Pari kysymystä objektiiveista:
- Onko "normaalia" että objektiivi tarkentaa pieleen toisessa rungossa, mutta oikein toisessa? Tarkentaa oikein juuri samanlaisessa rungossa mikä itsellänikin, mutta onko mahdollista että tarkentaa eri tavoin kahdessa samanlaisessa rungossa?
- Jos objektiivissa on takuuta jäljellä, mutta se on ostettu Hong Kongista, saako sen takuuhuoltoon Suomessa? Kuka huoltaa Tokinoita?
Harkinnan alla on tällä hetkellä kaksi eri
Tokina 12-24mm f/4 AT-X AF Pro DX -objektiivia, joista toinen tarkentaa myyjän mukaan oikein, mutta mukana ei tule vastavalosuojaa (> 50e) ja postitus on välimatkan vuoksi ainoa järkevä toimitustapa. Toinen objektiivi on myynnissä naapurikunnassa (face2face), mutta sen tarkennuksessa on ollut häikkää satasarjalaisessa (mulla 40D), se on ostettu Hong Kongista, mutta sen mukana tulee kaikki alkuperäiset tarvikkeet ja objektiivi on muutenkin paremmassa kunnossa.
Kokeneet kauppamiehet, kumpi vaikuttaa järkevämmältä vaihtoehdolta? Päätöksen teen itse, mutta muidenkin mielipiteistä voisi olla hyötyä.
MBP 14" | Studio Display 5K | iPhone 15 Pro | iPad Air | AirPods Pro | Watch S6 | TV 4K