen. saisi päivitykset toimia niin, ettei kokoajan tarvitsisi buuttailla. ärsyttää sulkea kaikki ohjelmat ja kesken olevat projektit jonkun safarin tai iphoton raw-kuva päivityksen takia, jotka molemmat ovat ainakin itselleni hyvin pitkälti täysin turhia.
Itse kyllä annan päivitysten hakeutua masiinaani itsekseen. Sammutuksen ja asennuksen voi sitten tehdä kun sopii.
-
cedar
- Viestit: 27
- Liittynyt: 21.9.2007 klo 21.28
- Paikkakunta: Tampere
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja cedar »
https://addons.mozilla.org/fi/firefox/addon/7518, ei tosin ole kyllä yhtä hyvä kuin safarin vastaava.Jamac kirjoitti:Kun löytyisi veilä plugari millä saisi pdf:t näkymään selaimessa
-
skip
- Viestit: 2282
- Liittynyt: 26.8.2007 klo 20.52
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja skip »
vasen mulla kokoajan on käytössä ja siinä se ärsytys onkin, kun en saa artistikolumnia siirrettyä nimikolmnin eteen. olen noita muitakin näkymiä testaillut, mutta ei ne tarjoa mulle yhtään mitään, koska en ikinä kuuntele kokonaisia albumeita (ehkä pari kertaa vuodessa), vaan yksittäisiä biisejä.MacFinn kirjoitti:Tota, oletko koskaan katsonut sitä iTunesia sillai Genre/Artist/Album muodossa? Siis siinä työkalupalkissa on ne kolme pientä painiketta, niistä se vasen.
Tai se keskimmäinen niistä ja siitä näkymästä Artisti.
tuli toinenkin itunesin ärsytys mileen:
kun laitan äänilevyn sisään, on itunesin ilmeisesti pakko siirtää näkymä siihen ja jos sillä hetkellä on ollut musiikki pausessa, niin play-namikkaa uudelleen painettaessa itunes tahotookin soittaa CD:tä
Touho kirjoitti: Moisesta ressaantuminen on täysin vapaaehtoista, ja kuuluu sarjaan vapaavalintaiset elämäntavat. Kyseisestä kärsimystä voi vähentää oleellisesti parilla hiiren klikkauksella. Asetuksista eli Preferencesistä rasti pois ruudusta Check for updates ja mahdollisesti Download important updates in the background. Eli suomeksi automaattinen päivitysten haku ja imutus pois päältä. Noita päivityksiähän voi hakea silloin kun se itselle parhaiten sopii, sieltä ompun alta, eli omppuvalikosta klikataan Software Update... -optiota. Sieltä voi myös itse valita mitä asentaa ja mitä ei. Helppoa kuin heinänteko, eikä pitäis ärsyttää edes Känkkäränkkää.
ei mulla siis mitään päivityksiä vastaan ole, hyvä vaan, että päivittyy. haluan aina pitää kaikki ajantasalla. en vaan ymmärrä miten melkein kaikki päivitykset tuntuvat vaativan buuttauksen, enemmän kuin windowsilla jopa mielestäni, joka on jo aika erikoista. lisäksi buuttauksen vaativia päivityksiä tuntuu tulevan vaikka tänään yksi ja huomenna toinen. tälläisesse tapauksessa olisi helpointa mielestäni laittaa nämä päivitykset jakoon samalla kertaa varsinkin, jos kyse on jostain mikä ei liity olennaisesti tietoturvaan.goedel kirjoitti: Tuo uudelleen käynnistyksen vaativien päivitysten tiheys tuntuu jotenkin kasvaneen. Olen myös hieman kummastellut (en kuitenkaan ärsyyntynyt) tästä. Tosin hyvä kun reijät paikataan. Mutta täytyyy ihmetellä, että melko syvälle järjestelmään on pultattu iso osa asioista.
Itse kyllä annan päivitysten hakeutua masiinaani itsekseen. Sammutuksen ja asennuksen voi sitten tehdä kun sopii.
https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
-
skip
- Viestit: 2282
- Liittynyt: 26.8.2007 klo 20.52
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja skip »
macbookin DVD-asema on aivan susi. sylkee ulos varmaan noin 20% kaikista CD-levyistä, mitä sinne syöttää ja levyn tunnistumisessakin menee pieni ikuisuus. onneksi on vielä windows-kone hollilla, niin saa sillä ripattua levyt, joita macbook ei huoli.
https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
-
MacFinn
- Viestit: 23032
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
-
skip
- Viestit: 2282
- Liittynyt: 26.8.2007 klo 20.52
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja skip »
ei helpotu, kun tulee vain hankalammaksi. en näe tuossa mitään hyötyä itselleni. jos haluan kaikki jonkun artistin biisit näkyville, niin helpommin se onnistuu mielestäni yläkulman hakukentällä, jolloin tulee esille myös esim. saman artistin tekemät remixit, joita ei saa näkyviin tuolla selaimella. genrejen mukaan en ikinä musiikkia selaa, koska omasta mielestäni genreluokitukset ovat hyvin pitkälti teennäisiä ja turhia.MacFinn kirjoitti:Kun olet siinä lista-näkymässä, ota Sisältö-valikosta Näytä selain. Nyt sulla on kolme saraketta, ensin Genre, sitten Artisti ja viimeksi Albumi. Eikö yhtään helpotu?
haluan siis vain, että saisin listanäkymässä artistikolumnin ennen biisin nimikolumnia, jolloin random musiikin selaaminen ja vaikka party shuffleen lisääminen olisi itselleni huomattavasti helpompaa ja nopeampaa. tätä ei apple jostain syystä salli, enkä kyllä ollenkaan ymmärrä miksi. onko yleinen mielipide oikeasti se, että biisin nimi on artistin nimeä tärkeämpi?
https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
-
Pis
- Viestit: 3551
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 10.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja Pis »
Etkö voi vaan seurata artistikolumnia vaikkei se ole ensimmäinen?skip kirjoitti:haluan siis vain, että saisin listanäkymässä artistikolumnin ennen biisin nimikolumnia, jolloin random musiikin selaaminen ja vaikka party shuffleen lisääminen olisi itselleni huomattavasti helpompaa ja nopeampaa. tätä ei apple jostain syystä salli, enkä kyllä ollenkaan ymmärrä miksi. onko yleinen mielipide oikeasti se, että biisin nimi on artistin nimeä tärkeämpi?
-
skip
- Viestit: 2282
- Liittynyt: 26.8.2007 klo 20.52
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja skip »
Pis kirjoitti:Etkö voi vaan seurata artistikolumnia vaikkei se ole ensimmäinen?skip kirjoitti:haluan siis vain, että saisin listanäkymässä artistikolumnin ennen biisin nimikolumnia, jolloin random musiikin selaaminen ja vaikka party shuffleen lisääminen olisi itselleni huomattavasti helpompaa ja nopeampaa. tätä ei apple jostain syystä salli, enkä kyllä ollenkaan ymmärrä miksi. onko yleinen mielipide oikeasti se, että biisin nimi on artistin nimeä tärkeämpi?
voin ja niin teenkin, mutta kun olen tottunut lukemaan vasemmalta oikealle, aiheuttaa artisin nimen lukeminen "keskeltä tekstiä" ja sen jälkeen hyppääminen vasemmalle "rivin alkuun" ärsytystä, joka on mielestäni täysin turhaa. yhtään järkevää perustelua en tuohon keksi, että miksi artisitkolumnia ei saa enimmäiseksi.
https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
-
MacFinn
- Viestit: 23032
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
-
Maza
- Viestit: 7416
- Liittynyt: 20.5.2005 klo 10.41
- Paikkakunta: Turku I
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja Maza »
Kyllä nämä Macin taitaa olla oikein hyviä laitteita, kun tämä on se suurin ärsytyksen aihe.skip kirjoitti: yhtään järkevää perustelua en tuohon keksi, että miksi artisitkolumnia ei saa enimmäiseksi.
-
mercury
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja mercury »
Mä oon kummastellut tätä myös. Tuossa pari-kolme vuotta sitten oli todella pitkä jakso jolloin käytännössä mitkään muut päivitykset kuin käyttiksen pistepäivitykset ja QuickTime eivät vaatineet buuttausta. Eivät edes turvallisuuspäivitykset. Nyt pitää buutata joka toisen päivityksen kohdalla, ja kun buuttailut ei innosta, kone jää päivittämättä viikoiksi tai kuukausiksi. Sitten kun vihdoinkin kehtaa alkaa tuohon, asentaa ja buutata pitää monesti kaksi kertaa peräkkäin koska jotkut päivitykset tulevat näkyviin vasta kun edelliset on asennettu, ja pari päivää perässä tulee joku suht tärkeän tuntuinen päivitys joka vaatii taas buutin. Päivityspakettien koot ovat kans melkoisia nykyään. Harva se kerta saa latailla puoli gigaa matskua netistä.goedel kirjoitti:Tuo uudelleen käynnistyksen vaativien päivitysten tiheys tuntuu jotenkin kasvaneen. Olen myös hieman kummastellut (en kuitenkaan ärsyyntynyt) tästä. Tosin hyvä kun reijät paikataan. Mutta täytyyy ihmetellä, että melko syvälle järjestelmään on pultattu iso osa asioista.skip kirjoitti:itseäni ärsyttää tällä hetkellä eniten software update. tuntuu, että joka toinen päivä tulee jotain turhaakin turhempaa updatea, jonka takia pitäisi käynnistellä konetta uudelleen. saisi päivitykset toimia niin, ettei kokoajan tarvitsisi buuttailla. ärsyttää sulkea kaikki ohjelmat ja kesken olevat projektit jonkun safarin tai iphoton raw-kuva päivityksen takia, jotka molemmat ovat ainakin itselleni hyvin pitkälti täysin turhia.
-
skip
- Viestit: 2282
- Liittynyt: 26.8.2007 klo 20.52
Re: Mikä Applessa ja Maceissä ärsyttää
Viesti Kirjoittaja skip »
anteeksi, että olen eri mieltä kanssasi…MacFinn kirjoitti:Kyllä mä tiesin, ettei tuo sulle kelpaa, kunhan piruilin. Toki siitä on vaikea selata artistin nimellä kun se sarake on siinä keskellä eikä vasemmalla.
kyllä näin on. eivät suinkaan ole täydellisiä (paitsi joidenkin mielestä tuntuvat olevan), mutta huomattavasti parempia kuin windows-koneet kuitenkin. windowsiin en kyllä vaihtaisi takaisin, muuta kuin pakon edessä.Maza kirjoitti:Kyllä nämä Macin taitaa olla oikein hyviä laitteita, kun tämä on se suurin ärsytyksen aihe.skip kirjoitti: yhtään järkevää perustelua en tuohon keksi, että miksi artisitkolumnia ei saa enimmäiseksi.
https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit