Tästä huolimatta onnistuin ostamaan siamilaiselta yksöseltä Hervannasta alle vuoden vanhan Benq T701:n 120 eurolla. Kauko-Idän poika puhui suomea ihan hyvin ja sinnikkäästi, mutta pikku väärinkäsityksiä sattui heti kun ei pitänyt varaansa.
"Näyttöhän on ihan jees", sanoin. "Se on vaan pölyä", vastasi siamilainen yksönen.
Enivei, olin yllättynyt siitä että PowerBookista lähtee tuohon ostokseeni tosi hyvä VGA-kuva, näytössä kun ei DVI:tä ole. Oikeastaan DVI-kuvan pitäisikin olla rinnalla jotta eron huomaisi. Tämä yhdistelmä toimii kuin väärä raha. Odotukseni siis ylittyivät.
Mutta hämmästyttävän vähän tämmöttissiä on markkinoilla ainakin minun silmääni sattuneina.
Edith: Tarkemmalla syynäämisellä kuva näyttää yhä vain tarkemmalta. Ilman DVI:täkin voi siis pärjätä, jos näytönohjaaja on tehtäviensä tasalla. (Esim. Radeon 9800 Pro SE ei tältä osin välttämättä ole. VGA-kuva putkinäytöllä on pehmeämpi kuin muuten kähysellä Geforce 5200:lla. DVI-kuva lätylle on luonnollisesti virheetön.)